Reklama

Nowe zasady opłat za śmieci nie wszystkim się podobają

16/07/2020 16:27

– Co ma woda do śmieci? – pytają mieszkańcy gminy Orły, którym nie podobają się nowe zasady ustalania opłat za odpady. Od lipca stawki nie są naliczane od osoby, ale od zużytej wody.

Przepisy dopuszczają 4 sposoby naliczania opłat za odbiór odpadów. Najpopularniejszą jest ta zależna od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Niektóre gminy stosują także stawki ryczałtowe za gospodarstwo domowe. Mało popularna (i niesprawiedliwa) jest stawka zależna od powierzchni nieruchomości, ponieważ w dużym domu lub mieszkaniu może mieszkać jedna osoba i na odwrót – kilkuosobowa rodzina może zamieszkiwać małą powierzchnię. Gminy coraz częściej sięgają po opłatę opartą na ilości zużytej wody. Na taki krok zdecydował się niedawno samorząd Orłów[paywall].

 

Reklama

8,50 zł za kubik

Miesięczną stawkę za odbiór odpadów ustalono na 8,50 zł miesięcznie od każdego metra sześciennego zużytej wody. Na podstawie wskazań wodomierzy za poprzedni rok obliczone zostanie średnie miesięczne zużycie, co będzie stanowić podstawę opłat.

Gospodarstwa, które posiadają kompostowniki, mogą liczyć na 50 groszy zniżki od każdego kubika wody. Jeżeli nieruchomość nie jest podłączona do sieci wodociągowej, podstawą ustalenia opłaty będzie iloczyn liczby mieszkańców i przeciętnego zużycia wody, określonego w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę na 3 metry sześcienne od osoby.

Reklama

Natomiast jeśli na danej nieruchomości mieszkańcy nie będą przestrzegać obowiązku segregacji śmieci, zapłacą stawkę podwyższoną w wysokości 17 zł miesięcznie za metr sześcienny.

Nowe zasady nie wszystkim przypadły do gustu. – Co ma woda do śmieci? Średnie zużycie w naszym domu wynosi 11 kubików miesięcznie. Mieszkamy w trójkę, syn uprawia sport, więc tej wody trochę się zużywa do prania i kąpieli. Trudno przecież, żeby się nie myć. Dla mnie to niesprawiedliwe. Nie używam wody do podlewania ogródka, tylko do celów bytowych: do kąpieli, prania, sprzątania – to jeden z sygnałów, które otrzymaliśmy.

Reklama

 

Ludzie kombinują

Dlaczego gmina zdecydowała się na taką zmianę? Ze względu na dziury w systemie. – Wiemy, że część osób ukrywa faktyczną liczbę mieszkańców na danej posesji. Mamy wprawdzie instrumenty kontrolne, ale są one mało praktyczne, a procedura jest długa. Zużycie wody pokaże, czy w danym gospodarstwie jest więcej osób czy mniej – mówi wójt gminy Orły Bogusław Słabicki.

Z deklaracji za gospodarowanie odpadami wynika, że w gminie ubyło ponad 2 tysiące osób. – W czasie pandemii wielu ludzi przyjechało z zagranicy przynajmniej na dwa, trzy miesiące. W tym czasie wpłynęła tylko jedna deklaracja zwiększająca liczbę mieszkańców, poza tym same zmniejszające – zauważa wójt. B. Słabicki zaznacza, że oczywiście nie wszyscy kombinują, jednak  jest taka grupa ludzi. – Wiemy o nich, ale trudno to udowodnić – przyznaje.

Reklama

 

Za oszusta płacą uczciwi

Mniejsza liczba mieszkańców gminy „na papierze”, to z kolei większa stawka na osobę. Za nieuczciwych muszą płacić uczciwi, bo system musi wyjść na zero. I tak jest we wszystkich samorządach. Naliczanie stawek na podstawie zużycia wody ma uszczelnić system. Na podstawie przetargu na odbiór śmieci gmina wyliczyła, że od osoby należałoby pobierać 32 złote. Przy stawce 8,50 zł za metr sześcienny i średnim zużyciu 3 kubików wody opłata wyniesie 25,50 zł.

– Żaden sposób nie jest idealny, ale ten wydaje się nam najbardziej sprawiedliwy. Nie od razu, ale w dłuższym czasie, mniej więcej po roku, powinniśmy odczuć, że płacimy za śmieci mniej – uważa wójt.

Reklama

 


 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kycyk - niezalogowany 2020-07-16 16:47:00

    panie wojcie ratunku,nie rob tego  teraz boto sie hamy nie beda myły szczegolnie te z drohojowa  jeden taki jak wsiada do busa rzy jakkoń i smierdzi jak kon po orce w południe ...no chyba panie wójcie wprowadzi pan nakaz uzwania antyprespirantów wraz ze szkolenie jak ich uzywac bo się pryska lub smaruje m.in pachy tzn pod pachami zeby nie biło koniem......

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    sabina - niezalogowany 2020-07-16 17:23:22

    jakoś wytrzymam byle dobrze płacił ;https://ogloszenia.zycie.pl/ogloszenie/18768,erotyczna-randeczka

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    dobra zmiana - niezalogowany 2020-07-17 07:46:26

    Może pora już skończyć tą wiejską sielankę? Miasto płaci znacznie większe podatki i opłaty, nie mówiąc już o KRUSIE który powinien zostać zlikwidowany i wcielony do ZUS-u . Rolnicy posiadający duże areały powinni płacić takie same składki jak w ZUS-ie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama