Reklama

„Nowy świat”. Wystawa Krzysztofa Zająca

19/10/2025 11:13

W Małej Galerii Fotografii, działającej w Muzeum Historii Miasta Przemyśla (Rynek 9), czynna jest interesująca wystawa kieleckiego artysty Krzysztofa Zająca zatytułowana „Nowy świat”.

Dobre wystawy charakteryzują się tym, że są spójne; pod względem tematu, rozwiązań formalnych, jakie stosuje artysta oraz sfery emocjonalnej. Do takich bez wątpienia należy wystawa Krzysztofa Zająca, który pokazał cykl złożony z dwudziestu siedmiu starannie oprawionych, czarno-białych fotografii dużego formatu. Na każdym zdjęciu jest mniejszy lub większy fragment urbanistycznego pejzażu. Beton, kamień, szkło i stal. To jest ten tytułowy „Nowy świat”, a w nim tu i ówdzie pojawiają się pojedynczy ludzie, przypadkowi przechodnie. Przemykają zagubieni wśród szarych kamiennych ścian, w labiryntach schodów, plątaninie stalowych konstrukcji i szklanych tafli albo niczym w teatrze Leszka Mądzika wyłaniający się z czeluści kamiennych szczelin. W ten sposób artysta skomentował przemiany w architekturze miejskiego pejzażu, jakie zachodziły w czasie ostatnich dziesięcioleci. Z prezentowanych fotografii wynika, że akurat taki „Nowy świat” niekoniecznie jest przyjazny człowiekowi, zwłaszcza temu, który wiele lat przeżył w innym świecie, bliższym naturze. Na pocieszenie – historia architektury dowodzi, że zaakceptowaliśmy już wiele „nowych światów”, a niektóre nawet podziwiamy do dzisiaj. Kolejna rzecz, na którą chciałbym zwrócić uwagę, to forma prezentowanych fotografii. Bezbłędne technicznie. Czarno-białe z dużą skalą szarości. Do tego perfekcyjnie skomponowane, co naprawdę nie jest łatwe przy takim nagromadzeniu linii prostych i płaszczyzn o jednolitych fakturach, przecinających się pod kątem prostym albo ostrym, a jeszcze w tym wszystkim trzeba w odpowiednim miejscu znaleźć człowieka. Trochę jak „decydujący moment” u Cartier-Bressona. Gratulacje!

J.S

Reklama

Krzysztof Zając

Na wernisażu Krzysztof Zając opowiadał o swojej twórczości.

Absolwent Politechniki Świętokrzyskiej, związany z kieleckim środowiskiem fotograficznym, mieszka i pracuje w Kielcach. Jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych; indywidualnych, zbiorowych, poplenerowych, pokonkursowych. Brał aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych, organizowanych pod patronatem FIAP, zdobywając wiele medali, nagród, wyróżnień, dyplomów oraz listów gratulacyjnych. Pokłosiem udziału w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych było przyznanie przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej (z siedzibą w Luksemburgu) w 2014 roku tytułu honorowego Artiste FIAP, a w 2015 roku tytułu Excellence FIAP. Jego fotografie były prezentowane w wielu krajach Europy i świata. Laureat Grand Press Photo 2015, BZ WBK Press Foto 2015 i WKF National Geographic 2016. Dwukrotny laureat Międzynarodowego Biennale Krajobrazu – S-AVE THE E-ART 2012, Space Definition 2014 i V Międzynarodowego Biennale Fotografii Definicja Przestrzeni R 2022. Wielokrotny laureat Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Przedwiośnie. W 2015 roku był reprezentantem Polski na World Photographic CUP 2016 w czterech kategoriach. W 2012 roku został przyjęty w poczet członków Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. W latach 2014-2020 był członkiem rzeczywistym Związku Polskich Artystów Fotografików, w którym pełnił funkcję wiceprezesa, a następnie prezesa Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF.

Reklama

 

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama