Reklama

O 174 „śmierdziuchy” mniej. Początek walki ze smogiem?

174 domy jednorodzinne, wielorodzinne i mieszkania w Przemyślu zostaną niebawem wyposażone w ekologiczne kotły bądź podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Łączny koszt inwestycji to ponad 12,3 mln zł, z czego unijna dotacja to niebagatelna kwota prawie 9,4 mln zł.

Umowę na dofinansowanie projektu pod nazwą „Ekologiczny Przemyśl – wymieniamy źródła ciepła” (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 w dziedzinie wymiany starych, nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe na nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne oraz kotły opalane biomasą) parafowali 31 maja br. prezydent miasta Wojciech Bakun i wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch[paywall]. Partnerem w inwestycji będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Przemyślu sp. z o.o.

Prezydent W. Bakun wyjaśnił, że celem nadrzędnym projektu jest poprawa jakości powietrza w mieście (Przemyśl jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce). Montaż nowoczesnych kotłów gazowych ma obniżyć tworzenie się smogu. – Niedawno podpisaliśmy umowę z PGNiG Termika na modernizację Ciepłowni Zasanie oraz budowę elektrociepłowni gazowej. Kolejna podpisana umowa na wymianę indywidualnych źródeł ogrzewania w mieszkaniach i domach ma się przysłużyć eliminacji szkodliwych substancji przedostających się do powietrza – powiedział W. Bakun.

Reklama

Finał w 2021 roku

Dzięki projektowi 133 budynki jednorodzinne zostaną wyposażone w ekologiczne kotły – 96 w kotły gazowe, 37 w kotły na biomasę. Ponadto 41 budynków wielorodzinnych oraz 5 mieszkań indywidualnych zostanie podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Przemyślanin, wicemarszałek województwa podkarpackiego P. Pilch nie zapomniał o poprzednich władzach miasta. Bo program ów zapoczątkowany został przez ekipę prezydenta Roberta Chomy. Odpowiadał za niego jego zastępca Janusz Hamryszczak. Koordynatorem prac przy realizacji projektu jest naczelnik Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych UM w Przemyślu Beata Bielecka. Rozpocznie się ona w tym roku, a finał planowany jest na 2021 r.

Reklama

Wciąż można składać wnioski

Wciąż trwa nabór wniosków do programu „Ekologiczny Przemyśl – wymieniamy źródła ciepła (kotły na ekogroszek)”. Jeszcze 14 osób czy rodzin może na tym skorzystać. Wszelkich informacji udziela naczelnik B. Bielecka (tel. 16 675-20-74).
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Michał - niezalogowany 2019-05-31 20:46:48

    Brawo Panie Wojtku, tak trzymać! 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    sko - niezalogowany 2019-06-01 16:10:38

    A co pan Wojtek ma z tym wspólnego oprócz porpisu. Przecież to projekt od początku pilotowany i doprowadzony do tego momentu przez Hamryszczaka.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Mario - niezalogowany 2019-06-01 18:34:34

    Dokładnie tak. Projekt został przygotowany przez poprzedników. Więc Pan Wojtek, na którego niestety zagłosowałem, oprócz podpisu na umowie o dofinansowanie, nie ma z nim noc wspólnego.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama