Wizytacja polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce, przelot śmigłowcem nad terenami przygranicznymi, odwiedziny ośrodka dla cudzoziemców i wspólne rozmowy w Przemyślu wypełniły Forum Prezydiów Sejmu RP i niemieckiego Bundestagu.
Wtorkowa, 13 bm. obecność polskich i niemieckich parlamentarzystów na Podkarpaciu to inicjatywa marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Politycy rozmawiali nie tylko o kwestiach migracyjnych i bezpieczeństwa, ale także o przyszłości Unii Europejskiej.
– Mamy do czynienia ze wschodnim wymiarem kryzysu migracyjnego – powiedział Kuchciński. – Ograniczenie rozmiarów tego kryzysu można osiągnąć poprzez ochronę granic strefy Schengen – podkreślił otwierając obrady w Przemyskiej Bibliotece Publicznej.
Tematem I panelu było bezpieczeństwo w Europie i wschodnim pograniczu UE. Marszałek Sejmu stwierdził, że aktualnie[paywall] bardziej niż kiedykolwiek w historii jest potrzebne utrzymanie jedności Unii i NATO.
– Zasady dotyczące stosunku do Rosji, które Sojusz wypracował na ubiegłorocznym szczycie w Warszawie, powinny zostać utrzymane do momentu powrotu władz Rosji na ścieżkę działań zgodnych z prawem międzynarodowym – przekonywał.
W panelu II dotyczącym przyszłości Wspólnoty i współczesnych wyzwań Unii, przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert zaznaczył, że potrzebujemy jednolitego europejskiego stanowiska, aby wiedzieć jak sobie radzić ze wszystkimi wyzwaniami.
– Pytanie brzmi: w jakim kierunku chcemy podążać? Czy chcemy więcej czy mniej Europy? Czy chcemy więcej zadań wspólnie realizować, czy chcemy działać w pojedynkę? To nie jest banalna kwestia – przyznał.
Zdaniem Edelgard Bulhman, wiceprzewodniczącej Bundestagu, „parlamenty są ważniejsze niż rządy” i to one mogą pomóc w odnowieniu Europy.
– Trzeba wzmocnić konstruktywne spojrzenie na Europę. Jesteśmy ważnymi nośnikami współpracy. Terroryzmu nie zlikwidujemy armiami, potrzebna jest współpraca rozwojowa – powiedziała Bulhman.
III panel Forum dotyczył współpracy strategicznej Polski i Niemiec w warunkach zmian globalnych i kontynentalnych, a także wzajemnego kształtowania wizerunków w obu krajach. Historia polsko-niemieckich kontaktów bilateralnych, w ramach wspólnych posiedzeń Prezydiów Sejmu RP i Niemieckiego Bundestagu, sięga roku 2004. Kolejne spotkania odbywały się w latach: 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2014 i 2015.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ten w środku to już nie mówi eeee yyyy mmmmm cmokcmokhttp://www.superstacja.tv/wiadomosc/2017-03-16/60-tysiecy-zlotych-na-ocieplanie-wizerunku-kosztowne-szkolenia-marszalka-kuchcinskiego/
Ten w środku to już nie mówi eeee yyyy mmmmm cmokcmokhttp://www.superstacja.tv/wiadomosc/2017-03-16/60-tysiecy-zlotych-na-ocieplanie-wizerunku-kosztowne-szkolenia-marszalka-kuchcinskiego/