Reklama

Opóźnienia w wypłacie dodatków węglowych. Przemyślanie się niecierpliwią, pracownicy MOPS rozkładają ręce

– Mija 2 miesiące od wydania pozytywnej decyzji w sprawie wypłaty dodatku węglowego, a pieniędzy na koncie nadal nie ma i nikt nie potrafi powiedzieć, kiedy będą – to jeden z sygnałów, jaki dotarł do naszej redakcji. Przemyski MOPS opóźnienia w wypłatach tłumaczy tym, że do samorządu środki na wypłatę świadczenia spływają z województwa partiami. To z kolei potrzebne fundusze otrzymuje z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Następne wypłaty mają być zrealizowane po otrzymaniu kolejnej transzy z resortu.

Jak dodaje, fundusze z przeznaczeniem na wypłaty dodatków węglowych spływają w niewielkich transzach, zatem do tej pory wypłacono je jedynie części wnioskujących.

– Ze swojej strony wywiązaliśmy się z obowiązku wydania decyzji o przyznaniu świadczenia w terminie do 2 miesięcy, ale ich wypłata to zadanie zlecone, na które otrzymujemy konkretną dotację. Jeśli jej nie mamy, nie możemy realizować wypłat z środków własnych. Zatem jak tylko spływa partia pieniędzy z samorządu województwa, zaczynamy je wypłacać, kierując się datą złożenia wniosku. W pierwszej kolejności realizowane są płatności wobec osób, które nie zwlekały ze złożeniem dokumentów. Natomiast nie wystarcza nam pieniędzy, żeby wypłacić dodatki wszystkim, którzy mają przyznane decyzje o wypłacie świadczenia. Problem nie dotyczy wyłącznie naszej jednostki, z podobnymi zmagają się gminy w całej Polsce – podsumowuje.


Reklama

Do końca roku będą?

– Pieniądze z tytułu dodatków węglowych powinny zostać wypłacone do końca tego roku. Tak przynajmniej stanowią zapis ustawy i zasady wynikające z dyscypliny finansów publicznych – uzupełnia dyrektor przemyskiego MOPS Piotr Hryniszyn. Dodaje też, że wypłata środków, które wpłyną na konto MOPS, jest możliwa zaraz po wydaniu przez magistrat zarządzenia o wprowadzeniu ich do budżetu jednostki.


Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, który jest ogniwem pośredniczącym pomiędzy samorządami a Ministerstwem Klimatu i Środowiska, na nasze pytanie o przyczyny opóźnień w wypłacie świadczeń odpowiada, przytaczając precyzyjne dane liczbowe.

Reklama

– Środki finansowe przeznaczone na dodatki węglowe dla gmin wpłynęły na rachunek bankowy wojewody podkarpackiego w dniu: 21 września, 28 października, 22 oraz 30 listopada bieżącego roku. Do tej pory podkarpackim gminom przekazano już ponad 692 mln zł. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwróciło się do wszystkich gmin z prośbą o rzetelne i systematyczne uzupełnianie danych dotyczących dodatków węglowych poprzez elektroniczną platformę raportowania, a jako termin ich wprowadzania wskazało każdy poniedziałek – podaje rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.


Zapewnia jednocześnie, że następne wypłaty zostaną zrealizowane po otrzymaniu kolejnej transzy z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Reklama

„Miasto Przemyśl otrzymało w pierwszej transzy 6 120 000,00 zł, w drugiej transzy 1 184 220,00 zł, w trzeciej transzy 1 230 120,00 zł, w czwartej 131 580,00 zł oraz w piątej transzy 266 220,00 zł, co daje łącznie 8 932 140,00 zł. Zgodnie z danymi zamieszczonymi na stronie MKiŚ miasto Przemyśl pozytywnie zweryfikowało 3284 wniosków o dodatek węglowy. Przekazana kwota od wojewody podkarpackiego pozwala na wypłatę 2919 wniosków” – czytamy w odpowiedzi z urzędu wojewódzkiego.

 


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama