Reklama

Ogrodzą żołnierskie mogiły

04/08/2016 09:30

Rozpoczyna się drugi etap prac na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Krakowskiej w Jarosławiu przy mogiłach żołnierzy austriackich, niemieckich i rosyjskich, poległych podczas I wojny światowej. Został ogłoszony przetarg. Zadanie ma być zrealizowane do końca września.

W ubiegłym roku wykonano część prac przy porządkowaniu kwatery z żołnierskimi mogiłami. Ich wartość wyniosła prawie[paywall] 110 tys. zł, z tego ponad 40 tys. zł pochodziło z dofinansowania uzyskanego dzięki porozumieniu z Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim oraz Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W tym roku wsparcie wyniesie 53 tys. zł.

– Zadanie będzie obejmowało prace rozbiórkowe (m.in. rozbiórkę obrzeży trawników, nawierzchni z płyt drogowych, betonowych i kostki brukowej betonowej) oraz kontynuację wygrodzenia mogił słupami granitowymi, z montażem ozdobnych łańcuchów. Zostaną też ułożone nowe chodniki – wyjaśnia Iga Kmiecik, rzecznik prasowy burmistrza Jarosławia.

Reklama

Kwatera nr 16 znajduje się po wschodniej stronie głównej alei Nowego Cmentarza. W okresie założenia przeznaczona była dla żołnierzy z garnizonu jarosławskiego, obecnie znajdują się w niej mogiły poległych i zmarłych w szpitalach w wyniku działań wojennych. Łącznie w kwaterze pochowanych jest kilkaset osób – żołnierzy armii austriackiej, niemieckiej i rosyjskiej.


fot.UM Jarosław


fot.UM Jarosław
erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama