Reklama

Norbert Lammert: Chcemy więcej czy mniej Europy?

19/06/2017 17:00

Wizytacja polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce, przelot śmigłowcem nad terenami przygranicznymi, odwiedziny ośrodka dla cudzoziemców i wspólne rozmowy w Przemyślu wypełniły Forum Prezydiów Sejmu RP i niemieckiego Bundestagu.

Wtorkowa, 13 bm. obecność polskich i niemieckich parlamentarzystów na Podkarpaciu to inicjatywa marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Politycy rozmawiali nie tylko o kwestiach migracyjnych i bezpieczeństwa, ale także o przyszłości Unii Europejskiej.

– Mamy do czynienia ze wschodnim wymiarem kryzysu migracyjnego – powiedział Kuchciński. – Ograniczenie rozmiarów tego kryzysu można osiągnąć poprzez ochronę granic strefy Schengen – podkreślił otwierając obrady w Przemyskiej Bibliotece Publicznej.

Tematem I panelu było bezpieczeństwo w Europie i wschodnim pograniczu UE. Marszałek Sejmu stwierdził, że aktualnie[paywall] bardziej niż kiedykolwiek w historii jest potrzebne utrzymanie jedności Unii i NATO.

Reklama

– Zasady dotyczące stosunku do Rosji, które Sojusz wypracował na ubiegłorocznym szczycie w Warszawie, powinny zostać utrzymane do momentu powrotu władz Rosji na ścieżkę działań zgodnych z prawem międzynarodowym – przekonywał.

W panelu II dotyczącym przyszłości Wspólnoty i współczesnych wyzwań Unii, przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert zaznaczył, że potrzebujemy jednolitego europejskiego stanowiska, aby wiedzieć jak sobie radzić ze wszystkimi wyzwaniami.

– Pytanie brzmi: w jakim kierunku chcemy podążać? Czy chcemy więcej czy mniej Europy? Czy chcemy więcej zadań wspólnie realizować, czy chcemy działać w pojedynkę? To nie jest banalna kwestia – przyznał.

Reklama

Zdaniem Edelgard Bulhman, wiceprzewodniczącej Bundestagu, „parlamenty są ważniejsze niż rządy” i to one mogą pomóc w odnowieniu Europy.

– Trzeba wzmocnić konstruktywne spojrzenie na Europę. Jesteśmy ważnymi nośnikami współpracy. Terroryzmu nie zlikwidujemy armiami, potrzebna jest współpraca rozwojowa –  powiedziała Bulhman.

III panel Forum dotyczył współpracy strategicznej Polski i Niemiec w warunkach zmian globalnych i kontynentalnych, a także wzajemnego kształtowania wizerunków w obu krajach. Historia polsko-niemieckich kontaktów bilateralnych, w ramach wspólnych posiedzeń Prezydiów Sejmu RP i Niemieckiego Bundestagu, sięga roku 2004. Kolejne spotkania odbywały się w latach: 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2014 i 2015.


del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    penelopa - niezalogowany 2017-06-20 15:58:01

    Ten w środku to już nie mówi eeee yyyy mmmmm cmokcmokhttp://www.superstacja.tv/wiadomosc/2017-03-16/60-tysiecy-zlotych-na-ocieplanie-wizerunku-kosztowne-szkolenia-marszalka-kuchcinskiego/

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama