Dubiecko kojarzy się przede wszystkim z Zamkiem Krasickich i zabytkową cerkwią. Tymczasem może się również pochwalić uzdolnioną młodzieżą, która wolny czas spędza, ucząc się gry na instrumentach dętych.
Orkiestra powstała w 2013 roku, z inicjatywy ówczesnego wójta Zbigniewa Blecharczyka. W skład zespołu wchodzi 28 osób: dorośli i młodzież z gimnazjum oraz uczniowie podstawówki. Julian Zych, jeden z dyrygentów wspomina: – Zaczynaliśmy od zera, instrumenty były, należało tylko zebrać orkiestrę, więc chodziliśmy po szkołach, organizując coś na kształt castingów. Sprawdzaliśmy, czy młodzież ma słuch muzyczny i czy potrafi śpiewać. I tak zaczęła się przygoda z orkiestrą. W jej szeregach jest nawet tato z dwoma synami.


fot.UG Dubiecko
Orkiestra podczas koncertu w Bachórcu, dyryguje Andrzej Sowa.
Inicjatywa jest bardzo cenna. Przykład z Dubiecka pokazuje, że młodzi mogą uczyć się gry na instrumentach nie tylko w szkołach muzycznych, ale też w wiejskich ośrodkach kultury. Warunkiem są dobrzy i cierpliwi nauczyciele. Julian Zych jest multiinstrumentalistą, gra na banjo, saksofonie, gitarze klasycznej i basowej, instrumentach klawiszowych. Gra w zespole Iwo Dixie Jazz Band. Orkiestrę Dętą prowadzi z Andrzejem Sową, nauczycielem muzyki w Zespole Szkół w Harcie, kierownikiem muzycznym kapeli ludowej Młoda Harta, która ma na koncie wiele nagród i wyróżnień. Orkiestra ma już zaplanowany występ na Dniach Dubiecka.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Mialem zaszczyt usłyszec jak graja podczas koncertu na dni Dubiecka, bardzo mi sie to podobalo. Wszystko było bardzo dobrze zgrane i az chcialo sie słuchać.
Mialem zaszczyt usłyszec jak graja podczas koncertu na dni Dubiecka, bardzo mi sie to podobalo. Wszystko było bardzo dobrze zgrane i az chcialo sie słuchać.