Reklama

O mojej podopiecznej mówię „babcia”

01/12/2016 10:30

Stu seniorów z gminy Przeworsk i gminy Dynów otrzymało pomoc w ramach projektu realizowanego przez Fundację na rzecz Reintegracji Społecznej i Zawodowej MONAR. 18 listopada w Wiejskim Domu Kultury w Grzęsce odbyło się „Święto Wolontariatu”, podczas którego podziękowano wszystkim wolontariuszom, bo to ich praca była najważniejszym elementem tego kilkumiesięcznego przedsięwzięcia.

Projekt „Bank serca – systemowe wsparcie seniorów o ograniczonej sprawności” jest współfinansowany z funduszy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020. 

Założeniem było stworzenie środowiska samopomocy, a więc działań opartych na pomocy wolontariuszy, dla 100 seniorów z gminy Przeworsk i gminy Dynów. Osoby te otrzymały indywidualne zabiegi rehabilitacyjne, połączone z edukacją w zakresie wykonywania ćwiczeń gimnastycznych, pozwalających im na podtrzymywanie sprawności ruchowej. Dodatkowo, wszyscy uczestnicy mogli liczyć na niewielkie wsparcie materialne, które miało ułatwić wolontariuszom niesienie pomocy. W ramach projektu seniorzy otrzymali np. środki czystości, artykuły higieny osobistej, środki spożywcze, odzież czy pościel. Dofinansowanie przedsięwzięcia wyniosło 130 tys. 100 zł. Ideą programu było pozyskanie ludzi dobrej woli, którzy bezinteresownie chcieli poświęcić swój czas i wesprzeć seniora mieszkającego w bliskim otoczeniu poprzez pomoc w czynnościach dnia codziennego, np. zrobieniu zakupów czy porządków. Udało się pozyskać 82 wolontariuszy: 51 z gminy Przeworsk i 31 z gminy Dynów.

Reklama

Więcej dostajemy niż dajemy

Ludzie wielkiego serca

Działania prowadzone w ramach projektu rozpoczęły się na początku sierpnia i mają potrwać do końca roku, ale już widać, że w wielu przypadkach więzi, które narodziły się między wolontariuszami a podopiecznymi, zawiązały się na znacznie dłużej.

W spotkaniu podsumowującym przedsięwzięcie wzięły udział osoby, które przyczyniły się do jego realizacji. Prezes Fundacji na rzecz Reintegracji Społecznej i Zawodowej MONAR Piotr Radziwon oraz członek zarządu Marek Popielecki, wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec, posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz, koordynator projektu Sabina Południak i asystentka Magdalena Szlachta na ręce zaproszonych wolontariuszy przekazali symboliczne upominki, a także skierowali do nich słowa uznania i wyrazy wdzięczności.

Reklama

Wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec podziękował wszystkim zaangażowanym w projekt, a szczególnie wolontariuszom, podkreślając, jak cenne jest poświęcenie i zaangażowanie, które podarowali drugiemu człowiekowi. Zaznaczył, że pomoc ofiarowana potrzebującym jest tym, co wyróżnia ludzi wielkiego serca.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama