Reklama

Nowy Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu

– Serdecznie dziękuję pani Beacie Kot za wieloletnią pracę na rzecz podkarpackich zabytków. Jej merytoryczna i rzetelna praca przyczyniła się do ratowania dziedzictwa przeszłości – powiedziała podczas spotkania w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Przemyślu wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.– Panu Adamowi Sapecie życzę powodzenia na nowym stanowisku. Jestem pewna, że nasza współpraca będzie układała się doskonale – dodała.

4 listopada br. – po ponad 8 latach pracy – Beata Kot zdecydowała się przejść na emeryturę. Została powołana 13 kwietnia 2016 r.

  • „Dzisiaj, po ponad ośmiu latach, kończę pracę na stanowisku Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu. Był to dla mnie szczególny czas realizowania zaplanowanych działań konserwatorskich i popularyzatorskich poświęconych zabytkom Podkarpacia. Dziękuję Wszystkim, których spotkałam na swojej drodze zawodowej, ekspertom, naukowcom, urzędnikom, specjalistom z wielu dziedzin, z którymi współpracowałam i wymieniałam opinie, budowałam relacje i nabywałam doświadczenie”

– napisała w specjalnym na tę okoliczność oświadczeniu B. Kot.

Nowym rzeszowianin

Nowym Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Przemyślu został rzeszowianin, architekt z zawodu, Adam Sapeta. Ma 66 lat. Jak powiedział, od lat dziecięcych wychowywał się w atmosferze atencji do obiektów zabytkowych, jego mama bowiem, historyk sztuki, była dwukrotnie Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Rzeszowie, wicedyrektorem Muzeum Zamku w Łańcucie, a także dyrektorem Muzeum w Przeworsku[paywall].

Reklama

Ostatnio pracował w rzeszowskim oddziale Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej. W tegorocznych wyborach samorządowych bez powodzenia startował z listy Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Rzeszowa.

W 1986 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej obroną pracy dyplomowej pod kierunkiem prof. dra hab. Wiktora Zina. Tematem był projekt konserwatorski remontu i adaptacji dworu Oborskich w Husowie k. Łańcuta. W 1984 r. rozpoczął pracę w Pracowni Projektowej Przedsiębiorstwa Państwowego – Pracownie Konserwacji Zabytków oddział w Rzeszowie. Od 1995 r. pracował w Regionalnym Ośrodku Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego w Rzeszowie (późniejszy Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Rzeszowie). W dorobku z tego okresu ma m.in.: studia ochrony wartości kulturowych i krajobrazu, projekty architektoniczno-konserwatorskie, karty ewidencyjne obiektów zabytkowych, Plan Ochrony Parku Kulturowego Zespołu Staromiejskiego i Zespołu Klasztoru Dominikanów w Jarosławiu czy dokumentacje służące do uznania za Pomnik Historii przez Prezydenta RP zespołów zabytkowych – w tym Twierdzy Przemyśl. Pełnił nadzór konserwatorski przy pracach remontowych rewitalizacji linii Przeworskiej Kolei Dojazdowej. Uczestniczył w zespole stworzonym do opracowania „Szlaku frontu wschodniego I wojny światowej”. W 2019 r. architekt został odznaczony złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”, a w 2022 r. medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Reklama

Co istotne – bo powołanie na stanowisko rodowitego rzeszowianina może rodzić różne przypuszczenia – z ust wojewody podkarpackiego T. Kubas-Hul padła deklaracja, że Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu pozostanie w Przemyślu.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 16/11/2024 13:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama