Reklama

Niezwykłe kobiety Podkarpacia w przemyskim TPN

15/08/2022 11:29

W drugiej połowie czerwca Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu rozpoczęło pierwszy cykl wykładów w ramach projektu „Niezwykłe kobiety z terenów obecnego woj. podkarpackiego i ich wkład w życie społeczno-gospodarcze oraz kulturalno-naukowe w XX wieku”. Do późnej jesieni będzie okazja posłuchać o osobach znanych i nieznanych, które na tyle wybiły się w swoich środowiskach, że przynajmniej za życia stanowiły podporę miejscowych stosunków. Na różnorodność tematyki i prelegentów na pewno nie będzie można narzekać.

Pierwszą odsłonę zainicjował swoim wykładem dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ. Mówił on o przemyślankach w latach 1918-1939, podkreślając specyfikę tzw. kwestii kobiecej w Polsce w tym czasie. Spotkanie prowadziła dr Ewa Grin-Piszczek. Dwa dni później, tj. 17 czerwca dr Jolanta Czartoryska dzieliła się z licznie zebranymi doświadczeniem bycia kobietą w II połowie XX w. w Polsce, na przykładzie własnej książki „Każdy miał swój PRL”. Autorka – dyskutując z dominującą w ostatnich latach narracją o Polsce przed 1989 r. – pokazała perspektywę tzw. Polski powiatowej (głównie na przykładzie Jarosławia i Krosna) w relacjach szkoły, władzy, stosunków społecznych oraz życia codziennego.

Spotkanie prowadził prof. Pudłocki. Z kolei 23 czerwca mgr Żaneta Niedbała mówiła o świecie wartości arystokracji na przykładzie działalności kobiet Domu Sapieżyńskiego. Prelegentce udało się[paywall] pokazać wiele nieznanych wątków z życia kobiet tej rodziny, które zaskoczyły nawet wytrawnych znawców dziejów Sapiehów. Zebraniu przewodniczyła dr E. Grin-Piszczek. Cykl późnowiosenny zakończył się 1 lipca. Wówczas dr Arkadiusz S. Więch mówił o Stefanii Gurdowej – jednej z pierwszych na ziemiach polskich fotografek, która jednocześnie była zdolną bizneswoman.

Reklama

Najbliższe plany

Pod koniec sierpnia rusza kolejna tura wykładów. Rozpocznie ją mgr Błażej Szyszkowski opowieścią o Marii Heydowej – to pokłosie wystawy o parasolkach, której otwarcie w Muzeum Historii Miasta miało miejsce 29 lipca. W kolejnych tygodniach kolejni prelegenci będą mówili o ziemiankach, mieszczankach i chłopkach naszego regionu.

Co łączy te wszystkie różne kobiety żyjące w kolejnych dziesięcioleciach XX w.? Na pewno fakt, że wybiły się ponad przeciętność, a swoją postawą oraz działalnością niejednokrotnie w sprawach dużych i małych łamały obowiązujące role społeczne. Całość wydarzenia została dofinansowana z budżetu samorządu województwa podkarpackiego.


TP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama