Reklama

Nieobecność w Małej Galerii Fotografii

29/09/2021 14:33

W Małej Galerii Fotografii, funkcjonującej w Muzeum Historii Miasta, Rynek 9, czynna jest wystawa jarosławianki Weroniki Sopel.

Zrobiła to Weronika, pokazując trzydzieści parę zdjęć wnętrz lub przestrzeni opuszczonych przez ludzi. „Ktoś był… Siedział przy stole, spożywając posiłek, modlił się, wchodził po schodach, stawiał kwiaty w wazonie, zapalał świece… Puste dziś przestrzenie niegdyś wypełniał gwar, rozmowy, kłótnie, śmiech, płacz. Życie” – napisała autorka we wstępie do wystawy.

Fotografia z natury rzeczy jest doskonałym narzędziem do dokumentowania, utrwalania, ale dla kogoś, kto rozumie jej język, może ona być subiektywnym komentarzem albo przekazaniem własnych emocji i refleksji. Tego, co autorka pokazała na wystawie, raczej nie można nazwać dokumentem.

Barwy przytłumione kurzem nadają fotografiom malarskości, a rozproszone światło albo mrok tworzą baśniowy klimat, momentami przypominający obrazy z filmów grozy. Pojawiające się na zdjęciach elementy symboliczne: krzyż, menora, święty obraz zahaczają o sferę sacrum i wzmacniają emocjonalny odbiór.

Wystarczy uruchomić wyobraźnię, bo za warstwą dosłowności kryje się nieobecność ludzi, którzy kiedyś wypełniali te miejsca i spróbować wyobrazić sobie, kim byli, jak wyglądali, co robili.

Myślę, że dobrze, kiedy sztuka skłania do refleksji, a w przypadku wystawy „Nieobecność” autorce to się udało.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama