Orszak Trzech Króli w asyście Aniołów od kilku lat przechodzi ulicami Przemyśla w dniu Objawienia Pańskiego. W tym roku, roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w Kościele, korowód był wyjątkowo barwny i podążały za nim tłumy. Kolędujący opowiedzieli się w widoczny sposób za formułą: „Nade wszystko Miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”.
Korowód tradycyjnie otwierali trzej królowie – Kacper, Melchior i Baltazar, uosabiający trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Historia mędrców ze Wschodu traktowana jako symbol, nie zaś fakt historyczny, co roku na nowo[paywall] pobudza do refleksji nad obranymi celami i sposobami ich realizacji. Uczestnictwo w orszaku jest wyrazem przywiązania do życia zgodnego z zasadami wiary i wartości chrześcijańskich. Była o tym mowa podczas mszy św. wieńczącej uroczystość.W wielu miastach uliczna parada nabiera rozmachu, zyskując z roku na rok bogatszą oprawę artystyczną oraz coraz liczniejsze grono zwolenników. Również w Przemyślu za[paywall] Gwiazdą Betlejemską, Trzema Królami oraz Aniołami z „pałacu Heroda”, ulokowanego na placu Niepodległości, do usytuowanej na Rynku stajenki podążały tłumy. W orszaku wzięli udział samorządowcy, podhalańczycy, rodziny z dziećmi.
Animowała młodzież z „Oratorium” sióstr Michalitek oraz nowicjat ojców Franciszkanów. – Tak dużo nas jeszcze nie było . Zgromadziliśmy się tutaj, by wspólnie świętować, śpiewać kolędy, uznawać polską, starodawną tradycję. Przynosimy ze sobą to wszystko, co przynieśli przed chwilą trzej królowie: złoto – bogactwo duchowe, byśmy się ubogacali, kadzidło – byśmy mieli dla siebie wzajemny szacunek, mirrę – byśmy razem przeżywali ból i nieszczęścia tych, którzy są obok nas. Stawajmy się odtąd lepszymi, każdy na swój sposób, w miejscu pracy, w domu, w rodzinie – zaapelował prezydent Przemyśla Robert Choma.
W role królów wcielili się aktorzy Towarzystwa Dramatycznego „Fredreum”. Kto chciał, mógł wraz z nimi złożyć podarunki nowo narodzonemu – deklaracje darów duchowych w formie pisemnej bądź dary materialne na rzecz osób potrzebujących.
W scenerii betlejemskiej szopki ogłoszono wyniki konkursu „Anioł Dobroci”, a następnie wręczono statuetki. Wyróżniono Janinę Janik – emerytowaną nauczycielkę, która od 10 lat bezinteresownie służy dzieciom oraz Katarzynę i Jana Ghezzi – Włochów mieszkających w Szwajcarii, przyjaciół „Oratorium”. Niestety laureaci nie mogli odebrać nagród osobiście.
Organizatorami tegorocznego Orszaku Trzech Króli byli: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek” oraz Katolicka Świetlica „Oratorium” prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Świętego Michała Archanioła. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: metropolita przemyski arcybiskup Józef Michalik oraz prezydent Przemyśla Robert Choma.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze