Reklama

Nuncjusz nałożył paliusz metropolicie

03/07/2016 15:00

Arcybiskup Adam Szal, nowy metropolita przemyski, otrzymał paliusz – symbol łączności z papieżem i władzy w metropolii. Jego nałożenie miało miejsce poza Watykanem, co wynika z woli Ojca Świętego Franciszka.

Paliusze dla 25 nowych metropolitów z różnych części świata, którzy zostali mianowani w ciągu ostatniego roku papież poświęcił w Bazylice Watykańskiej podczas niedawnej uroczystości we wspomnienie świętych Piotra i Pawła. Jej uczestnikiem był również arcybiskup Adam Szal, od 30 kwietnia br. nowy metropolita przemyski, następca arcybiskupa Józefa Michalika.

– Zgodnie z wielowiekową tradycją wręczenie paliusza jest wydarzeniem bardzo ważnym dla tego, kto go otrzymuje, ale także i dla całej metropolii – powiedział hierarcha Radiu Watykańskiemu podczas obecności w Watykanie. – Tak traktuję mój przyjazd do Rzymu, przyjazd do miejsc uświęconych życiem[paywall] i męczeństwem apostołów i wielu świętych. Papież błogosławiąc paliusze dla nowych metropolitów zachęca do trwania w jedności z Kościołem, ale także do podjęcia obowiązków związanych z urzędem metropolity. Urząd jest ważny, bo zmierza do tego, aby zachować jedność w Kościele, aby podjąć nowe obowiązki. Jest to więc pewne wyzwanie dla nowego arcybiskupa, tym razem przemyskiego. To wyzwanie przerasta ludzkie siły, stąd bardzo liczę na pomoc Bożą, na życzliwość ludzi i na modlitwę, także słuchaczy Radia Watykańskiego – dodał.

Reklama

Wręczenie paliuszy dla metropolitów miało miejsce w trakcie prywatnego spotkania z papieżem Franciszkiem. Zgodnie z jego wolą ich nałożenie ma obecnie odbywać się w siedzibie archidiecezji, co ma sprzyjać w znacznym stopniu udziałowi Kościoła lokalnego w ważnym wydarzeniu jego życia i historii. Ponadto nowy zwyczaj ma też krzewić proces synodalności w Kościele katolickim, na który wielki nacisk kładzie Ojciec Święty. Uroczystość nałożenia paliusza odbyła się w sobotnie, 2 bm. późne popołudnie w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. Dokonał tego arcybiskup Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce w obecności licznie zgromadzonych przedstawiciele Episkopatu Polski, księży i wiernych.

Wstęga z krzyżami

Paliusz to wstęga z wełny z 6 krzyżami wykonanymi z czarnego jedwabiu. Arcybiskup nakłada go na ornat i mocuje 3 złotymi szpilkami. Prawo jego noszenia przysługuje mu wyłącznie na terenie archidiecezji. Szacie tej w ciągu wieków przypisywano wielorakie znaczenie. W Leksykonie symboli liturgicznych czytamy, że paliusz jest symbolem pełności władzy Biskupa Rzymu, oznaką jurysdykcji i symbolem wierności papieżowi (w przypadku metropolitów), obrazem owcy niesionej na ramionach przez Dobrego Pasterza, symbolem jarzma Chrystusowego tj. woli Bożej, które przyjmuje biskup, oznaką radości, znakiem, że w osobie biskupa wszyscy wierni prowadzeni są przez samego Chrystusa oraz symbolem misji pasterskiej.


del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama