Rozpoczyna się drugi etap prac na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Krakowskiej w Jarosławiu przy mogiłach żołnierzy austriackich, niemieckich i rosyjskich, poległych podczas I wojny światowej. Został ogłoszony przetarg. Zadanie ma być zrealizowane do końca września.
W ubiegłym roku wykonano część prac przy porządkowaniu kwatery z żołnierskimi mogiłami. Ich wartość wyniosła prawie[paywall] 110 tys. zł, z tego ponad 40 tys. zł pochodziło z dofinansowania uzyskanego dzięki porozumieniu z Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim oraz Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W tym roku wsparcie wyniesie 53 tys. zł.
– Zadanie będzie obejmowało prace rozbiórkowe (m.in. rozbiórkę obrzeży trawników, nawierzchni z płyt drogowych, betonowych i kostki brukowej betonowej) oraz kontynuację wygrodzenia mogił słupami granitowymi, z montażem ozdobnych łańcuchów. Zostaną też ułożone nowe chodniki – wyjaśnia Iga Kmiecik, rzecznik prasowy burmistrza Jarosławia.
Kwatera nr 16 znajduje się po wschodniej stronie głównej alei Nowego Cmentarza. W okresie założenia przeznaczona była dla żołnierzy z garnizonu jarosławskiego, obecnie znajdują się w niej mogiły poległych i zmarłych w szpitalach w wyniku działań wojennych. Łącznie w kwaterze pochowanych jest kilkaset osób – żołnierzy armii austriackiej, niemieckiej i rosyjskiej.


Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze