18 października przeworscy urzędnicy podali do publicznej wiadomości wyniki głosowania w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2023. Miasto planowało przeznaczyć na realizację pomysłów zgłaszanych w trakcie konsultacji 220 tys. zł, szkoda zatem, że mieszkańcom zabrakło inwencji i zgłosili zaledwie 2 koncepcje, których przewidywany łączny koszt wynosił 119 tys. zł. Obie zostaną więc zrealizowane, ale jedna z nich w głosowaniu zyskała wyraźną przewagę.
Zainteresowanie mieszkańców zgłaszaniem pomysłów było w tym roku umiarkowane, wpłynęło ledwie po jednym projekcie w obu kategoriach. I jeden, i drugi miał zatem praktycznie stuprocentową szansę na urzeczywistnienie.
Dla porównania w ubiegłym roku głosować można było na 1 projekt w kategorii ogólnomiejskie i aż 4 projekty lokalne, więc przynajmniej w tej drugiej kategorii nie było do końca pewności, która koncepcja najbardziej przypadnie mieszkańcom do gustu.
W tym roku do ratusza wpłynęły w sumie 84 wypełnione karty do głosowania (mieszkańcy wybrali drogę tradycyjną, nikt nie zdecydował się oddać głosu e-mailowo). Ważnych okazało się 79 głosów.
Zdecydowana większość głosujących przeworszczan, bo aż 63 osoby, wskazała jako projekt wart realizacji tzw. „Zielony Przystanek”. W mniejszości byli ci, którzy zagłosowali na pomysł budowy psiego wybiegu przy ulicy Gorliczyńskiej.
Ale i jedni, i drudzy mogą być spokojni. W kwocie budżetu mieszczą się oba te projekty. Realizacja pierwszego pochłonie[paywall] 70 tys. zł, a drugi zostanie wykonany za kwotę 49 tys. zł, zatem oba zostaną sfinalizowane.
„Zielony Przystanek” to pomysł zgłoszony w kategorii projekty lokalne. Mieszkańcy zyskają w swojej okolicy ogród kieszonkowy przy ulicy Szpitalnej. W lokalizacji tej pojawi się enklawa zieleni, ciągnąca się wzdłuż ciągu pieszego.
Dodatkowo przewiduje się tutaj także zamontowanie elementów małej architektury, takich jak: ławki, kosze na śmieci, konstrukcje na pnącza czy stojak na rowery. Zieleń na skwerze będzie uzupełniona o atrakcyjne odmiany traw, bylin, krzewów, drzew i pnączy.
Jeśli chodzi o drugi, tańszy w realizacji projekt, zgłoszony w kategorii projekty ogólnomiejskie, będzie to wybieg dla psów, który – zgodnie z zamysłem pomysłodawcy – powstanie przy ulicy Gorliczyńskiej.
Ta koncepcja na pewno przypadnie do gustu miłośnikom czworonogów, którzy do tej pory mogli jedynie pozazdrościć mieszkańcom Jarosławia. Ci taką przestrzeń mają od dawna do dyspozycji w swoim mieście.
Inwestycja nie została tam wprawdzie sfinansowana z budżetu obywatelskiego, jednak była odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez jarosławian. Podobnie jak w Jarosławiu, wybieg w Przeworsku ma pełnić rolę specjalnej strefy dedykowanej pieskom i ich właścicielom.
Ma być to miejsce, które pozwoli na uspołecznienie zwierząt, a pozostałym mieszkańcom umożliwi korzystanie z terenów rekreacyjnych bez obaw o bezpieczeństwo własne i innych.
Głosowanie zamknięte, werdykt ogłoszony, teraz pozostaje czekać na moment ogłoszenia przetargów i wybór wykonawcy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze