Reklama

Oświata na zakręcie. Od zawirowań personalnych ważniejsza demografia

24/05/2018 17:00

Nad wydziałem edukacji w jarosławskim starostwie przetoczyła się ostatnio polityczna nawałnica. Po złożeniu rezygnacji przez Lucynę Paulo zamknął się pewien etap, a nowy rozpoczął w niefortunnym okresie, kiedy zapada wiele kluczowych decyzji. O kondycji jarosławskiego szkolnictwa średniego, jego stanie obecnym i perspektywach na przyszłość rozmawiamy ze starostą Tadeuszem Chrzanem.

Jaka jest kondycja szkolnictwa średniego w powiecie?
– Nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej.[paywall] Musimy podążać za rynkiem pracy, za nowymi wyzwaniami, bo rzeczywistość, która nas otacza, ciągle ewoluuje, więc i my musimy się zmieniać. Generalnie uważam, że oświata ponadgimnazjalna, a już wkrótce średnia jest u nas na naprawdę wysokim poziomie.

 

Jak ocenia Pan okres, kiedy oświatą kierowała pani Lucyna Paulo?
– Cenię panią naczelnik Paulo za jej fachowość i wiedzę, więc także tutaj ocena jest jak najbardziej pozytywna.

Reklama

 

Rozważał pan nakłonienie L. Paulo do pozostania na stanowisku?
– Nie jest to najlepszy okres do rozstania się z naczelnikiem wydziału. Ale trzeba też popatrzeć na uwarunkowania zewnętrzne, na reakcję lokalnych środowisk politycznych. Trzeba mieć na uwadze również to, że pani naczelnik pewnie nie chciała być przedmiotem  publicznej dyskusji i być wciągana w jakieś fantastyczne rzeczy, które nie miały miejsca. Uszanowałem jej decyzję. Wierzę, że będzie się teraz realizować na innych polach, które – jak myślę – są dla niej ważne.

Reklama

 

Kto w tej chwili nadzoruje pracę wydziału oświaty w starostwie?
– Wydział pracuje pod nadzorem osoby, która do tej pory nieformalnie pełniła funkcję zastępcy poprzedniego naczelnika, a więc pani Anny Petyni.

 

Zamierza Pan rozpisać konkurs na nowego naczelnika oświaty jeszcze przed wyborami?
– Myślę, że spróbujemy przygotować się do konkursu, ale czas jest niesprzyjający. Mamy opiniowanie arkuszy, mamy nabór, więc musimy pilnować spraw bieżących.

 

Nie obawia się Pan, że zmiany personalne w tak niefortunnym okresie wpłyną negatywnie na całą oświatę w regionie?
– Za wiele ważnych aspektów działania edukacji w powiecie odpowiadają dyrektorzy poszczególnych placówek. Choćby za nabór czy organizację dni otwartych drzwi. Całość tworzy system w dużej mierze niezależny od wydziału, który pewne działania koordynuje i kontroluje. Wiele kluczowych decyzji leży w gestii zarządu powiatu. Słowem zarządzanie oświatą w powiecie jest tak skonstruowane, że zmiany na stanowiskach kierowniczych nie powinny mieć większego wpływu na cały system.

Reklama

Czy w siatce szkół na przyszły rok nastąpi jakaś zmiana?
– Musimy kontynuować zmiany zapoczątkowane w roku ubiegłym. Nie sądzę, by udało się dokonać większych ruchów już w tym roku, ale uważam, że docelowo powinniśmy mieć dwa licea ogólnokształcące i szkoły techniczne, które kształcą w odpowiednich kierunkach. Nie wolno przy tym zapomnieć, że na ostateczny kształt sieci szkół będzie miała demografia, a prognozy nie są zbyt optymistyczne.

 

A co z nauczycielami? Ilu z nich straci pracę od września?
– Na podstawie ostrożnych symulacji mogę stwierdzić, że nie jest najgorzej. Zapewne będzie trochę ograniczeń etatów, bo tego nie unikniemy. Natomiast w I Liceum Ogólnokształcącym 4 nauczycieli przechodzi na emeryturę, w „spożywczaku” jest jeden nauczyciel z wypowiedzeniem, w Radymnie 3 nauczycieli przechodzi na emeryturę, a jednej osobie wypowiedzieliśmy umowę, podobnie jest  w „ekonomiku”. Tam też jeden nauczyciel został bez godzin. Nie jest to jakaś zatrważająca liczba, poza tym wszystko może się zmienić w sierpniu, w zależności od wyników naboru.

Reklama

Dziękuję za rozmowę.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Nauczyciel - niezalogowany 2018-05-24 22:34:38

    Temu panu już podziekujemy. Rozwalił oświatę w Jarosławiu

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Rodzic - niezalogowany 2018-05-25 08:18:41

    Bo co? nauczycieli zagonił do roboty?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama