Reklama

Odkryli bogate złoże najlepszego gazu

22/10/2018 18:00

Nawet 2 mld m3 gazu wysokometanowego może znajdować się w złożu odkrytym przez spółkę Orlen Upstream w Bystrowicach w powiecie jarosławskim. Jego eksploatacja powinna zacząć się za około 2 lata. Aby odnaleźć pokłady błękitnego paliwa zastosowano najnowocześniejsze technologie zdjęć sejsmicznych oraz interpretację danych geofizycznych i geologicznych.

– Zwiększanie poziomu produkcji i wielkości posiadanych zasobów korzystnie przełoży się zarówno na wyniki Grupy Orlen, jak i bezpieczeństwo energetyczne kraju – zapewnił w środę, 17 bm. Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. – Dlatego będziemy koncentrować się na dobrej[paywall] jakości aktywach i najbardziej rentownych projektach. Rejon Podkarpacia należy nadal do bardzo perspektywicznych w obszarze poszukiwań gazu ziemnego w Polsce. A sukces poszukiwawczy w Bystrowicach to potwierdza – dodał. 

Zasoby wydobywalne złoża Bystrowice szacowane są na poziomie 2 mld m3 gazu ziemnego wysokometanowego o ponad 98 procentowej zawartości metanu. Wydobycie ze złoża może trwać ok. 10 lat. Natomiast zasoby geologiczne koncesji PKN Orlen na Podkarpaciu szacowane są na ok. 10 mld m3. Dokładne dane będzie można podać po opróbowaniu i przeprowadzeniu testów produkcyjnych wszystkich horyzontów gazonośnych. Spółka planuje prowadzenie dalszych prac wiertniczych na tej koncesji w najbliższych latach, celem udostępnienia złoża do eksploatacji.

– W przypadku Bystrowic mamy do czynienia z tzw. złożem wielohoryzontowym, w którym kilka warstw skalnych nasyconych jest wysokometanowym gazem ziemnym – przekonywał Obajtek. – Odwiert Bystrowice-OU1 jest  zlokalizowany na terenie województwa podkarpackiego i jest realizowany w ramach projektu Miocen. W ostatnim tygodniu zakończono prace wiertnicze osiągając głębokość  końcową 2165 m. Obecnie prowadzone są prace polegające na  zamontowaniu uzbrojenia wgłębnego, by prowadzić eksploatację w sposób pozwalający na selektywne udostępnienie dwóch horyzontów jednocześnie – wyjaśnił.
red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    D K. - niezalogowany 2018-10-23 10:27:23

    To gaz powinien być tańszy od tego zakupionego w Rosji przez Pawlaka.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2018-10-23 10:52:00

    I kilkukrotnie tańszy od tego za który PISoBOLSZEWIA nabija kabzy szejkom.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Misio - niezalogowany 2018-10-23 15:46:51

    zobaczysz tańszy szczególnie przy rozdawnictwie PIS. Gaz zdrożeje o 70% w stosunku do tego od pawlaka

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama