Reklama

NIK: w autobusach musi być więcej ułatwień dla niepełnosprawnych

28/10/2016 17:00

Brak nagłośnienia zewnętrznego i wewnętrznego w autobusach, brak informacji w rozkładzie jazdy o kursach pojazdów dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. To tylko niektóre uwagi, jakie Najwyższa Izba Kontroli ma do urzędu miejskiego i MZK. – Większość zaleceń już wprowadziliśmy – mówi Alicja Chuchra, prezes MZK.

Zdaniem NIK, miasto oraz MZK nie uwzględniały w wystarczający sposób potrzeb osób niepełnosprawnych w organizacji publicznego transportu zbiorowego. Choć ogólna ocena kontroli wypadła pozytywnie, kontrolerzy wykazali kilka nieprawidłowości.

 

Żaden autobus nie spełniał wszystkich wymogów

Miejski przewoźnik ma 42 autobusy, ale tylko 17 to autobusy niskopodłogowe. Jednak, jak czytamy w wystąpieniu pokontrolnym, żaden z nich nie spełniał wszystkich wymagań pozwalających na łatwiejszy dostęp pasażerów o ograniczonej możliwości poruszania się.

Nie posiadały nagłośnienia wewnętrznego i zewnętrznego, informującego o numerze linii oraz przystanku. Brak było wysuwanych[paywall] automatycznie pochylni i urządzeń załadowczych, które pomagają w wejściu i wyjściu osób z niepełnosprawnością ruchową. W żadnym z tych autobusów nie było miejsca dla psa przewodnika, w autobusach marki Otokar i Mercedes nie zapewniono powierzchni przewidzianej dla wózka inwalidzkiego, w autobusach Mercedes nie zapewniono przestrzeni dla wózków inwalidzkich wyposażonej w urządzenia podtrzymujące, brakowało również oparcia dla wózków inwalidzkich.

Reklama

NIK zalecił MZK m.in. rozważenie zorganizowania stałych linii i kursów z autobusami przystosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych, zamieszczając taką informację w rozkładzie jazdy oraz przeszkolenie pracowników wykonujących obowiązki w zakresie obsługi pasażerów pod kątem świadomości problemów osób niepełnosprawnych.

 

Potrzebny nowy tabor

Podobne uwagi wysunięto wobec urzędu miejskiego. Kontrolerzy liczą, że władze przeanalizują potrzeby osób niepełnosprawnych, postarają się dostosować do ich potrzeb autobusy i zorganizują kursy takimi pojazdami w określonych w rozkładzie godzinach.

Reklama

Prezes MZK Alicja Chuchra podkreśla, że większość zaleceń wobec zarządzanej przez nią spółki, została zrealizowana. – Pracownicy są już po szkoleniu, gmina miejska Przemyśl będzie aplikować o środki unijne celem zakupu nowych autobusów z dostępnością dla osób niepełnosprawnych – wylicza. – Jeśli chodzi o zorganizowanie stałych kursów, leży to w gestii organizatora komunikacji, czyli gminy miejskiej. MZK jest jedynie operatorem – argumentuje.

Problemem w realizacji tego postulatu jest wiek autobusów i ich awaryjność. Aby zapewnić stałe kursy pojazdów dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, odpowiednie pojazdy powinny stanowić większość całego taboru.

Reklama

Urząd miejski zapewnia natomiast, że zalecenia Najwyższej Izby Kontroli zostały przyjęte i będą realizowane na miarę możliwości samorządu.

NIK wziął pod lupę również Zarząd Dróg Miejskich. Kontrola w tej instytucji wypadła dobrze. Zauważono pojawienie się nowych przystanków dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych i poprawę infrastruktury drogowej.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Will - niezalogowany 2016-10-28 22:25:39

    Jak miasto wyskoczy z kasy to będą ułatwienia dla niepełnosprawnych, bo będzie kasa na nowe autobusy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2016-11-02 02:07:27

    Druga sprawa to rozkład jazdy rozplanować tak aby nie jeździły trzy autobusy jeden za drugim w kupie głównymi ulicami Przemyśla,  a po godzinie następny tercet.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2016-11-05 18:15:08

    "Nie posiadały nagłośnienia wewnętrznego i zewnętrznego, informującego o numerze linii oraz przystanku. Brak było wysuwanych (...)"  A w ilu  to nawet dużych miastach  w Polsce , są informacje dżwiękowe o  numerach linii?   Zawsze były i są informacje  świetlne .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama