Reklama

.Nowoczesna rozdawała Konstytucję RP [ZDJĘCIA]

Przez kilka godzin 2 kwietnia br., naprzeciw siedziby lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego w Przemyślu, członkowie i sympatycy .Nowoczesnej zbierali podpisy pod petycją „Obywatele w obronie Konstytucji RP”. Tym, którzy parafowali dokument, bezpłatnie rozdawali Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej.

Podobne akcje prowadzone były tego dnia w całej Polsce. „W wyniku bezprawnych działań Prawa i Sprawiedliwości zagrożone są podstawowe wartości obywatelskie, a Polska znalazła się w największym kryzysie politycznym od 1989 roku” – czytamy m.in. w uzasadnieniu jej zorganizowania w całym kraju. Akcja pod hasłem „Obywatele w obronie Konstytucji RP” .Nowoczesnej Ryszarda Petru to bez wątpienia jedna z największych inicjatyw politycznych ostatnich miesięcy, która ma pokazać rządzącym, że „(…) nie ma zgody milionów Polek i Polaków na łamanie Konstytucji, na rządy bezprawia i niesprawiedliwości”[paywall].
W owej petycji możemy przeczytać m.in., że „My, Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, stanowczo domagamy się, aby PiS zakończyło wywołany przez siebie, groźny, sprzeczny z polską racją stanu kryzys konstytucyjny. Żądamy uznania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 r. oraz przestrzegania zasady konstytucyjnej kontroli trybunału nad nowo stanowionym prawem. Paraliż niezależnego Trybunału Konstytucyjnego zagraża wprost wolności praw obywateli, w tym prawu do własności, godności, równości, wolności czy zrzeszania się”.
Autorzy petycji twierdzą, że wyrok TK z 9 marca br., wydany bezpośrednio na podstawie Konstytucji RP, jest ostateczny i ma moc powszechnie obowiązującą. Wzywają większość sejmową i prezydenta RP do: bezzwłocznego przyjęcia przez niego ślubowania od trzech prawidłowo wybranych w poprzedniej kadencji sędziów TK, opublikowania i wykonania przez premiera rządu orzeczenia TK z 9 marca br. oraz bezwzględnego respektowania miejsca trybunału w państwie prawa i przestrzegania jego wszystkich wyroków.

– Podczas akcji rozmawialiśmy z mieszkańcami naszego miasta, prezentującymi różne poglądy polityczne. Osoby, które podpisały petycję zgłaszały swoje zastrzeżenia nie tylko co do traktowania orzeczeń trybunału, ale i proponowanych zmian w prawie, sposobu procedowania ustaw, upartyjnieniu wielu instytucji publicznych i pogłębiającemu się podziałowi wśród Polaków. Odniosłem wrażenie, że w odczuciu społecznym „dobra zmiana” nie jest w rzeczywistości zmianą na lepsze – stwierdził P. Haliniak.
Pod petycją podpisywali się zarówno młodzi (studenci, młodzi rodzice), jak i starsi mieszkańcy (m.in. kombatanci). Aby niektórym ułatwić życie, można było przynieść już gotowe listy z podpisami. Łącznie w Przemyślu zebrano ponad 300 podpisów.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Piotr - niezalogowany 2016-04-04 22:09:51

    "...W wyniku bezprawnych działań Prawa i Sprawiedliwości zagrożone są podstawowe wartości obywatelskie, a Polska znalazła się w największym kryzysie politycznym od 1989 roku...”Które to wartości są zagrożone? Dużo pierdlnia, a mało konkretów. Jakim kryzysie. Że PiS bierze się za dupy tych co kręcą lody w rajach podatkowych? Jeszcze trochę, a Swetrowi skończy się kasa i nikt o tym kmiocie nie będzie pamiętał. Kijowski ten stary obrzygany pierdziel alimenty już spłacił?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Bad - niezalogowany 2016-04-05 06:52:00

    Zajebiste sewterki mają Ci od swetru i jeszcze ajdentifikatory markerem pisane hahahaha, już chyba na to im kasy zabrakło

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    9o87ij6uhg5t4f - niezalogowany 2016-04-05 10:06:23

    Konstytucję napisaną przez komuchów a poprawioną przez NeoKomuchów w 1997 roku

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama