Reklama

Niebezpieczna pułapka na kierowców. Kto naprawi ubytek w nawierzchni?

23/08/2022 19:03

Kilkanaście dni temu do redakcji zgłosił się Czytelnik, zdesperowany nieskutecznymi poszukiwaniami odpowiedzialnego za zaniedbania drogowe, prosząc jednocześnie o interwencję w sprawie drogowej pułapki, która czyha na kierowców wjeżdżających do sklepu sieci „Biedronka” w Żurawicy. Poszukując winnego zaniedbań, zatoczyliśmy koło, ostatecznie uzyskując zapewnienie z GDDKiA w Rzeszowie, że sprawa uszkodzonego zjazdu nabierze rozpędu.

– Wracałem samochodem z Radymna do Przemyśla – relacjonuje pan Marek.

– Zjeżdżając w dół do krzyżówki w Żurawicy, zamierzałem odbić w prawo do „Biedronki”. I padłem ofiarą drogowych niedoróbek. Auto wpadło w dziurę, która – jak mnie później uświadomiono – jest w zjeździe już od jakiegoś czasu. Była przesłonięta paletą, ale ponieważ wracałem po burzy, spływająca jezdnią woda musiała ją zmyć do rowu, więc wyrwa stanowiła niebezpieczeństwo. Zarysowałem podwozie, na szczęście tylko na tym się skończyło. Ale konsekwencje mogły być przecież poważniejsze. Zabezpieczenie takich drogowych pułapek jedynie paletami jest według mnie niewystarczające, a sprawa wymaga reakcji odpowiedzialnych za ten teren osób – stwierdził, prosząc media o skuteczną interwencję.

Pierwsze kroki skierowaliśmy do Urzędu Gminy Żurawica. Sekretarz gminy Ryszard Kostelecki poinformował, że problem zna, jednak gmina nie może w tej sprawie nic zrobić, ponieważ[paywall] zjazd, w którym jest ubytek, prowadzi z drogi krajowej i należy do „Biedronki”.

Reklama

Decyduje granica?

Swoje pytania odnośnie problematycznego zjazdu skierowaliśmy zatem do rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych.

Tam z kolei padła odpowiedź, że zjazd do sklepu jest z drogi wojewódzkiej, a nie z drogi krajowej nr 77 i zostaliśmy poproszeni o kontakt z zarządcą drogi (jeśli dziura w nawierzchni jest w pasie drogowym) lub właścicielem działki.

Z problemem zwróciliśmy się zatem zarówno do sieci „Biedronka”, jak i Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie.

Na pytanie, kiedy można się spodziewać załatania wyrwy w nawierzchni i czy do czasu remontu nie należałoby zastosować jakiegoś lepszego zabezpieczenia, bo dotychczasowe – jak pokazała sytuacja – wydaje się niewystarczające, ze strony Biura Prasowego sieci Biedronka padła następująca odpowiedź:

„Wskazane miejsce zdarzenia znajduje się w ciągu drogi krajowej numer 77, której dysponentem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Informujemy, że oficjalny wjazd do sklepu sieci Biedronka przy ulicy 3 Maja 4 w Żurawicy znajduje się od strony tejże ulicy, oznaczonej dodatkowo jako droga wojewódzka nr 881. Ubytek w asfalcie znajduje się poza granicą działki, na której znajduje się wspomniana placówka, zatem sieć Biedronka nie może tam prowadzić prac remontowo-budowlanych”.

Reklama

Po nitce do kłębka

Międzyczasie otrzymaliśmy też odpowiedź ze strony PZDW w Rzeszowie.

– Zjazd z DK77 jest zjazdem indywidualnym, w związku z tym i z obowiązującymi przepisami, czyli ustawą o drogach publicznych, obowiązek utrzymywania zjazdów i przepustów należy do właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do drogi – poinformował reprezentujący wspomnianą instytucję Bartosz Wysocki.

Ponowny telefon do GDDKiA w Rzeszowie zdaje się zamykać sprawę.

–  Sprawa, po dokładnej analizie, dotyczy zjazdu z drogi krajowej nr 77 do sklepu „Biedronka”, a nie z drogi wojewódzkiej. Problem został przekazany kierownikowi służby liniowej GDDKiA – Rejon Przemyśl celem interwencji u kierownictwa sklepu „Biedronka” o podjęcie pilnych działań zabezpieczających oraz naprawę zjazdu – wynika z odpowiedzi zastępcy dyrektora ds. przygotowania inwestycji Krzysztofa Siwka.

Reklama

Czy nasza interwencja sprawi ostatecznie, że problem dziurawego zjazdu zostanie w końcu rozwiązany, co pozwoli uniknąć kolejnych sytuacji, w których jakiś kierowca znowu wpadnie w pułapkę? Miejmy nadzieję, że tak.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama