– Mija 2 miesiące od wydania pozytywnej decyzji w sprawie wypłaty dodatku węglowego, a pieniędzy na koncie nadal nie ma i nikt nie potrafi powiedzieć, kiedy będą – to jeden z sygnałów, jaki dotarł do naszej redakcji. Przemyski MOPS opóźnienia w wypłatach tłumaczy tym, że do samorządu środki na wypłatę świadczenia spływają z województwa partiami. To z kolei potrzebne fundusze otrzymuje z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Następne wypłaty mają być zrealizowane po otrzymaniu kolejnej transzy z resortu.
Jak dodaje, fundusze z przeznaczeniem na wypłaty dodatków węglowych spływają w niewielkich transzach, zatem do tej pory wypłacono je jedynie części wnioskujących.
– Ze swojej strony wywiązaliśmy się z obowiązku wydania decyzji o przyznaniu świadczenia w terminie do 2 miesięcy, ale ich wypłata to zadanie zlecone, na które otrzymujemy konkretną dotację. Jeśli jej nie mamy, nie możemy realizować wypłat z środków własnych. Zatem jak tylko spływa partia pieniędzy z samorządu województwa, zaczynamy je wypłacać, kierując się datą złożenia wniosku. W pierwszej kolejności realizowane są płatności wobec osób, które nie zwlekały ze złożeniem dokumentów. Natomiast nie wystarcza nam pieniędzy, żeby wypłacić dodatki wszystkim, którzy mają przyznane decyzje o wypłacie świadczenia. Problem nie dotyczy wyłącznie naszej jednostki, z podobnymi zmagają się gminy w całej Polsce – podsumowuje.
– Pieniądze z tytułu dodatków węglowych powinny zostać wypłacone do końca tego roku. Tak przynajmniej stanowią zapis ustawy i zasady wynikające z dyscypliny finansów publicznych – uzupełnia dyrektor przemyskiego MOPS Piotr Hryniszyn. Dodaje też, że wypłata środków, które wpłyną na konto MOPS, jest możliwa zaraz po wydaniu przez magistrat zarządzenia o wprowadzeniu ich do budżetu jednostki.
Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, który jest ogniwem pośredniczącym pomiędzy samorządami a Ministerstwem Klimatu i Środowiska, na nasze pytanie o przyczyny opóźnień w wypłacie świadczeń odpowiada, przytaczając precyzyjne dane liczbowe.
– Środki finansowe przeznaczone na dodatki węglowe dla gmin wpłynęły na rachunek bankowy wojewody podkarpackiego w dniu: 21 września, 28 października, 22 oraz 30 listopada bieżącego roku. Do tej pory podkarpackim gminom przekazano już ponad 692 mln zł. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwróciło się do wszystkich gmin z prośbą o rzetelne i systematyczne uzupełnianie danych dotyczących dodatków węglowych poprzez elektroniczną platformę raportowania, a jako termin ich wprowadzania wskazało każdy poniedziałek – podaje rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.
Zapewnia jednocześnie, że następne wypłaty zostaną zrealizowane po otrzymaniu kolejnej transzy z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
„Miasto Przemyśl otrzymało w pierwszej transzy 6 120 000,00 zł, w drugiej transzy 1 184 220,00 zł, w trzeciej transzy 1 230 120,00 zł, w czwartej 131 580,00 zł oraz w piątej transzy 266 220,00 zł, co daje łącznie 8 932 140,00 zł. Zgodnie z danymi zamieszczonymi na stronie MKiŚ miasto Przemyśl pozytywnie zweryfikowało 3284 wniosków o dodatek węglowy. Przekazana kwota od wojewody podkarpackiego pozwala na wypłatę 2919 wniosków” – czytamy w odpowiedzi z urzędu wojewódzkiego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze