W Małej Galerii Fotografii, działającej w Muzeum Historii Miasta Przemyśla (Rynek 9), czynna jest interesująca wystawa kieleckiego artysty Krzysztofa Zająca zatytułowana „Nowy świat”.
Dobre wystawy charakteryzują się tym, że są spójne; pod względem tematu, rozwiązań formalnych, jakie stosuje artysta oraz sfery emocjonalnej. Do takich bez wątpienia należy wystawa Krzysztofa Zająca, który pokazał cykl złożony z dwudziestu siedmiu starannie oprawionych, czarno-białych fotografii dużego formatu. Na każdym zdjęciu jest mniejszy lub większy fragment urbanistycznego pejzażu. Beton, kamień, szkło i stal. To jest ten tytułowy „Nowy świat”, a w nim tu i ówdzie pojawiają się pojedynczy ludzie, przypadkowi przechodnie. Przemykają zagubieni wśród szarych kamiennych ścian, w labiryntach schodów, plątaninie stalowych konstrukcji i szklanych tafli albo niczym w teatrze Leszka Mądzika wyłaniający się z czeluści kamiennych szczelin. W ten sposób artysta skomentował przemiany w architekturze miejskiego pejzażu, jakie zachodziły w czasie ostatnich dziesięcioleci. Z prezentowanych fotografii wynika, że akurat taki „Nowy świat” niekoniecznie jest przyjazny człowiekowi, zwłaszcza temu, który wiele lat przeżył w innym świecie, bliższym naturze. Na pocieszenie – historia architektury dowodzi, że zaakceptowaliśmy już wiele „nowych światów”, a niektóre nawet podziwiamy do dzisiaj. Kolejna rzecz, na którą chciałbym zwrócić uwagę, to forma prezentowanych fotografii. Bezbłędne technicznie. Czarno-białe z dużą skalą szarości. Do tego perfekcyjnie skomponowane, co naprawdę nie jest łatwe przy takim nagromadzeniu linii prostych i płaszczyzn o jednolitych fakturach, przecinających się pod kątem prostym albo ostrym, a jeszcze w tym wszystkim trzeba w odpowiednim miejscu znaleźć człowieka. Trochę jak „decydujący moment” u Cartier-Bressona. Gratulacje!
J.S

Na wernisażu Krzysztof Zając opowiadał o swojej twórczości.
Absolwent Politechniki Świętokrzyskiej, związany z kieleckim środowiskiem fotograficznym, mieszka i pracuje w Kielcach. Jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych; indywidualnych, zbiorowych, poplenerowych, pokonkursowych. Brał aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych, organizowanych pod patronatem FIAP, zdobywając wiele medali, nagród, wyróżnień, dyplomów oraz listów gratulacyjnych. Pokłosiem udziału w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych było przyznanie przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej (z siedzibą w Luksemburgu) w 2014 roku tytułu honorowego Artiste FIAP, a w 2015 roku tytułu Excellence FIAP. Jego fotografie były prezentowane w wielu krajach Europy i świata. Laureat Grand Press Photo 2015, BZ WBK Press Foto 2015 i WKF National Geographic 2016. Dwukrotny laureat Międzynarodowego Biennale Krajobrazu – S-AVE THE E-ART 2012, Space Definition 2014 i V Międzynarodowego Biennale Fotografii Definicja Przestrzeni R 2022. Wielokrotny laureat Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Przedwiośnie. W 2015 roku był reprezentantem Polski na World Photographic CUP 2016 w czterech kategoriach. W 2012 roku został przyjęty w poczet członków Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. W latach 2014-2020 był członkiem rzeczywistym Związku Polskich Artystów Fotografików, w którym pełnił funkcję wiceprezesa, a następnie prezesa Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze