Przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Wydarzenia rocznicowe rozpoczęły się w archikatedrze od mszy św. w intencji ofiar wojny. Po niej zgromadzeni udali się na Cmentarz Wojskowy. W uroczystości wzęli udział parlamentarzyści, samorządowcy, żołnierze, harcerze, służby mundurowe oraz uczniowie przemyskich szkół.
– Dzięki waszej ofierze, dzięki waszej bohaterskiej postawie żyjemy w wolnej Polsce. Oddaję wam hołd – powiedziała[paywall] posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz (PiS), zwracając się do kombatantów.
– Historia to świadomość historyczna, to mentalność narodowa, to wrażliwość polityczna. Historia jest nauczycielką życia – mówił Wojciech Bakun (Kukiz’15). – Zgromadziliśmy się tutaj, żeby spłacić dług, wobec tych, którzy 1 września 1939 roku dzielnie podjęli walkę przeciw najeźdźcy. Na wasze ręce, drodzy kombatanci i ich rodziny, składam swoje podziękowania z przesłaniem do młodzieży, żebyście o historii nigdy nie zapominali i nie dali jej sobie wypaczyć przez błędne przekazy – dodał.
Marek Rząsa (PO) pytał, dlaczego Polska 1 września 1939 r. została sama, dlaczego dwa tygodnie później otrzymała cios w plecy i dlaczego po 1945 r. nie znalazła się wśród państw zachodnie cywilizacji. Zauważył, że w powojennej historii było wiele dat, które potrafiły pojednać Polaków, ale po latach ich rocznice dzielą.
Wiceprezydent Przemyśla Grzegorz Hayder, odnosząc się do historii, stwierdził, że dzisiaj również zdarzają się dyktatorzy, którzy po dojściu do władzy, kierują się myślą „państwo to ja”. – Droga młodzieży, jesteście tym pokoleniem, które jako ostatnie może spotkać się ze świadkami drugiej wojny światowej. Wykorzystajcie ten moment, bo już wasze dzieci będą tę historię znały tylko z opowiadań – powiedział.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze