174 domy jednorodzinne, wielorodzinne i mieszkania w Przemyślu zostaną niebawem wyposażone w ekologiczne kotły bądź podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Łączny koszt inwestycji to ponad 12,3 mln zł, z czego unijna dotacja to niebagatelna kwota prawie 9,4 mln zł.
Umowę na dofinansowanie projektu pod nazwą „Ekologiczny Przemyśl – wymieniamy źródła ciepła” (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 w dziedzinie wymiany starych, nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe na nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne oraz kotły opalane biomasą) parafowali 31 maja br. prezydent miasta Wojciech Bakun i wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch[paywall]. Partnerem w inwestycji będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Przemyślu sp. z o.o.
Prezydent W. Bakun wyjaśnił, że celem nadrzędnym projektu jest poprawa jakości powietrza w mieście (Przemyśl jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce). Montaż nowoczesnych kotłów gazowych ma obniżyć tworzenie się smogu. – Niedawno podpisaliśmy umowę z PGNiG Termika na modernizację Ciepłowni Zasanie oraz budowę elektrociepłowni gazowej. Kolejna podpisana umowa na wymianę indywidualnych źródeł ogrzewania w mieszkaniach i domach ma się przysłużyć eliminacji szkodliwych substancji przedostających się do powietrza – powiedział W. Bakun.
Dzięki projektowi 133 budynki jednorodzinne zostaną wyposażone w ekologiczne kotły – 96 w kotły gazowe, 37 w kotły na biomasę. Ponadto 41 budynków wielorodzinnych oraz 5 mieszkań indywidualnych zostanie podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Przemyślanin, wicemarszałek województwa podkarpackiego P. Pilch nie zapomniał o poprzednich władzach miasta. Bo program ów zapoczątkowany został przez ekipę prezydenta Roberta Chomy. Odpowiadał za niego jego zastępca Janusz Hamryszczak. Koordynatorem prac przy realizacji projektu jest naczelnik Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych UM w Przemyślu Beata Bielecka. Rozpocznie się ona w tym roku, a finał planowany jest na 2021 r.
Wciąż można składać wnioski
Wciąż trwa nabór wniosków do programu „Ekologiczny Przemyśl – wymieniamy źródła ciepła (kotły na ekogroszek)”. Jeszcze 14 osób czy rodzin może na tym skorzystać. Wszelkich informacji udziela naczelnik B. Bielecka (tel. 16 675-20-74).Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A co pan Wojtek ma z tym wspólnego oprócz porpisu. Przecież to projekt od początku pilotowany i doprowadzony do tego momentu przez Hamryszczaka.
Dokładnie tak. Projekt został przygotowany przez poprzedników. Więc Pan Wojtek, na którego niestety zagłosowałem, oprócz podpisu na umowie o dofinansowanie, nie ma z nim noc wspólnego.
A za co te brawa, niemal euforia. Tam na dokończenie czeka dziadostwo zwane rynkiem zielonym, setki sypiących się i rozpadających kamienic a później brawa.
Na co pan czeka panie Prezydencie? [link usunięty]
AŻ 174!!! Wow, toż to ci dopiero sukces. A tak serio, to by jakąkolwiek zmianę na lepsze odczuć w nozdrzach i płucach, to musiałoby to być co najmniej 10 razy więcej tych wyeliminowanych trucicieli.
Do sko i Marioowszem może i zasługa poprzedników ale wkład własny zabezpiecza w ,,nędznym" budżecie uchwalonym przez poprzedników Prezydent.Ot taka różnica .Nie mówiąc o dziurze w budżecie na edukację - 9 milionów i wiele innych, o których można by pisać.Czyżby dalej problemy z liczeniem ?
Wy z trawą i śmieciami nad Sanem nie potraficie porządku zrobić a wy chcecie ze smogiem wygrać ha ha ha ahhahahhahahah[link usunięty]
Brawo Panie Wojtku, tak trzymać!
A co pan Wojtek ma z tym wspólnego oprócz porpisu. Przecież to projekt od początku pilotowany i doprowadzony do tego momentu przez Hamryszczaka.
Dokładnie tak. Projekt został przygotowany przez poprzedników. Więc Pan Wojtek, na którego niestety zagłosowałem, oprócz podpisu na umowie o dofinansowanie, nie ma z nim noc wspólnego.