W II Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu odbył się finał II edycji konkursu literackiego „Są gdzieś okna, które płoną cały czas”. Jego pomysłodawcą jest niepełnosprawny uczeń tej szkoły, Krzysztof Gudzelak, tegoroczny absolwent.
Cel przedsięwzięcia to zwrócenie uwagi na istotę prawdziwej pomocy, pobudzenie empatii oraz podkreślenie ważności relacji międzyludzkich i wspierania potrzebujących, szczególnie w[paywall] kontekście osób niepełnosprawnych.
Jury konkursu nagrodziło czworo uczniów. I miejsce zdobył Artur Gierlak z Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu (opiekun: Aneta Bednarczyk), II miejsce przypadło Karolinie Tarnawskiej ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Przemyślu (opiekun: Sabina Bednarczyk), III miejsce zajęła Karolina Sękowska z Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu (opiekun: Bernardyna Banaś). Wyróżnienie otrzymała Wiktoria Mulas ze Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie (opiekun: Greta Halik).
– W II LO konkurs to wydarzenie szczególne ze względu na integracyjny charakter placówki, do której uczęszczają uczniowie niepełnosprawni. Krzysztof jest wśród nich postacią wyjątkową, podejmującą szereg działań edukacyjnych i społecznych, w których wspierają go koledzy i nauczyciele. Okazał się w sensie społecznym jak najbardziej pełnosprawny. Powinien być wzorem dla innych – mówią koordynatorki imprezy, Monika Maciewicz i Małgorzata Wilgucka.
– Niepełnosprawność to nie defekt, to po prostu inny styl życia. Najważniejsze jest, żeby się nie poddawać, to niełatwe, ale gdy bardzo się chce, można. Cieszę się, że w II LO spotkałem tylu wspaniałych ludzi, którzy mnie wspierają – podsumowuje Krzysiek.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze