Od początku lutego przeworscy policjanci przeprowadzili aż 17 spotkań ze szkolną młodzieżą, poświęconych zagrożeniom, jakie mogą na młodych ludzi czyhać w sieci. Tematem numer jeden była cyberprzemoc, która w wirtualnej rzeczywistości staje się coraz bardziej powszechna, a także odpowiedzialność prawna nieletnich.
Spotkania z dziećmi i młodzieżą w większości miały formułę online ze względu na przeniesienie nauki klas starszych do sieci i były prowadzone w ramach działań profilaktycznych „Luty miesiącem bezpiecznego internetu”.
Tematyka dotyczyła głównie kwestii cyberprzemocy, bo[paywall] to właśnie młodzi ludzie – jako grupa intensywnie korzystająca z internetu – są szczególnie narażeni na bycie ofiarą, ale też sprawcą przestępstw przy użyciu elektronicznych środków komunikacji.
Stąd tak ważne jest uświadamianie im, że poza korzyściami i możliwościami, jakie one dają, mogą być też źródłem zagrożeń, wynikających z niewłaściwego ich wykorzystywania.
O tym oraz o odpowiedzialności karnej nieletnich, jak również konsekwencjach prawnych postępowania niezgodnego z obowiązującymi przepisami prawa i normami społecznymi policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku rozmawiali do tej pory z grupą ponad 550 dzieci i nauczycieli z terenu powiatu przeworskiego.
Spotkania obfitowały w przykłady ryzykownych zachowań i wskazówki dotyczące tego, jak reagować na niebezpieczeństwa czyhające w sieci i jak zapobiegać niektórym zjawiskom, by nie stać się ofiarą cyberprzestępcy.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze