Reklama

Nowa wizja Rynku. Czy spodoba się mieszkańcom?

20/08/2015 10:30

Nowy wizerunek radymniańskiego Rynku na razie oglądać można na wielkoformatowych wizualizacjach. Stanowią zupełnie nowy pomysł na jego charakter. Ukazują dobrze znane miejsca w całkiem nowym wydaniu.

Urząd Miasta w Radymnie we współpracy ze studentami Instytutu Architektury Wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu opracował nową koncepcję rewitalizacji Rynku. W ramach współpracy uczelni z miastem młodzi projektanci mieli zaproponować nową wizję centrum Radymna. Opracowali koncepcję funkcjonalną Rynku oraz znajdującej się tam hali targowej[paywall]. – W kilkuosobowych zespołach projektowych, pod kierunkiem wykładowców Instytutu Architektury Wnętrzprzemyskiej uczelni, stworzono projekty na tyle interesujące, że przedstawiciele miasta zdecydowali się na ich publiczną prezentację w formie plenerowej ekspozycji wielkoformatowych wydruków. Możemy zobaczyć na nich miejskie kino letnie lub pawilon, którego pochyłą ścianę można zamienić w siedziska amfiteatru. Tradycyjna fontanna przybiera kształt spektakularnego wodotrysku lub wodospadu. Poszczególne pawiloniki i wiaty połączono w wygodne i atrakcyjne pawilony. A wszystko to z poszanowaniem potrzeb mieszkańców– mówi kierujący projektem dr Łukasz Sarnat z PWSW w Przemyślu.

Jeszcze w tym tygodniu projekty pojawią się na Rynku. Władze miasta chcą w ten sposób poznać opinie mieszkańców, a ci wskażą ten najbardziej interesujący. Swoje uwagi zgłoszą na zebraniu zorganizowanym w Miejskim Ośrodku Kultury, które ma się odbyć za około dwa tygodnie.

Reklama


Tak może w przyszłości wyglądać Rynek w Radymnie.

Hala targowa w nowym wydaniu


–  Studentów interesowała szczególnie hala targowa w Rynku . Budynek z początku XX wieku dziś nieco stracił blask, ale dostrzegli jego urodę i potencjał. Pozbawiony kolorowych reklam prezentuje się elegancko i może stanowić wizytówkę miasta. Studenci dostrzegli analogię z klasycznym przykładem architektury komercyjnej – krakowskimi Sukiennicami. Wprowadzili wygodne, racjonalne podziały przestrzeni i jednocześnie podpowiedzieli nowe funkcje. Podcienia od parkowej strony Rynku to wprost idealne miejsce na kawiarnie czy restauracje. Świeże spojrzenie żaków może być inspiracją dla mieszkańców i władz miasta. Czasem z zewnętrznej perspektywy łatwiej dostrzec coś, co umyka codziennym użytkownikom –dodaje Ł. Sarnat.

Reklama


Projekt rewitalizacji Hali Targowej.

Nie tylko Rynek


Burmistrz Radymna Krzysztof Roman planuje poszerzenie oferty turystycznej. Chce połączyć dwa najważniejsze miejsca związane z miastem. Chodzi o Rynek i znajdujący się nieopodal ZEK. – Chcemy skupić się na ZEK-u, poszerzyć jego ofertę. Tak aby nie tylko w wakacje było tu po co przyjechać. Myślimy nad podzieleniem zbiornika na dwie części. Pierwsza, typowo turystyczna, wydzielona byłaby od strony miasta, a zamykałby ją cypel. Można byłoby spędzać tam wolny czas i uprawiać różnego rodzaju sporty wodne. Natomiast druga miałaby się stać enklawą ciszy dla wędkarzy.. Zamierzamy pozyskać dla nich nieużytkowany zbiornik pokopalniany – mówi włodarz. Zamierza także połączyć ZEK z Rynkiem poprzez utworzenie deptaku oraz ścieżki rowerowej. To pomysł mieszkańców, do którego ma się zamiar  przychylić.  

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    qwerty - niezalogowany 2015-08-21 20:42:41

    jestem sceptycznie do tego nastawiony.   Raz budżet miasta jest w opłakanej sytuacji i nawet jeśli byłoby to wszystko z funduszy unijnych to i tak skądś trzeba wziąć ten wkład własny. Po drugie rozkopane na kilka lat cały środek miasta i zarazem wielki bałagan. Po trzecie nie jest powiedziane, ze burmistrz zostanie wybrany na drugą kadencję, a nowy może nie być entuzjastą renowacji rynku. Po czwarte w hali targowej są ulokowane różne stoiska targowe i inne punkty usługowe, które zostaną na czas remontu wysiedlone z hali, a nie wiadomo jeszcze czy do niej po remoncie wszyscy wrócą.  Po piąte nawet jeśli powstanie nowy park to czy po jakimś czasie nie zasiedlą go znowu amatorzy mocnych trunków.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    krzystek - niezalogowany 2015-08-22 18:19:22

    Czyli najlepiej niech zostanie taki bajzel jak do tej pory i żadnych kłopotów ????????????????????????????????????

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    tatar - niezalogowany 2015-08-23 18:09:14

    puknijcie się w łeb europejscy okupanci

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama