– Serdecznie dziękuję pani Beacie Kot za wieloletnią pracę na rzecz podkarpackich zabytków. Jej merytoryczna i rzetelna praca przyczyniła się do ratowania dziedzictwa przeszłości – powiedziała podczas spotkania w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Przemyślu wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.– Panu Adamowi Sapecie życzę powodzenia na nowym stanowisku. Jestem pewna, że nasza współpraca będzie układała się doskonale – dodała.
4 listopada br. – po ponad 8 latach pracy – Beata Kot zdecydowała się przejść na emeryturę. Została powołana 13 kwietnia 2016 r.
– napisała w specjalnym na tę okoliczność oświadczeniu B. Kot.
Nowym Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Przemyślu został rzeszowianin, architekt z zawodu, Adam Sapeta. Ma 66 lat. Jak powiedział, od lat dziecięcych wychowywał się w atmosferze atencji do obiektów zabytkowych, jego mama bowiem, historyk sztuki, była dwukrotnie Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Rzeszowie, wicedyrektorem Muzeum Zamku w Łańcucie, a także dyrektorem Muzeum w Przeworsku[paywall].
Ostatnio pracował w rzeszowskim oddziale Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej. W tegorocznych wyborach samorządowych bez powodzenia startował z listy Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Rzeszowa.
W 1986 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej obroną pracy dyplomowej pod kierunkiem prof. dra hab. Wiktora Zina. Tematem był projekt konserwatorski remontu i adaptacji dworu Oborskich w Husowie k. Łańcuta. W 1984 r. rozpoczął pracę w Pracowni Projektowej Przedsiębiorstwa Państwowego – Pracownie Konserwacji Zabytków oddział w Rzeszowie. Od 1995 r. pracował w Regionalnym Ośrodku Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego w Rzeszowie (późniejszy Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Rzeszowie). W dorobku z tego okresu ma m.in.: studia ochrony wartości kulturowych i krajobrazu, projekty architektoniczno-konserwatorskie, karty ewidencyjne obiektów zabytkowych, Plan Ochrony Parku Kulturowego Zespołu Staromiejskiego i Zespołu Klasztoru Dominikanów w Jarosławiu czy dokumentacje służące do uznania za Pomnik Historii przez Prezydenta RP zespołów zabytkowych – w tym Twierdzy Przemyśl. Pełnił nadzór konserwatorski przy pracach remontowych rewitalizacji linii Przeworskiej Kolei Dojazdowej. Uczestniczył w zespole stworzonym do opracowania „Szlaku frontu wschodniego I wojny światowej”. W 2019 r. architekt został odznaczony złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”, a w 2022 r. medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Co istotne – bo powołanie na stanowisko rodowitego rzeszowianina może rodzić różne przypuszczenia – z ust wojewody podkarpackiego T. Kubas-Hul padła deklaracja, że Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu pozostanie w Przemyślu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze