Reklama

Nowe stawki za parkowanie, nowy system i... sporo niejasności


Wprowadzenie w Przemyślu nowej taryfy opłat za parkowanie, która uwzględnia zniżki dla mieszkańców miasta, sprawiło, że przemyślanie zaczęli mocno eksplorować temat, starając się jak najszybciej wejść w posiadanie tzw. Karty Mieszkańca. Bez tego dokumentu – czy to w postaci elektronicznej, czy plastikowej – nie można bowiem z ulg skorzystać. Niektórzy natrafili na problemy, jak choćby ten dotyczący braku możliwości wyrobienia karty przez osobę użytkującą ten sam samochód, co współmałżonek. Miasto zapewnia, że problem został już rozwiązany.


Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w mieście i wprowadzenie nowych stawek opłat spowodowało lawinę wniosków o wyrobienie „Przemyskiej Karty Mieszkańca”, gwarantującej zniżki. Przysługują one bowiem osobom zamieszkującym w Przemyślu i tu rozliczającym się z fiskusem. Okazuje się jednak, że nie obyło się bez problemów. Jeden z mieszkańców zwrócił nam uwagę na kłopoty pojawiające się w sytuacji użytkowania jednego pojazdu przez dwóch współwłaścicieli.

– Wyrobiłem sobie „Kartę Mieszkańca” w aplikacji „Miasto Przemyśl”, bo po co mam płacić słono za parkowanie w mieście, skoro spełniam warunki uprawniające do zniżek. Wspólnie z żoną użytkujemy jeden samochód i w dowodzie rejestracyjnym oboje jesteśmy wpisani jako współwłaściciele. Niestety żona napotkała na  problemy z wyrobieniem „Karty Mieszkańca” na ten sam numer rejestracyjny pojazdu, który podałem wcześniej ja. A przecież też jest mieszkanką miasta i rozlicza się w Przemyślu, w związku z czym ma prawo do ulg za parkowanie – przedstawił sytuację.

Reklama

Jak się okazuje, wyrobienie karty plastikowej też nie jest rozwiązaniem, bo w regulaminie „Karty Mieszkańca” widnieje zapis, że jest ona przypisana wyłącznie do jej posiadacza i nie może być udostępniana osobom trzecim. Zapytaliśmy wobec tego w magistracie, co w takiej sytuacji i jak drugi ze współmałżonków może skorzystać ze zniżek w opłatach za parkowanie w strefie płatnej? W środę, 1 października, uzyskaliśmy zapewnienie, że problem został już rozwiązany.

– Faktycznie system pozwalał wpisać dany numer rejestracyjny tylko przy jednej karcie – potwierdziła naczelnik Wydziału Spraw Społecznych UM w Przemyślu Marta Maj-Urban.

Reklama

Jak dodała, system rozliczenia w strefie płatnego parkowania został w tym względzie przetestowany. – Jeśli drugi współwłaściciel pojazdu wpisanego już do systemu Przemyskiej Karty Mieszkańca zaparkuje tym[paywall] samym pojazdem, również będzie mógł wybrać – po wpisaniu numeru rejestracyjnego – bilet z ulgą na kartę mieszkańca – zapewniła.

Młodzi, pełnoletni a „Karta Mieszkańca”

Druga kwestia, która wzbudziła kontrowersje, to „Karta Mieszkańca” dla osoby uczącej się, ale już pełnoletniej. Jedna z mieszkanek przedstawiła nam sytuację z tym związaną, dotyczącą jej wnuków.

Reklama

– Prosząc o oddanie głosu w budżecie obywatelskim, zachęcałam członków swojej rodziny do założenia „Przemyskiej Karty Mieszkańca”. Niestety moim pełnoletnim wnukom odmówiono jej założenia – mówi kobieta.

– 22-letniemu wnukowi, który pracuje zawodowo, kazano złożyć PIT 37, chociaż ze względu na wiek i osiągnięte przychody nie musi składać do „skarbówki” takiego PIT-u (załączył potwierdzony PIT-11 – przyp.). Podobna sytuacja dotyczyła 19-letniej wnuczki, która w bieżącym roku ukończyła szkołę średnią i wybiera się właśnie na studia. Wygląda na to, że regulamin Programu Przemyska Karta Mieszkańca jest niedopracowany, gdyż nie uwzględnia osób pełnoletnich, ale młodych, tj. osób pracujących, które nie ukończyły 26 roku życia oraz osób uczących się. Powinno być wyraźnie zaznaczone, jakie dokumenty takie osoby mają złożyć. Chyba, że władzom miasta nie zależy na młodych – nakreśliła problem przemyślanka.

Reklama

Miasto wyjaśnia wątpliwości

– Z pewnością nikomu, kto spełnia warunki zamieszkania i rozliczania podatku w naszym mieście, nie odmówiliśmy założenia karty. Regulamin, jako dokument ramowy, nie może zawierać wszystkich możliwych przypadków, jakie mogą się pojawiać szczególnie w kwestii rozliczenia podatku. W przypadku problemów zapraszamy do kontaktu z Wydziałem Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Przemyślu – odniosła się do problemu naczelnik Wydziału Spraw Społecznych UM w Przemyślu Marta Maj-Urban.

Samorząd miasta, wyjaśniając wątpliwości w tej kwestii, informuje, że w przypadku osoby pełnoletniej, ale nieosiągającej dochodu, możliwe jest złożenie pierwszej strony formularza ZAP-3 za rok poprzedni z aktualnym adresem zamieszkania wraz z potwierdzeniem złożenia dokumentu w Urzędzie Skarbowym w Przemyślu (wystarczy pieczątka wpływu, a w przypadku wniesienia formularza przez internet – UPO, czyli urzędowe poświadczenie odbioru). Dopuszcza się też w takiej sytuacji złożenie zaświadczenia o wysokości dochodu podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. ZAS-DFU). To można wygenerować bezpłatnie na stronie e-Urząd Skarbowy. Wniosek o przyznanie zaświadczenia można przesłać w formie załącznika do pisma ogólnego w e-Urzędzie Skarbowym. „Zaświadczenie elektroniczne jest doręczane online na konto podatnika w e-US nawet w ciągu kilku minut. Trzeba jedynie wyrazić zgodę na elektroniczne doręczenie oczekiwanych dokumentów” – wyjaśnia magistrat. Natomiast w przypadku złożenia wniosku w formie tradycyjnej, papierowej w placówce Urzędu Skarbowego w Przemyślu lub przez e-PUAP konieczne jest wniesienie opłaty skarbowej wynoszącej 17 zł.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 10/10/2025 19:38
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama