Reklama

Ostatnie pożegnanie ks. prał. Franciszka Rząsy

06/10/2020 16:54

Odszedł ks. prał. Franciszek Rząsa. Przez wiele lat wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, był współzałożycielem Fundacji Pomocy Młodzieży im. św. Jana Pawła II „Wzrastanie” oraz twórcą Domu Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II.. Miał niespełna 78 lat.

Ks. prał. Franciszek Rząsa zmarł 3 października. Dwa dni później w jarosławskiej kolegiacie odbyła się msza w jego intencji. Jego ostatnie pożegnanie odbyło się we wtorek, 6 października. Spoczął na cmentarzu w rodzinnych Łowiskach[paywall].

Droga duszpasterska ks. prał. F. Rząsy rozpoczęła się w roku 1967, kiedy to otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ks. bp. Bolesława Taborskiego. Następnie pełnił posługę jako wikariusz w Polańczyku i Słocinie, by potem odbyć studia filozoficzne na KUL.

Po uzyskaniu doktoratu pracował w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu oraz w Sandomierzu. W tym okresie był mocno zaangażowany w duszpasterstwo młodzieży, a międzyczasie obejmował probostwa w Sośnicy i w Brzozowie, a także został dziekanem dekanatu brzozowskiego.

W roku 1991 założył Fundację Pomocy Młodzieży „Wzrastanie”. Od blisko 20 lat angażował się w pomoc potrzebującym. W 2003 r. otworzył schronisko dla bezdomnych mężczyzn – Przystań Matki Bożej Jasnogórskiej.

Sześć lat później w tej samej lokalizacji, na Sanowej w Jarosławiu, powstał Zakład Opiekuńczo-Pielęgnacyjny, a w 2017 r. Hospicjum im. św. Jana Pawła II. Cały kompleks został nazwany Domem Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II.
pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama