Zmiany będą dotyczyć wszystkich szpitalnych oddziałów, ale największą rewolucję czeka okulistyka. Pojawią się nowi lekarze oraz – jak zapewnia dyrektor szpitala – świadczone będą niewykonywane dotąd zabiegi i zakupiony zostanie nowy sprzęt.
W marcu został rozstrzygnięty konkurs na udzielanie świadczeń zdrowotnych dla szpitala wojewódzkiego przy ul. Monte Cassino oraz szpitala wojewódzkiego OLK przy ul. Słowackiego. Został on ogłoszony, ponieważ w niedługim czasie wygaśnie wiele umów ze spółkami, które do tej pory świadczyły takie usługi. Co istotne, warunki konkursu zakładały, że trzeba złożyć ofertę na wszystkie objęte nim oddziały i poradnie. To nowość[paywall], bo do tej pory na ogół podmioty składały oferty na poszczególne oddziały. – Chcieliśmy mieć jednego dużego dostawcę usług medycznych, bo jest to łatwiejsze w zarządzaniu dla szpitala – wyjaśnia dyrektor Piotr Ciompa.
Taka decyzja sprawiła, że wyeliminowane zostały mniejsze podmioty lecznicze. W tym m.in. NZOZ Eskulap, który udzielał świadczeń medycznych dla okulistyki od 2011 r. – Wówczas kontrakt z NFZ wynosił około miliona złotych rocznie. Udało nam się go zwiększyć niemal trzykrotnie do 2 milionów 700 tysięcy na ten rok.
Wykonujemy około 1200 zabiegów operacyjnych planowych plus kilkaset doraźnych. Leczymy również pacjentów zachowawczo – opowiada ordynator oddziału Jan Witkiewicz. Jak zaznacza, w przeciwieństwie do większości innych oddziałów okulistyka przynosi zysk.
– Wprowadziliśmy szereg nowych zabiegów, których wcześniej w ogóle w tym szpitalu nie było. Jesteśmy jedynym ośrodkiem na Podkarpaciu, wykonującym zabiegi jaskry endoskopem okulistycznym – podkreśla J. Witkiewicz.
Zdaniem dyrektora Ciompy umowa z Eskulapem jest jednak niekorzystna dla szpitala i „dalece odbiega od stawek rynkowych”. J. Witkiewicz argumentuje natomiast, że płace dla pracowników stanowią tylko część kosztów. – Praktycznie całe wyposażenie sali operacyjnej jest naszej spółki, zabezpieczamy materiały i preparaty, których się używa do zabiegów. Dajemy też jednorazową pościel – wymienia.
Ostatecznie konkurs wygrała oferta Obwodu Lecznictwa Kolejowego w Rzeszowie. Taki wynik nie był dla nikogo zaskoczeniem. Dwa inne podmioty zostały odrzucone, ponieważ złożyły oferty częściowe. Dyrektor zaznacza, że warunki konkursu preferowały dużego oferenta, ale nie preferowały OLK Rzeszów.
– Każdy podmiot mógł złożyć ofertę. Nie ukrywam natomiast, że jestem zadowolony z takiego rozstrzygnięcia, ponieważ pieniądze z tego tytułu zostaną w obiegu publicznym. Wygrał podmiot, którego właścicielem, tak jak szpitala, jest urząd marszałkowski. Wierzę, że dzięki temu będzie taniej, a zaoszczędzone pieniądze trafią na zakup aparatury, leków i umożliwią wykonywanie większej liczby zabiegów – mówi.
P. Ciompa jest przekonany, że jakość świadczeń znacznie się poprawi. Będą też wykonywane zabiegi, których wcześniej nie było. W szpitalu pojawią się nowi lekarze, ale – jak mówi dyrektor – z większością dotychczas pracujących chciałby podtrzymać współpracę. Najwięcej zmian dotknie okulistykę.
– Na innych oddziałach będą to pojedyncze przypadki – mówi P. Ciompa. Zapewnia, że jakość leczenia i dostępność pacjentów do lekarzy na pewno się nie pogorszy. – Niektórzy nowi lekarze przeprowadzą się do Przemyśla – mówi. – Zbierałem informacje o nich, mają drugi stopień specjalizacji. To nie są moi prywatni znajomi – dodaje.
Wraz z zakończeniem współpracy z Eskulapem szpital musi zakupić całe wyposażenie sali operacyjnej na okulistyce. Dyrektor zapewnia, że jest na to przygotowany. – Jako placówka medyczna nie kierujemy się tylko ekonomią, ale również misją. W związku z tym w pewnych obszarach nie możemy polegać na najtańszej i najgorszej aparaturze. Chcę zapowiedzieć, że będzie ogromna zmiana jakościowa w aparaturze medycznej na oddziale okulistyki. Od strony ekonomicznej to się kalkuluje – podkreśla.
P. Ciompa mówi, że chce przełamać stereotyp, że leczenie w przemyskim szpitalu jest na niskim poziomie i należy szukać pomocy w innym, większym mieście. – Pracują u nas dobrzy fachowcy, również stąd, z Przemyśla. Przyjdą również nowi. Wierzę, że okulistyka stanie się wizytówką szpitala – zaznacza.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A czy dalej będą umierać ludzie z powodu zaniedbań lekarzy i personelu czy już nie ?
A czy dalej będą umierać ludzie z powodu zaniedbań lekarzy i personelu czy już nie ?
Prosektorium też musi przynosić zyski...