Reklama

Obok dworca PKP będzie Zaułek Wolontariuszy

Obok namiotu World Central Kitchen, której wolontariusze wciąż są na posterunku, wciąż wydają żywność, wodę i inne produkty dla uchodźców z Ukrainy, tuż przy wejściu na Dworzec Główny PKP w Przemyślu odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiona została inicjatywa zmiany nazwy części placu Legionów na Zaułek Wolontariuszy.

Konferencji przewodniczył poseł Platformy Obywatelskiej Marek Rząsa. Poinformował o powołaniu Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej (liczącego 16 osób) w sprawie zmiany nazwy części placu wokół dworca PKP. – Kiedyś mówiono, że Przemyśl jest ostatnim miastem Unii Europejskiej, ale my mówiliśmy, że kiedyś przyjdzie moment, iż Przemyśl będzie pierwszym miastem Unii Europejskiej. Tak się stało po 24 lutego tego roku. Szkoda, że w takich okolicznościach, ale od tego czasu wymieniany jest we wszystkich językach świata. Stał się sercem Europy, centrum światowego wolontariatu[paywall]. Wielkie serce, empatia, otwarte ramiona zwykłych mieszkańców pokazały całemu światu, jak można rozumieć przysłowie, że prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie. Oczywiście nie możemy zapominać o innych miejscowościach i ich mieszkańcach z najbliższego i nieco dalszego naszego regionu, którzy w równie entuzjastyczny sposób służyli pomocą uchodźcom z Ukrainy. Trzeba koniecznie wymienić choćby: Medykę, Korczową, Radymno, Gorajec, Chotyniec, Pełkinie. Wymieniać można jeszcze długo – powiedział M. Rząsa.

Ruszyła zbiórka podpisów

W konferencji prasowej udział wzięli: szef struktur powiatowych PO Artur Pich, radny Jerzy Krużel, szef biura posła M. Rząsy Sebastian Jasiński, przedstawiciel przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Ihor Horkiw, przewodniczący regionu podkarpackiego Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” Marek Chludziński oraz mieszkańcy miasta, wolontariusze – Anna Grad-Mizgała, Lila Kalinowska i Robert Garczyński.

Reklama

– Chcemy tym niewielkim gestem nazwania części placu Legionów Zaułkiem Wolontariuszy uhonorować tych wszystkich anonimowych, zwykłych mieszkańców miasta, którzy wykazali ogrom empatii. Od 8 lipca rozpoczynamy zbiórkę podpisów. Musimy zebrać trzysta, aby móc przedstawić projekt uchwały w sprawie zmiany nazwy tego miejsca. Myślę, że nie będzie z tym problemów – powiedział M. Chludziński.

– 24 lutego wszyscy włączyliśmy się w pomoc uchodźcom. To było niesamowite doświadczenie, bo ludzie z różnych środowisk, sympatycy różnych partii i opcji politycznych działali razem, by pomagać ludziom. Wielką przyjemnością jest dla mnie bycie członkiem tej inicjatywy. Myślę, że to będzie wspaniały sposób upamiętnienia tego wielkiego zrywu społecznego, jaki miał miejsce w całej Polsce, ale w szczególności właśnie w Przemyślu. Niech ta inicjatywa zyska nie trzysta, a tysiące podpisów, do czego bardzo zachęcam – dodał I. Horkiw.

Magistrat wydał już zgodę na zbieranie podpisów. Potrwa ono od 8 lipca br. do 6 sierpnia br. Członkowie wspomnianego komitetu będą widoczni w mieście. Każdy, kto będzie chciał złożyć swój podpis pod tą cenną inicjatywą, będzie mógł to zrobić m.in. na placu Na Bramie, w Rynku, na ulicach Kazimierzowskiej i Franciszkańskiej, w biurze poselskim M. Rząsy czy na Zielonym Rynku.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama