Reklama

Okulistykę czekają zmiany. Czy będzie lepiej?

05/04/2016 18:30

Zmiany będą dotyczyć wszystkich szpitalnych oddziałów, ale największą rewolucję czeka okulistyka. Pojawią się nowi lekarze oraz – jak zapewnia dyrektor szpitala – świadczone będą niewykonywane dotąd zabiegi i zakupiony zostanie nowy sprzęt.

W marcu został rozstrzygnięty konkurs na udzielanie świadczeń zdrowotnych dla szpitala wojewódzkiego przy ul. Monte Cassino oraz szpitala wojewódzkiego OLK przy ul. Słowackiego. Został on ogłoszony, ponieważ w niedługim czasie wygaśnie wiele umów ze spółkami, które do tej pory świadczyły takie usługi. Co istotne, warunki konkursu zakładały, że trzeba złożyć ofertę na wszystkie objęte nim oddziały i poradnie. To nowość[paywall], bo do tej pory na ogół podmioty składały oferty na poszczególne oddziały. – Chcieliśmy mieć jednego dużego dostawcę usług medycznych, bo jest to łatwiejsze w zarządzaniu dla szpitala – wyjaśnia dyrektor Piotr Ciompa.

 

Reklama

Okulistyka dotychczas

Taka decyzja sprawiła, że wyeliminowane zostały mniejsze podmioty lecznicze. W tym m.in. NZOZ Eskulap, który udzielał świadczeń medycznych dla okulistyki od 2011 r. – Wówczas kontrakt z NFZ wynosił około miliona złotych rocznie. Udało nam się go zwiększyć niemal trzykrotnie do 2 milionów 700 tysięcy na ten rok.

Wykonujemy około 1200 zabiegów operacyjnych planowych plus kilkaset doraźnych. Leczymy również pacjentów zachowawczo – opowiada ordynator oddziału Jan Witkiewicz. Jak zaznacza, w przeciwieństwie do większości innych oddziałów okulistyka przynosi zysk.

– Wprowadziliśmy szereg nowych zabiegów, których wcześniej w ogóle w tym szpitalu nie było. Jesteśmy jedynym ośrodkiem na Podkarpaciu, wykonującym zabiegi jaskry endoskopem okulistycznym – podkreśla J. Witkiewicz.

Zdaniem dyrektora Ciompy umowa z Eskulapem jest jednak niekorzystna dla szpitala i „dalece odbiega od stawek rynkowych”. J. Witkiewicz argumentuje natomiast, że płace dla pracowników stanowią tylko część kosztów. – Praktycznie całe wyposażenie sali operacyjnej jest naszej spółki, zabezpieczamy materiały i preparaty, których się używa do zabiegów. Dajemy też jednorazową pościel – wymienia.

Reklama

 

Wynik konkursu bez zaskoczenia

Ostatecznie konkurs wygrała oferta Obwodu Lecznictwa Kolejowego w Rzeszowie. Taki wynik nie był dla nikogo zaskoczeniem. Dwa inne podmioty zostały odrzucone, ponieważ złożyły oferty częściowe. Dyrektor zaznacza, że warunki konkursu preferowały dużego oferenta, ale nie preferowały OLK Rzeszów.

– Każdy podmiot mógł złożyć ofertę. Nie ukrywam natomiast, że jestem zadowolony z takiego rozstrzygnięcia, ponieważ pieniądze z tego tytułu zostaną w obiegu publicznym. Wygrał podmiot, którego właścicielem, tak jak szpitala, jest urząd marszałkowski. Wierzę, że dzięki temu będzie taniej, a zaoszczędzone pieniądze trafią na zakup aparatury, leków i umożliwią wykonywanie większej liczby zabiegów – mówi.

Reklama

P. Ciompa jest przekonany, że jakość świadczeń znacznie się poprawi. Będą też wykonywane zabiegi, których wcześniej nie było. W szpitalu pojawią się nowi lekarze, ale – jak mówi dyrektor – z większością dotychczas pracujących chciałby podtrzymać współpracę. Najwięcej zmian dotknie okulistykę.

– Na innych oddziałach będą to pojedyncze przypadki – mówi P. Ciompa. Zapewnia, że jakość leczenia i dostępność pacjentów do lekarzy na pewno się nie pogorszy. – Niektórzy nowi lekarze przeprowadzą się do Przemyśla – mówi. – Zbierałem informacje o nich, mają drugi stopień specjalizacji. To nie są moi prywatni znajomi – dodaje.

 

Reklama

Dyrektor: – Okulistyka będzie wizytówką szpitala

Wraz z zakończeniem współpracy z Eskulapem szpital musi zakupić całe wyposażenie sali operacyjnej na okulistyce. Dyrektor zapewnia, że jest na to przygotowany. – Jako placówka medyczna nie kierujemy się tylko ekonomią, ale również misją. W związku z tym w pewnych obszarach nie możemy polegać na najtańszej i najgorszej aparaturze. Chcę zapowiedzieć, że będzie ogromna zmiana jakościowa w aparaturze medycznej na oddziale okulistyki. Od strony ekonomicznej to się kalkuluje – podkreśla.

P. Ciompa mówi, że chce przełamać stereotyp, że leczenie w przemyskim szpitalu jest na niskim poziomie i należy szukać pomocy w innym, większym mieście. – Pracują u nas dobrzy fachowcy, również stąd, z Przemyśla. Przyjdą również nowi. Wierzę, że okulistyka stanie się wizytówką szpitala – zaznacza.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    enrt - niezalogowany 2016-04-07 08:18:56

    A czy dalej będą umierać ludzie z powodu zaniedbań lekarzy i personelu czy już nie ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    krau_984 2016-06-17 23:37:37

    Prosektorium też musi przynosić zyski...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama