2 kwietnia przez państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych został ustanowiony jako Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, po to by uwrażliwiać społeczeństwo na osoby dotknięte tą chorobą, którą ONZ oficjalnie zalicza do najgroźniejszych problemów zdrowotnych.
Autyzm to jedno z bardziej skomplikowanych i niewyjaśnionych medycznie zaburzeń rozwojowych, wynikających z nieprawidłowej pracy mózgu Od ponad pół wieku prowadzone są badania ukierunkowane na wyjaśnienie przyczyn tego zaburzenia, ale na razie wiadomo, że autyzmu nie można wyleczyć. Jedynie właściwa terapia jest szansą dla dotkniętych autyzmem na ich usprawnienie, a nawet samodzielność w przyszłości. W Przemyślu, w przeddzień Światowego Dnia Autyzmu otwarta została wystawa prac plastycznych dzieci autystycznych.Odbył się prawdziwy wernisaż, z przemówieniem, dyplomami dla autorów i poczęstunkiem zorganizowanym przez rodziców.
– Ta wystawa jest efektem jednego z projektów realizowanych przez Galerię Sztuki Współczesnej w Przemyślu – mówi Andrzej Cieszyński, pracownik Galerii. Oprócz organizowania wystaw i projektów artystycznych poszerzyliśmy naszą działalność o edukację. W pomieszczeniach dawnego Kolegium Nauczycielskiego, które dostaliśmy od Urzędu Marszałkowskiego województwa Podkarpackiego zorganizowaliśmy Centrum Edukacji Plastycznej Dzieci i Młodzieży. Pierwszym wydarzeniem w Centrum jest wystawa prac dzieci autystycznych. Wszystkie prace powstały w okresie od września ubiegłego roku, w ramach warsztatów, jakie prowadzimy tu dla tych dzieci. Zajęcia z dziećmi są powiązane z aktualnymi wystawami w Galerii. W ten sposób staramy się wprowadzić je w świat sztuki współczesnej i oswoić je z nią. Podczas warsztatów ich uczestnicy uczyli się technik malarskich, podstawowych zasad kompozycji i dobierania kolorów. Widzieliśmy, że dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w tych warsztatach. W miarę upływu czasu były coraz bardziej aktywne, co przecież jest szczególnie ważne w terapii, co również potwierdzały uczestniczące w warsztatach nauczycielki z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego numer jeden w Przemyślu, z którym ściśle współpracujemy przy tym projekcie. Teraz dzieci przychodzą tu jak do siebie i nie traktują tego miejsca jak obce. Przyznam, że dzieci fantastycznie interpretują obrazy zarówno abstrakcyjne jak i przedstawiające. Bardzo otwarcie przyjmują sztukę współczesną i angażując się w malowanie, potrafią stworzyć naprawdę wartościowe dzieła – kończy A. Cieszyński, który sam jest artystą.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze