Marzec! Warto przygotować się do wiosennego nawożenia drzew i krzewów owocowych.
Drzewa i krzewy owocowe, tak jak inne okazy w przydomowym sadzie czy ogrodzie, mają swoje potrzeby żywieniowe. Jeśli chcemy w tym sezonie uzyskać dorodne, smaczne i pięknie wybarwione owoce, nie możemy zapominać o ich pierwszym wiosennym nawożeniu. Taki zabieg nie tylko zachęca rośliny do szybszego rozbudzenia się po zimie, ale przede wszystkim zapewnia szybsze pękanie pąków oraz zdrowsze przyrosty pędów.
Nawożenie można rozpocząć już pod koniec marca, gdy wiosenne przymrozki ustąpią i zmniejszy się amplituda temperatur dobowych. Nawóz najlepiej stosować w dni umiarkowanie ciepłe i bezdeszczowe, ale pochmurne. Pełne słońce i wysoka temperatura mogą bowiem doprowadzić do poparzenia liści, mróz utrudnić prawidłowe przenikanie substancji czynnych nawozu do gleby, a opady deszczu mogą wypłukać preparat, zanim roślina zdąży go pobrać.
Doświadczeni sadownicy wiedzą, że intensywność i sposób nawożenia trzeba dostosować do warunków uprawy i czynników środowiskowych. Na pierwszy nawóz radzą wybierać produkty z potasem, zwłaszcza jeśli uprawa drzew i krzewów jest prowadzona na ugorze. Na glebach lekkich, z których składniki odżywcze wypłukiwane są szybciej, zaleca się stosować większe dawki nawozów; mniejsze – na glebach ciężkich i gliniastych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze