– W całym kraju nie ma chyba strzelnicy w centrum miasta. Jak zaczynają strzelać, nie możemy otworzyć okien. Huk jest niemiłosierny. A i przy zamkniętych czasami nie da się wytrzymać. Zwłaszcza, kiedy słychać serie z karabinu maszynowego – skarżą się mieszkańcy kilkunastu ulic w pobliżu strzelnicy na terenie Ligi Obrony Kraju przy ulicy Słowackiego w Przemyślu.
Strzelnica sportowa LOK-u funkcjonuje już od ćwierć wieku. Kiedy LOK przeżywał prosperity, była wręcz oblegana. W momencie przejęcia przez WORD-y głównych obowiązków związanych ze szkoleniem kandydatów na przyszłych kierowców, LOK usunął się w cień, ale strzelnica nie straciła na atrakcyjności. Wciąż działa na wspomnianym terenie przy Słowackiego, z której korzystają przede wszystkim zawodniczki i zawodnicy Klubu Sportowego „Twierdza” Przemyśl. Obiekt wykorzystywany jest też do ćwiczeń służb mundurowych różnych formacji. I o to największe pretensje mają okoliczni mieszkańcy[paywall].
Starania o przeniesienie strzelnicy podjęli kilka lat temu. Dokładnie w 2014 r., kiedy dzięki pomocy Zarządu Osiedla nr 13 „Przemysława” skierowali pierwsze pismo do władz miasta w powyższej sprawie. Skarżyli się na uciążliwości, wynikające ze „słyszalnych, powtarzających się odgłosów strzałów z terenu strzelnicy. Zabudowa tej części osiedla Przemysława oraz ukształtowanie terenu przyczyniają się do rozprzestrzeniania się odgłosów strzałów nawet w kierunku Zniesienia” – napisali.
Zdaniem mieszkańców, strzelnice bezwzględnie powinny funkcjonować na terenie jednostek ćwiczących na nich, albo przynajmniej na obrzeżach miasta, a nie w centrum. – Jaki jest problem przenieść tę strzelnicę choćby na Optyń? Przecież zorganizowanie takiej strzelnicy nie jest jakimś ogromnym kosztem – uważa H. Hawryś.
Wspomniane pismo sprzed czterech lat niewiele wniosło do sprawy. Odpowiedziano mieszkańcom, że wszystko odbywa się zgodne z przepisami prawa. Żadne niebezpieczeństwo nie zagraża dzieciom uczęszczającym do przedszkola, które jest zlokalizowane w odległości około 200 metrów, w kierunku odwrotnym od linii strzelania. Podsumowując: strzelnica zlokalizowana przy ul. Słowackiego 40 spełnia warunki prawne dotyczące strzelnic kulowych.
Kilkanaście dni temu mieszkańcy ponowili prośbę do władz miasta o przeniesienie strzelnicy w inne miejsce. Dołączyli listę ze 170 podpisami. – To szaleństwo. W miesiącach letnich strzelają nawet wieczorami. Jak otwieramy okna, nie słyszymy nawet telewizora. Najgorzej, kiedy zaczynają strzelać z broni automatycznej. Walą wtedy seriami – mówi jedna z mieszkanek ulicy Słowackiego.

fot.Mariusz Godos
Strzelnica sportowa przy LOK-u działa od ponad 25 lat.
Władze miasta skierowały w tej sprawie zapytanie do dyrektora Biura Podkarpackiego Zarządu Ligi Obrony Kraju w Rzeszowie Wiesława Karpiuka. Odpowiedział, że wszystkie strzelania, z których korzystają wojska operacyjne, straż graniczna czy Służby Ochrony Kolei odbywają się tylko do godziny 14 w dni powszednie. Zakazuje się takich strzelań w dni świąteczne. W godzinach popołudniowych prowadzone są szkolenia i strzelania tylko z młodzieżą i to zazwyczaj z broni pneumatycznej na obiekcie w budynku zamkniętym, a wartość hałasu z obiektu nie przekracza dopuszczalnych norm.
– To bzdura – ripostują mieszkańcy. – W sobotę zaczynają strzelać już od godziny 9. Nie ma żadnego szacunku dla mieszkańców. – twierdzi inna z mieszkanek ulicy Słowackiego.
Pod koniec października br. prezydent miasta Robert Choma odpowiedział mieszkańcom, że przeniesienie strzelnicy w obecnym stanie to przedsięwzięcie niemożliwe do zrealizowania. – Strzelnica jest na bieżąco monitorowana i modernizowana i do czasu zakończenia tego procesu prosimy mieszkańców o wyrozumiałość. Dyrektor Karpiuk zwrócił uwagę, że zarówno rząd, a szczególnie Ministerstwo Obrony Narodowej, jak i inne resorty, przykładają szczególną uwagę do obronności naszego kraju w związku z zagrożeniami wynikającymi z aktualnie rozwijającej się sytuacji w Europie środkowo-wschodniej. W związku z tym zarówno wojska operacyjne, Straż Graniczna, jak i SOK muszą wykonywać swoje zadania szkoleniowe zaplanowane przez wskazane resorty na przedmiotowej strzelnicy, gdyż Liga Obrony Kraju nie dysponuje innym terenem, na którym można prowadzić takie przedsięwzięcia – wyjaśnił prezydent R. Choma.
Cóż można dodać? A chyba tylko to, że zwykli ludzie zostali w tej sprawie zupełnie pominięci...
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Komu tak naprawdę przeszkadza szczetnica bo moim zdanie to sztuczny protest.
niech sobie stopery kupią albo niech sie mochery wyprowadzą !!!
Daro kup sobie łuk i strzel w tył głowy ! Naprawdę warto !!
Szczerze mowiac to ta strzelnica to jakas ruina i wielka porazka, przydalaby sie jakas lepsza, tyle ze kosztem dojazdu mlodziezy, bo starzy napalency dojada wszedzie
Nie popadajmy w paranoje, w nocy nikt tam nie strzela. Dla osób, którym wszystko przeszkadza zalecam przeprowadzkę w głębokie Bieszczady.
To wyprowadzać się, jazda droga wolna!!
chyba otworzę strzelnicę u siebie na działce, bo patrząc na tutejszą, to wydaje mi się dobrym pomysłem na dobry biznes w Przemyślu ! :D , a i przy okazji ulżę tej grupce ludzi :D ;)
Że ruina to fakt, że miejsce niefortunne to fakt, ale żeby od razu serie z kałacha - niemożliwe! Może Tosiek M. pomoże jak stworzy w Przemyślu "gigantów" przeciw specnazowi, a może nie. ChGW!
>Wiedz, że w miejscu, gdzie chcesz się wybudować/zamieszkać jest strzelnica>Wprowadź się>ProtestujxD
Jedno pytanie, kto był pierwszy ???? Niema to jak się wybudować pyzy strzelnicy a później płakać ze strzelają łobuzy !!!!!!!
niestety ale to mieszkancy maja racje ,kiedys strzelano tam tylko z kbks a teraz po zlikwidowaniu strzelnicy na Lipowicy strzelaja z wszystkiego i wszystkie sluzby ,a co do postu z debilna propozycja stoperow to sa przepisy mowiace o natezeniu dzwieku ....zapraszam do poczytania a nie pisania piedroł
Nie ważne z czego tam strzelano. KBKS też robi hałas. Kto był pierwszy? Mieszkania czy strzelnica? Widziały gały co brały. Trzeba było użyć mózgu przed zakupem lokalów i przewidzieć, że jest strzelnica i może być głośno.
Zdjęcie ukazuje istoty pozbawione rozumu. Osiedlili się blisko strzelnicy teraz mają pretensje, że jest głośno. Trzeba było myśleć wcześniej a nie teraz dzieci w wózkach na mróz na protesty ciągać. Nawet mi Was nie żal.
wujek- to nie ma znaczenia, że strzelano z kbks. Strzelnica to miejsce gdzie się strzela i muszę liczyć się z tym, że można tam strzelać nawet z cal .50 . W tym przypadku Luk ma rację, mogli się nie wprowadzać. Skoro nie pomyśleli, to płacą za głupotę.
Jak można pisać że strzelają ze wszystkiego jakoś czołgu tam nie widać
Takie strzelnice z reguły przeszkadają tym, którzy nic z tego nie mają... Jak widzą, ze ktoś coś robi to od razu jest źle bo przecież mógłby nic nie robić...
Cwaniaki myślą że frajerów zrobią z władz. Kupili za bezcen działki wokół strzelnicy a teraz wyją że głośno. Chamstwo! Proponuję....... podgłośnić TV, Radio ;)
W mojej miejscowości strzelnica jest w centrum miasta i jakoś nikomu to nie przeszkadza, ale zawsze znajdzie się ktoś kto siedzi przed telewizorem cały dzień i szuka. W Szczecinie taka sytuacja też była jak kupował działkę to mu nic nie przeszkadzało, że strzelnica jest oddalona o 700 m w lesie ale jak się wybudował to doprowadził do zamknięcia strzelnicy, a teraz walcy z przejeżdżającymi samochodami pod jego domem. Paranoja.
Ludzie kupują domy w pobliżu działającej od dawna strzelnicy, a potem lamentują, że za głośno.Kilka strzelnic w kraju już rozmontowano przez takich agentów, ale uważam, że to chamstwo ze strony mieszkańców.Ta strzelnica nie pojawiła się im pod oknami wczoraj.
Strzelnica funkcjonuje od "ćwierć wieków" więc trzeba było nie wprowadzać się w okolicach tego obiektu jak ktoś ma wrażliwe uszy
Klasyk... strzelnica stoi sobie ćwierć wieku, ale nagle ludziom zaczyna przeszkadzać :D Nie ma w innych miastach w centrum ? U nas w Łodzi jest kilka w samym śródmieściu. To taki sam obiekt jak boisko sportowe, stadion czy dworzec. Klimat ten sam jakby ktoś zamieszkał w pobliżu kolei i zaczął pisać skargi, że pociągi mu hałasują. Albo że dzieci na placu zabaw za głośno i żyć się nie da. Powodzenia życzę strzelnicy, wielu chętnych i prosperity. Natomiast protestującym życzę ciut więcej rozumu i szerszej perspektywy poza widzeniem własnego ogona.
Tyle lat nikomu nie przeszkadzała a tu nagle oburzenie,ale nie ma sprawy min Maciarewicz przejmie ja dla WOT i ciekawe co wtedy powiecie?
Przecież w nocy nie strzelają? O co kaman Za chciało im się ciszy jak w lesie to co robia w mieście? Kretyni jak ci co chcieli zamknąć tor wyścigowy bo im hałas przeszkadza ale ze działki były tańsze obok toru jakoś pomijają...
Jeśli strzelnica była wcześniej niż budynki. To "widziały gały co brały"W Lublinie była podobna sytuacja, tylko z torem wyścigowym który istniał bardzo długo, następnie w okolicy postawiono budynki, a później mieszkańcy zaczęli skarżyć się na hałasy z toru. I tor w efekcie został zlikwidowany.Kompletny kretynizm.Jeśli developer, nie poinformował mieszkańców że w okolicy jest strzelnica, to niech teraz kierują pretensje do niego.
Obiekt został już częściowo odnowiony .Mieszkam od 8 lat 20 metrów od strzelnicy i myślę ze mieszkańcy trochę przesadzają z tym hałasem
Następnym razem zagłosujcie na Polaka prezydenta Przemyśla a nie na upadline. Kasa zamiast iść milionami na kabanów pójdzie na strzelnice poza miastem
Jeśli ktoś się wybudował tam po powstaniu tej strze;nicy - nie ma najmniejszego prawa protestować. Wiedział, gdzie się buduje. To teraz niech sobie zburzy dom i wybuduje tam, gdzie nie ma strzelnicy.
ludzie !! jak byście mieszkali obok to też byście nie chcieli !
zgadzam się z tym , mieszkam obok i nie jest to nic przyjemnego mieszkać zaraz obok !
Było się nie budować obok strzelnicy. To samo było z torem wyścigowym i inną strzelnicą w innym mieście. Kupili tam działki i mieszkania, bo tanio, a teraz chcą zamykać bo im przeszkadza hałas.
Strzelnicy życzę jak najlepiej! Niech spełnia swoją rolę, niech służy jak największej ilości strzelców! Mieszkańcy? Sorry, strzelnica tam była więc... Chciałoby się powiedzieć"sorry, taki mamy klimat".
Kupili sobie (zapewnie taniej)mieszkanie gdy strzelnica już tam była i teraz marudzą, no szczyt wszystkiego
Wolałabym mieć strzelnicę pod oknami jak takiego sąsiada co mam że imprezuje całymi dniami i nocami i nie ma rady na niego
Mieszkającym o rzut beretem ! Ty pewnie w cichym zakątku mieszkasz. Jakbyś słuchał wystrzałów z różnorakiej broni od KBKS po broń gładkolufową to byś jak się czuł ? Sztuczny to chyba Tyj esteś !
Niechby by i była tylko obudowana osłoną. Takie kryte też chyba są przepisami dopuszczalne.LOK obecnie w tym roku rozpoczął inwestycję na przebudowę budynków ( pieniądze się znalazły przecież) to i staćby było na pomyślenie o krytej.Ja nie wspomnę o całych dniach w tym sobotach i niedzielach gdy na pierwszym biegu dudnią p[o placu manewrowym samochody ciężarowe z nauki jazdy. I co nie wkurzy to kogoś takie piłowanie ?
Ot filozof ! To sobie pomieszkaj a na pewno Ci coś przestanie odpowiadać.
Mnie Ciebie również nie żal. Brak rozumu w Twoim przypadku nie jest powodem do chwały
To samo mamy przy lotnisku... Było tam od zawsze. Pokupowali ziemie bo tania... Teraz się procesują o hałas... Druga sytuacja... pobudowali się w Gdańsku przy wysypisku na śmieci.... Które było tam od zawsze i ziemia tania. I co? Walczą o zamknięcie wysypiska. Polacy w części to hieny, egoiści i cwaniaki. Porządni Polacy odwalają za nich robotę.
proponuję zlikwidować demokrację i pałą po łbie, ludziom to naprawdę się od niej poprzewracało w głowie...
Banderowcom w Przemyślu zawsze wojsko przeszkadzało. Inaczej tego nie można wytłumaczyć. Najpierw strzelnica, potem pozostałość wojska. V kolumna działa.
Najpierw zlikwidowano zabawę sylwestrową w rynku bo głośno i spać nie można teraz strzelnicę bo głośno strzelają chociaż nie w czasie ciszy nocnej a co będzie następne? W innych miastach może być wszystko tylko nie w zaściankowym Przemyślu !!!!!!!
miałem kilka dni na sprawdzenie ....kto był pierwszy ...i stwierdzam ,na podstawie informacji udzielonych przez urzednikow UM w Przemyslu .strzelnica powstała po wybudowaniu okolicznych domow .prosze sprawdzic na ich stronie kiedy powstali i czym sie zajmowali
oni sie nie osiedlili .oni tam mieszkali ,i odgos z broni malego kalibru nie jest odczuwalny ,ale po zlikwidowaniu strzelnicy na Lipowicy nasi wojacy strzelaja tam ze swoich buzdyganów i to jest uciazliwe ,kiedys nie mieli nawet dobrych kulochwytów na tej strzelnicy ,co do rozumu ...nie obrazaj innych ,uruchom szczatek swego
misto sprzedawało działki wyzej strzelnicy na przetargach i ceny wahały sie od 10 tys za ar ,jesli to mało to ......proponuje faktycznie zglosic to do ABW
zabawe sylwestrowa zlikwidowano bo nie mial kto za nia zaplacic
troche racji maja - strzelanie to sport niszowy. chetni moga pojechac kilka km za miasto.zamiast strzelnicy plac zabaw dla dzieci zrobic!!!
Ciekawy filmik , proszę oglądnąćhttp://patrz.pl/film,strzelnica-lok-przemysl,151925.html
Pamiętam doskonale jak powstawała ta konkretna strzelnica. To miała być jedynie strzelnica dla strzelania z broni sportowej. Miała być używana przez członków LOK i młodzież szkolną. Nie było mowy o np. przestrzeliwaniu broni myśliwskiej nie mówiąc o używaniu jej przez służby mundurowe. Przestrzeliwanie broni czy (sporadyczne) użycie ostrej amunicji odbywało się w bunkrze przy ulicy Kilińskiego. Dodam jeszcze, że WOP strzelał na werkach na Bakończycach i wystarczało postawienie czerwonych chorągiewek. Z jednej strony wału strzelali, z drugiej pracowali działkowicze i... nie było ani jednego wypadku. Wojsko strzelało też na strzelnicy na Lipowicy.
Owszem, ruina, koniec lat 80-tych. Miała być tylko trochę, na chwilę, jak i cała siedziba ZW LOK. Ale najtrwalsze są prowizorki.
Strzelnica to koniec lat 80 tych i miała być tylko do strzelania sportowego z broni nieostrej, strzelano tylko do południa, raczej nie codziennie.
Ci co tą strzelnicę stawiali także z tego nic nie mieli ( i już nie żyją i nawet nikt o nich nie pamięta) bo za strzelnicę się nie płaciło bo to ta opluwana komuna jeszcze była.
i ten film jest odpowiedzia dla innych ,,,strzelnica powinna zostac ,ale tylko dla broni sportowej ,halas wytwarzany przez bron wiekszego kalibru jest uciazliwy .Wszystkim oponentom polecam poogladac ten film i stwierdzic czy to jest normalne.
Popatrz, że zlikwidowano także WKU, najbliższa komisja wojskowa w Lublinie a o 114 SzW już się nie mówi. Z komendanta erotomana zrobiono.
wujek, jeśli mam być szczery, to jest to zypełnie normalne.
Ciężko powiedzieć, ja zarówno mieszkam w okolicy jak i uczęszczam na strzelnicę ProGun we Wrocławiu, nic nie słyszę, żadnych odgłosów niej dochodzących a strzelnica sama w sobie jest super! Szkolenia, super sprawna i różnorodna broń do wyboru. Nie jestem za likwidacją żadnej strzelnicy, bo to potrzebna sprawa, bardziej za przeniesieniem tej konkretnej w inne miejsce.
ty jebany baranie , pedardami strzelac nie mozzna tu ktos ci napierdala pod domem dzzien w dien czzy ty jestes idiota ?
Komu tak naprawdę przeszkadza szczetnica bo moim zdanie to sztuczny protest.
niech sobie stopery kupią albo niech sie mochery wyprowadzą !!!
Daro kup sobie łuk i strzel w tył głowy ! Naprawdę warto !!