W ubiegłą niedzielę, 10 lipca, podczas mszy i panachydy w soborze greckokatolickim pw. św. Jana Chrzciciela padło wiele ważnych słów nawiązujących do eskalacji zjawisk ksenofobicznych i zakrawających na rasizm, z jakimi ostatnio mamy do czynienia w Przemyślu.
Ksiądz Bogdan Stepan podczas mszy odczytał apel Światosława – arcybiskupa większego kijowsko-galicyjskiego, ojca i zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz biskupów kościoła greckokatolickiego w Polsce, skierowany do wiernych i wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o modlitwę za wszystkie ofiary konfliktu polsko-ukraińskiego. „Prosimy, aby w niedzielę, 10 lipca, podczas upamiętnienia pamięci ofiar Tragedii Wołyńskiej 1943 roku, odprawić nabożeństwa żałobne (panachydę) za tych wszystkich, którzy w ciągu stuleci zginęli w wyniku konfliktów polsko-ukraińskich” – napisali hierarchowie. W apelu przypomnieli też słowa, które piętnaście lat temu, 27 czerwca 2001 roku we Lwowie, przed Boską Liturgią współcelebrowaną przez Papieża Jana Pawła II[paywall], wypowiedział patriarcha Lubomir Huzar.
„Może to komuś będzie się wydawać dziwnym, niezrozumiałym i kontrowersyjnym, że w takim momencie chwały ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, wspominam o tym, iż historia naszego Kościoła w ubiegłym stuleciu miała również ciemne i duchowo tragiczne momenty. Polegały one na tym, że niektórzy synowie i córki Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, niestety świadomie i dobrowolnie uczynili krzywdy swoim bliźnim, zarówno rodakom, jak i przedstawicielom innych narodów. Za nich wszystkich, w Twojej obecności, Ojcze Święty, w imieniu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego proszę o wybaczenie Pana – Stwórcę i Ojca nas wszystkich, jak również proszę o wybaczenie tych, których my, synowie i córki tego Kościoła, w jakikolwiek sposób skrzywdziliśmy”.

fot.Jacek Szwic
W mszy i panachydzie uczestniczył zastępca prezydenta Miasta Przemyśla Grzegorz Hayder.

fot.Jacek Szwic
Ksiądz Bogdan Stepan podczas mszy odczytał apel Światosława.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Wybaczamy i prosimy o wybaczenie https://www.youtube.com/watch?v=x3unWJsdOxE
''Od niepamiętnych lat z mięsa gotowanego w garnku sączą się nienawiści i złości tak trudne do powstrzymania. Jeżeli chcesz wiedzieć dlaczego są na świecie kataklizmy wojen i oręża, wsłuchaj się w żałosny krzyk dochodzący o północy z rzeźni'' - PHILIP KAPLEAU
NIE TRAGEDII PANIE GREKOKATOLIK TYLKO LUDOBÓJSTWA NA NIEWINNYCH CYWILACH Z ZAWIŚCI ZAZDROŚCI KTÓRA GOŚCI NA UKRAINIE PO DZIŚ DZIEŃ JAK I POPIERANY PRZEZ WAS BANDEROWYM. CO NIE JEST ZAKAZANE JEST DOZWOLONE WSTYD DLACZEGO NIE CZYTACIE O TYM W CERKWI JAK CAŁY ŚWIAT WAS UPOMINA CO DO ULIC BANDERY ETC
500 tys Polaków wymordowanych na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.Budowanie pomników zbrodniarzom na terenie Ukrainy. Zakłamywanie historii!
''W chwili obecnej cywilizowane narody utzymują tak wiele rzeźni dla zabijania niewinnych zwierząt. Gdy wrogowie atakują jakiś naród i dokonują masowej rzeźi jego obywateli, wówczas masakrę tę nalezy uważac za reakcję za grzeszne działania tych obywateli. Takie jest prawo Natury'' - PRABHUPADA YOUTUBE.COM - DRASTYCZNE SZOKUJĄCE. I TY BIERZESZ W TYM UDZIAŁ YOUTUBE.COM - TOI LUZJA - MIĘSO ZABIJA YOUTUBE.COM - MISTYCYZM 13 - WEGETARIANIZM
Dlaczego wy ukraińcy nie potraficie nazwać rzeczy po imieniu i LUDOBÓJSTWO WOŁYŃSKIE nazywacie "tragedią" wołyńską? Z tragedią mamy do czynienia jak ktoś ginie w wypadku, jak ktoś kogoś przecina piłą to jest ludobójstwo i to w najgorszej postaci. Nawet duchownym nie przejdzie przez gardło słowo ludobójstwo. Na zakłamywaniu historii niczego nie osiągniecie.
Wypadałoby najpierw przeprosić za wymordowanie 200 tyś Polaków święconymi piłami i siekierami w cerkwiach greckokatolickich
Liczba ofiar tej rzezi nie jest znana. Spotkałem się z liczbami:100 tys.130 tys.200 tys.250 tys.500 tys.Ciekawe kiedy Ukraina pozwoli na zbadanie tego ludobójstwa.
Ciekawe kiedy Ukraina pozwoli na zbadanie tego ludobójstwa? Odpowiadam: wtedy, kiedy Przemyśl stanie się stolicą PRL - Podkarpackiej (albo Przemyskiej; jak kto woli) Republiki Ludowej.
Weganin to termin staro Indiański .Oznacza w dosłownym tłumaczeniu - " Dupa nie myśliwy ! ".
''A MIĘSO Z ZABITYCH ZWIERZĄT BUDUJE W CIELE CZŁOWIEKA JEGO WŁASNY GRÓB. ZAPRAWDĘ POWIADAM WAM, KTO ZABIJA, ZABIJA SAM SIEBIE, A KTO SPOŻYWA MIĘSO Z ZABITYCH ZWIERZĄT, SPOŻYWA WCIELENIE ŚMIERCI'' - Jezus Chrystus - Esseńska ewangelia pokoju
Łatwo się mówi o wybaczaniu , "tragedii" . Ale trzeba rzeczy nazwać - nawet gdy są niewygodne czy wstydliwe- po imieniu . Czyli ludobójstwo , bo tak w rzeczy samej było . Jeśli by jemu ktoś wymordował rodzinę , też przemawiałby takim samym tonem . ? WĄTPIĘ I TO BARDZO .
Wybaczamy i prosimy o wybaczenie https://www.youtube.com/watch?v=x3unWJsdOxE
''Od niepamiętnych lat z mięsa gotowanego w garnku sączą się nienawiści i złości tak trudne do powstrzymania. Jeżeli chcesz wiedzieć dlaczego są na świecie kataklizmy wojen i oręża, wsłuchaj się w żałosny krzyk dochodzący o północy z rzeźni'' - PHILIP KAPLEAU
EWANGELIA POKOJU - WEGANIZM.BLOX.PL