Reklama

Nowy rozdział w historii przemyskiej uczelni otwarty [ZDJĘCIA]

Otwarciem Alei Pamięci w Parku Lubomirskich oraz odsłonięciem tablicy poświęconej członkom Towarzystwa Akademii Przemyskiej, którego celem było dążenie do utworzenia w Przemyślu publicznej szkoły wyższej, poprzedzono tegoroczną uroczystą inaugurację roku akademickiego w murach przemyskiej uczelni. Rozpoczęcie kolejnego cyklu kształcenia było też sposobnością do wręczenia medali zasłużonym pracownikom i poświęcenia uczelnianego sztandaru przez abpa Adama Szala.

Nowy sztandar przemyskiej uczelni, która po 20 latach funkcjonowania rozpoczęła nowy rozdział jako Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu (wcześniej PWSW w Przemyślu), poświęcony uroczyście podczas inauguracji nowego roku akademickiego, przypieczętował tę ważną zmianę (więcej na ten temat pisaliśmy w jednym z wrześniowych numerów ŻP, w tekście „Przemyska Alma Mater zapracowała na miano akademii”).

Uroczystość inauguracji rozpoczęto otwarciem Alei Pamięci w Parku Lubomirskich, gdzie odsłonięto pamiątkowe tablice dla uhonorowania nieżyjących już, zasłużonych dla uczelni osób. Osiem dębów, które ją tworzą, posadzonych zostało jeszcze wiosną tego roku. Teraz otrzymały one swoich patronów. Przy każdym pojawiła się też[paywall] tabliczka z imieniem osoby, która przysłużyła się rozwojowi  przemyskiej PANS.

Reklama

Po tym wydarzeniu w murach szkoły wyższej odbyła się dalsza część uroczystości, w której wzięła udział m.in. wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka. Uhonorowała ona Medalem Złotym za Długoletnią Służbę, przyznanym przez prezydenta RP, wykładowczynię PANS, profesor oświaty Elżbietę Dybek. Oprócz tego podczas inauguracji 29 pracownikom uczelni wręczone zostały pamiątkowe medale przyznane przez senat uczelni.

Wcześniej, podczas inauguracyjnego przemówienia kilka słów do studentów i zaproszonych gości wygłosił rektor PANS dr Paweł Trefler. Oczywiście zaplanowano też jeden z najważniejszych momentów uroczystości – immatrykulację nowych studentów, której dokonał prorektor właściwy ds. studenckich dr Robert Oliwa.

Życzył debiutującym w roli żaków nieustającej pasji do nauki oraz radości z możliwości poszerzania wiedzy, a przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Mateusz Kurasz, zwracając się do młodszych kolegów, dodał: – Nie bójcie się wyzwań i dbajcie o dobre imię i godność naszej akademii.

Reklama

Cel został osiągnięty

Uroczystą inaugurację poprzedziło też jeszcze inne niecodzienne wydarzenie, a mianowicie odsłonięcie w Kolegium Wschodnim pamiątkowej tablicy poświęconej członkom powstałego w 1996 r. Towarzystwa Akademii Przemyskiej, którego podstawowym celem było dążenie do utworzenia w Przemyślu publicznej szkoły wyższej.

Aktu odsłonięcia dokonali rektor PANS  dr P. Trefler, prof. dr. hab. Jan Draus (wieloletni rektor uczelni, zaangażowany w prace nad utworzeniem ośrodka akademickiego w grodzie nad Sanem), były zastępca prezydenta Przemyśla i pełnomocnik ds. utworzenia uczelni Robert Rybotycki oraz Andrzej Matusiewicz i Jan Bartmiński. Tablicę poświęcił abp Adam Szal.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama