Przeworszczanie na razie nie będą się musieli martwić podwyżkami opłat za wywóz śmieci. Nowe rozwiązania w kwestii gospodarki odpadami komunalnymi będą korzystniejsze od poprzednich.
Władze miasta z dniem 1 stycznia 2016 r. zmuszone były podnieść stawki za śmieci. Opłaty wzrosły z 10 do 12 zł w przypadku odpadów segregowanych i z[paywall] 15 do 18 zł w przypadku niesegregowanych.
Ponieważ gospodarka odpadami komunalnymi w województwie podkarpackim opiera się na sześciu regionach, miasto Przeworsk do tej pory zobowiązane było dostarczać odpady do Regionu Wschodniego. W sierpniu 2015 r. burmistrz Przeworska wystąpił z pismem do marszałka województwa podkarpackiego o zmianę odbiorcy na Region Północny. – Po analizie dotychczasowych rozstrzygnięć związanych z prowadzeniem odbioru odpadów komunalnych uznałem, że najlepiej byłoby zmienić region ze Wschodniego na Północny, gdzie mamy kilka regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, które mogłyby ze sobą konkurować. Co istotniejsze, dwie z nich są instalacjami, dla których właścicielami są samorządy – wyjaśnił w październiku burmistrz Leszek Kisiel. Pod koniec ub. r. miasto zawarło porozumienie z gminą Leżajsk, powierzając jej realizację części zadań własnych w zakresie przetwarzania i zagospodarowania zmieszanych odpadów komunalnych, pochodzących z terenu Przeworska. Procedura zmiany regionu trwała 1,5 roku.
– 5 stycznia na nadzwyczajnej sesji Sejmik Województwa Podkarpackiego przyjął uchwałę i nasz wniosek został zaakceptowany, co dało nam możliwość rozpisania przetargu już na trzy lata. Mam nadzieję, że jeśli sejm nie wprowadzi radykalnych opłat środowiskowych, ceny śmieci w Przeworsku utrzymają się na dotychczasowym poziomie. Łącznie będzie to prawie 4 lata, do grudnia 2019 roku – wyjaśnił burmistrz Leszek Kisiel.
Rocznie w mieście jest wytwarzanych ok. 4,5 – 5 tys. ton śmieci. Całość operacji to kwota ponad 9 mln zł za odbiór i składowanie odpadów komunalnych z terenu Przeworska przez okres 3 lat.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Z naciskiem na prawdopodobnie.