Brak nagłośnienia zewnętrznego i wewnętrznego w autobusach, brak informacji w rozkładzie jazdy o kursach pojazdów dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. To tylko niektóre uwagi, jakie Najwyższa Izba Kontroli ma do urzędu miejskiego i MZK. – Większość zaleceń już wprowadziliśmy – mówi Alicja Chuchra, prezes MZK.
Zdaniem NIK, miasto oraz MZK nie uwzględniały w wystarczający sposób potrzeb osób niepełnosprawnych w organizacji publicznego transportu zbiorowego. Choć ogólna ocena kontroli wypadła pozytywnie, kontrolerzy wykazali kilka nieprawidłowości.
Miejski przewoźnik ma 42 autobusy, ale tylko 17 to autobusy niskopodłogowe. Jednak, jak czytamy w wystąpieniu pokontrolnym, żaden z nich nie spełniał wszystkich wymagań pozwalających na łatwiejszy dostęp pasażerów o ograniczonej możliwości poruszania się.
Nie posiadały nagłośnienia wewnętrznego i zewnętrznego, informującego o numerze linii oraz przystanku. Brak było wysuwanych[paywall] automatycznie pochylni i urządzeń załadowczych, które pomagają w wejściu i wyjściu osób z niepełnosprawnością ruchową. W żadnym z tych autobusów nie było miejsca dla psa przewodnika, w autobusach marki Otokar i Mercedes nie zapewniono powierzchni przewidzianej dla wózka inwalidzkiego, w autobusach Mercedes nie zapewniono przestrzeni dla wózków inwalidzkich wyposażonej w urządzenia podtrzymujące, brakowało również oparcia dla wózków inwalidzkich.
NIK zalecił MZK m.in. rozważenie zorganizowania stałych linii i kursów z autobusami przystosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych, zamieszczając taką informację w rozkładzie jazdy oraz przeszkolenie pracowników wykonujących obowiązki w zakresie obsługi pasażerów pod kątem świadomości problemów osób niepełnosprawnych.
Podobne uwagi wysunięto wobec urzędu miejskiego. Kontrolerzy liczą, że władze przeanalizują potrzeby osób niepełnosprawnych, postarają się dostosować do ich potrzeb autobusy i zorganizują kursy takimi pojazdami w określonych w rozkładzie godzinach.
Prezes MZK Alicja Chuchra podkreśla, że większość zaleceń wobec zarządzanej przez nią spółki, została zrealizowana. – Pracownicy są już po szkoleniu, gmina miejska Przemyśl będzie aplikować o środki unijne celem zakupu nowych autobusów z dostępnością dla osób niepełnosprawnych – wylicza. – Jeśli chodzi o zorganizowanie stałych kursów, leży to w gestii organizatora komunikacji, czyli gminy miejskiej. MZK jest jedynie operatorem – argumentuje.
Problemem w realizacji tego postulatu jest wiek autobusów i ich awaryjność. Aby zapewnić stałe kursy pojazdów dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, odpowiednie pojazdy powinny stanowić większość całego taboru.
Urząd miejski zapewnia natomiast, że zalecenia Najwyższej Izby Kontroli zostały przyjęte i będą realizowane na miarę możliwości samorządu.
NIK wziął pod lupę również Zarząd Dróg Miejskich. Kontrola w tej instytucji wypadła dobrze. Zauważono pojawienie się nowych przystanków dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych i poprawę infrastruktury drogowej.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jak miasto wyskoczy z kasy to będą ułatwienia dla niepełnosprawnych, bo będzie kasa na nowe autobusy.
Druga sprawa to rozkład jazdy rozplanować tak aby nie jeździły trzy autobusy jeden za drugim w kupie głównymi ulicami Przemyśla, a po godzinie następny tercet.
"Nie posiadały nagłośnienia wewnętrznego i zewnętrznego, informującego o numerze linii oraz przystanku. Brak było wysuwanych (...)" A w ilu to nawet dużych miastach w Polsce , są informacje dżwiękowe o numerach linii? Zawsze były i są informacje świetlne .
Jak miasto wyskoczy z kasy to będą ułatwienia dla niepełnosprawnych, bo będzie kasa na nowe autobusy.
Druga sprawa to rozkład jazdy rozplanować tak aby nie jeździły trzy autobusy jeden za drugim w kupie głównymi ulicami Przemyśla, a po godzinie następny tercet.
"Nie posiadały nagłośnienia wewnętrznego i zewnętrznego, informującego o numerze linii oraz przystanku. Brak było wysuwanych (...)" A w ilu to nawet dużych miastach w Polsce , są informacje dżwiękowe o numerach linii? Zawsze były i są informacje świetlne .