Reklama

O miłości, śmierci i pijaństwie

13/05/2016 11:27

Końcem kwietnia odbyło się kolejne z serii spotkań organizowanych wspólnie przez Przemyską Bibliotekę Publiczną i Instytut Humanistyczny PWSW. Bohaterką wieczoru była Inga Iwasiów, pisarka i literaturoznawczyni.

Inga Iwasiów, autorka powieści, esejów i felietonów przyjechała do Przemyśla aż ze Szczecina i już sama podróż pomiędzy najdalszymi rejonami kraju, odbyta pociągiem bezpośredniej relacji, stała się punktem wyjścia do ciekawej rozmowy. Nie zabrakło też wzajemnych szczecińsko-przemyskich deklaracji sympatii dla tych, którzy są na drugim końcu trasy.

Prowadzący spotkanie Andrzej Juszczyk (IH PWSW) prowokował autorkę do rozmowy o[paywall] stworzonych przez nią bohaterkach, o ich podobieństwie do samej pisarki i osób jej bliskich, o ich życiowych wyborach. Mogliśmy też wysłuchać dyskusji o gatunkach literackich (czym jest dzisiaj „powieść kobieca”?), o związku literatury z rzeczywistością (rozmowa o najnowszej powieści Pięćdziesiątka, będącej przejmującym portretem starzejącej się alkoholiczki), ale też i bardzo osobistych wyznań (wokół niezwykle poruszającej, nie-fikcyjnej książki Iwasiów Umarł mi, stanowiącej chyba pierwszy w naszej literaturze dziennik żałoby po zmarłym ojcu).

Reklama

Nie wiem, czy to magia kwietniowego wieczoru, niesamowita aura czytelni przemyskiej biblioteki, publiczność, czy sama autorka, a zapewne wszystko po trochu sprawiło, że ten wieczór był naprawdę niesamowity. Wypada życzyć organizatorom więcej takich spotkań, a nam, czytelnikom, więcej takich rozmów – szczerych i interesujących.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości