Reklama

Orszak Trzech Króli w Przemyślu. Uliczna parada nabiera rozmachu [ZDJĘCIA, WIDEO]

13/01/2016 12:12

Orszak Trzech Króli w asyście Aniołów od kilku lat przechodzi ulicami Przemyśla w dniu Objawienia Pańskiego. W tym roku, roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w Kościele, korowód był wyjątkowo barwny i podążały za nim tłumy. Kolędujący opowiedzieli się w widoczny sposób za formułą: „Nade wszystko Miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”.

Korowód tradycyjnie otwierali trzej królowie – Kacper, Melchior i Baltazar, uosabiający trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Historia mędrców ze Wschodu traktowana jako symbol, nie zaś fakt historyczny, co roku na nowo[paywall]  pobudza do refleksji nad obranymi celami i sposobami ich realizacji. Uczestnictwo w orszaku jest wyrazem przywiązania do życia zgodnego z zasadami wiary i wartości chrześcijańskich. Była o tym mowa podczas mszy św. wieńczącej uroczystość.

– Chcemy razem z trzema królami, którzy byli naszymi reprezentantami tam, przy żłóbku Chrystusa, i my oddać pokłon nowo narodzonemu. Chcemy przebyć wędrówkę do Betlejem. Wędrówkę ulicami naszych miast, ulicami naszego życia. Chcemy wejść w ten pochód, który przez dwa tysiące lat niezmordowanie wędruje po to, aby poznać Chrystusa jako naszego Zbawiciela – zadeklarował w imieniu wiernych biskup Adam Szal.

Przemyśl wśród 450 miast

W wielu miastach uliczna parada nabiera rozmachu, zyskując z roku na rok bogatszą oprawę artystyczną oraz coraz liczniejsze grono zwolenników. Również w Przemyślu za[paywall] Gwiazdą Betlejemską, Trzema Królami oraz Aniołami z „pałacu Heroda”, ulokowanego na placu Niepodległości, do usytuowanej na Rynku stajenki podążały tłumy. W orszaku wzięli udział samorządowcy, podhalańczycy, rodziny z dziećmi.

Animowała młodzież z „Oratorium” sióstr Michalitek oraz nowicjat ojców Franciszkanów. – Tak dużo nas jeszcze nie było . Zgromadziliśmy się tutaj, by wspólnie świętować, śpiewać kolędy, uznawać polską, starodawną tradycję. Przynosimy ze sobą to wszystko, co przynieśli przed chwilą trzej królowie: złoto – bogactwo duchowe, byśmy się ubogacali, kadzidło – byśmy mieli dla siebie wzajemny szacunek, mirrę – byśmy razem przeżywali ból i nieszczęścia tych, którzy są obok nas. Stawajmy się odtąd lepszymi, każdy na swój sposób, w miejscu pracy, w domu, w rodzinie – zaapelował prezydent Przemyśla Robert Choma.

W role królów wcielili się aktorzy Towarzystwa Dramatycznego „Fredreum”. Kto chciał, mógł wraz z nimi złożyć podarunki nowo narodzonemu – deklaracje darów duchowych w formie pisemnej bądź dary materialne na rzecz osób potrzebujących. 

Reklama

„Aniołów dobroci” przybywa

W scenerii betlejemskiej szopki ogłoszono wyniki konkursu „Anioł Dobroci”, a następnie wręczono statuetki. Wyróżniono Janinę Janik – emerytowaną nauczycielkę, która od 10 lat bezinteresownie służy dzieciom oraz Katarzynę i Jana Ghezzi – Włochów mieszkających w Szwajcarii, przyjaciół „Oratorium”. Niestety laureaci nie mogli odebrać nagród osobiście.

Organizatorami tegorocznego Orszaku Trzech Króli byli: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek” oraz Katolicka Świetlica „Oratorium” prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Świętego Michała Archanioła. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: metropolita przemyski arcybiskup Józef Michalik oraz prezydent Przemyśla Robert Choma.


AB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama