Rok 2025 ogłoszony został przez Sejm oraz Senat RP m.in. Rokiem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (80. rocznica śmierci), Stefana Żeromskiego (100. rocznica śmierci) oraz Władysława Stanisława Reymonta (100. rocznica śmierci) – wybitnych twórców, którzy trwale wpisali się w rodzimą i światową literaturę.
14 stycznia br. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu przy PZPW w Rzeszowie, upamiętniając przypadające rocznice, doceniając kunszt literacki pisarzy, wagę i zasięg ich twórczości, zorganizowała konferencję pt.: „Literaccy patroni 2025 roku”. W wydarzeniu wzięło udział ok. 100 uczniów wraz z nauczycielami z przemyskich szkół ponadpodstawowych: I i II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Usługowo - Hotelarskich i Gastronomicznych. Prelegentami konferencji byli doradcy metodyczni języka polskiego (poziomu szkół ponadpodstawowych) Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie: Marta Bonarek- – Socha, Małgorzata Byszuk oraz dr Małgorzata Wilgucka (z przemyskiego oddziału). Zgodnie z programem spotkania pierwszy referat zatytułowany „Wieś nie tylko spokojna i nie tylko wesoła w epopei Władysława Reymonta” wygłosiła Marta Bonarek- – Socha. Zaprezentowała na wstępie slajd ze słynnym portretem Reymonta (obraz Jacka Malczewskiego z 1905 r.). Prelegentka przybliżyła też biografię tego młodopolskiego pisarza, uhonorowanego literacką Nagrodą Nobla. W dalszej części wystąpienia omówiła arkadyjski obraz wsi w literaturze polskiej oraz ujęcie wsi ukazanej w „epopei chłopskiej”. Przybliżyła genezę, narrację oraz kanwę powieści. Na zakończenie zaproponowała ćwiczenie aktywizujące zebraną młodzież.
„Miniatury poetyckie Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej w kontekstach intersemiotycznych” – to tytuł kolejnego wykładu, który podczas konferencji zaprezentowała Małgorzata Byszuk. Po omówieniu życia i twórczości poetki referentka zdefiniowała pojęcie i najistotniejsze cechy małej formy poetyckiej, jaką jest miniatura liryczna. Podczas wystąpienia przytaczała teksty najpiękniejszych miniatur poetyckich Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, dokonywała ich interpretacji, omawiała celne i nieraz zaskakujące puenty. Ponadto ukazała różne sposoby łączenia poezji z malarstwem i muzyką. Wystąpienie przeplatane było odtwarzanymi piosenkami do tekstów poetki w wykonaniu m.in. Ewy Demarczyk, Marii Sadowskiej, Grzegorza Turnaua czy Czesława Niemena.
Ostatni wykład pt. „Co przewidział Stefan Żeromski” wygłosiła dr Małgorzata Wilgucka. Wystąpienie rozpoczęła od przybliżenia sylwetki pisarza. O jego twórczości przypomniała, przytaczając tytuły utworów, cytaty, sentencje, które na stałe weszły do współczesnego języka potocznego (np. ogary poszły w las, rozdziobią nas kruki i wrony, syzyfowe prace, ludzie bezdomni, siłaczka). W dalszej części wystąpienia na podstawie powieści pt. „Przedwiośnie” przedstawiła Stefana Żeromskiego jako wizjonera historii i zmian technicznych, wieszcza nowoczesności i wagonu, a nawet propagatora agroturystyki i zdrowej diety. Zaprezentowała również, przemawiające do współczesnej młodzieży, memy nawiązujące do poety i jego twórczości. Spotkanie przygotowała i poprowadziła Agnieszka Biedroń, nauczyciel, bibliotekarz PBW.
Na koniec uczestnicy konferencji mieli okazję obejrzeć wystawę pt. „Lilka z Kossaków. O Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej – patronce 2025 roku”.
oprac. red.
W wydarzeniu wzięło udział ok. 100 uczniów wraz z nauczycielami z przemyskich szkół ponadpodstawowych: I i II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Usługowo - Hotelarskich i Gastronomicznych. 
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze