Reklama

Odszedł por. Tadeusz Łaba. Był ostatnim żyjącym na Podkarpaciu Kawalerem Orderu Virtuti Militari [ZDJĘCIA]

20/07/2021 16:42

13 lipca 2021 r. w wieku 94 lat odszedł na wieczny spoczynek Kawaler Orderu Virtuti Militari porucznik Tadeusz Łaba. Pożegnano go z udziałem wojskowej asysty honorowej wystawionej przez 3. kompanię zmechanizowaną 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich. Głównym organizatorem uroczystości było WKU w Jarosławiu.


fot.archiwum rodzinne
Kawaler Orderu Virtuti Militari por. Tadeusz Łaba uhonorowany był wieloma odznaczeniami, m.in. Orderem Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem za Zasługi dla Obronności Kraju, Krzyżem Walecznych, Medalem za Warszawę, Medalem za Odrę, Nysę i Bałtyk, Medalem za Berlin, Srebrnym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Odznaczeniem Grunwaldzkim.

Tadeusz Łaba urodził się 28.11.1926 r. w Rudnikach (obecnie część Mościsk, ówczesna II RP), gdzie ukończył szkołę podstawową im. J. Piłsudskiego. W 1952 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu. 4.05.1970 r. został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy za Zasługi dla Obronności Kraju przez marszałka Polski Mariana Spychalskiego.

Reklama

Na szlaku bojowym

W wieku 17 lat zgłosił się na ochotnika do komisji poborowej w Przemyślu i został przydzielony do 14. pułku piechoty w 6. Dywizji Piechoty 1 Armii WP (kompania fizylierów).

Brał udział w walkach z Niemcami na szlaku bojowym 1 Armii WP, uczestniczył w walkach o wyzwolenie Warszawy i przełamanie Wału Pomorskiego, podczas których w okolicy miejscowości Nadarzyce został ranny w prawą rękę.

Po rehabilitacji w szpitalu powrócił na front i brał udział w forsowaniu Odry i w walkach o Berlin. W 1947 r. został zwolniony z wojska, a od 1954 r. pełnił służbę zawodową w Jednostce Wojskowej nr 2596 w Żurawicy do 1973 r., kiedy to przeszedł na emeryturę ze względu na stan zdrowia.

Reklama

fot.archiwum rodzinne

Społecznik i artysta plastyk

Od 1973 r. był aktywnym członkiem Związku Inwalidów Wojennych, w latach 1999-2008 pełnił rolę prezesa oddziału ZIW w Przemyślu. Z natury społecznik, był inicjatorem budowy pomnika ku czci poległych i pomordowanych obywateli gminy Żurawica oraz pomysłodawcą nadania jednemu z placów w Przemyślu nazwy Inwalidów Wojennych, a także wykonania pamiątkowego obelisku z nazwą placu.

Brał udział w licznych obchodach i upamiętnieniach rocznic zakończenia II wojny światowej organizowanych przez Zarząd Okręgowy Związku Kombatantów RP, gdzie w pasjonujący sposób opowiadał młodzieży o szlaku bojowym i żołnierskim życiu.

Tadeusz Łaba był również artystą plastykiem przez wiele lat związanym z Klubem Plastyka Nieprofesjonalnego przy Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Brał udział w wielu wystawach i plenerach malarskich. Tematem jego prac były pejzaż, architektura miast (szczególnie Przemyśla), martwa natura i portret. Z żoną Stanisławą dożył w związku 61 lat (w 2016 roku żona zmarła). 

Reklama


fot.archiwum rodzinne
Z żoną Stanisławą dożył w związku 61 lat (w 2016 roku żona zmarła).

Ostatnie pożegnanie

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 16 lipca na Cmentarzu Głównym przy ul. Słowackiego w Przemyślu zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Przemyskiego bohatera wojennego żegnali pogrążeni w bólu najbliżsi: córka Zuzanna Darasz z dziećmi i syn drugiej córki śp. Alicji, Grzegorz Skórka-Król oraz rodzina, znajomi i przyjaciele.

Hołd oddali prezes lokalnego oddziału Związku Inwalidów Wojennych st. chor. sztab. w st. spocz. Józef Bojarski, który żegnając go jak przyjaciela, wspomniał cały szlak bojowy zmarłego, przedstawiciel 5. BSP kpt. Przemysław Kołodziej i WKU w Jarosławiu, żołnierze w ceremonii salw honorowych.

Reklama

Porucznik Tadeusz Łaba był ostatnim żyjącym na Podkarpaciu Kawalerem Orderu Virtuti Militari.


fot.Grzegorz Skórka-Król
Ostatnie pożegnanie

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    miś - niezalogowany 2021-07-20 19:51:44

    Według partii pzpr-pis to niewyklety. Walczył w nieslusznej  armii. Natomiast niejaki Piotrowicz aktualnie w TK komunistyczny prokurator " bryluje" jako sędzia w TK jest patriotą i innym oportunista .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    SIN - niezalogowany 2021-07-21 09:53:49

    Cześć Jego pamięci !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Pan Harlewicz - niezalogowany 2021-07-21 18:05:17

    Chwała bohaterom! Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama