Reklama

Pałac Sieniawskich do zwiedzania. Czuć tu ducha historii

Niczego nie zmieniano. Nie przesuwano, nie dorabiano. Odkryto i odrestaurowano. Relikty zostały zachowane in situ, co znaczy „w miejscu”. Pozostałości zamku Mikołaja Hieronima Sieniawskiego w Oleszycach, potem nazywanego pałacem, można zwiedzać.

Nie ma bram, fos, salonów, alków. Nie ma wież czy baszt. Są kamienie, ale doskonale oddające ducha XVII-wiecznej budowli. Początki dworu w Oleszycach, zwanego też zamkiem, a później pałacem, sięgają początków XV w. W końcu lat 60. XVII wieku Mikołaj Hieronim Sieniawski przystąpił do budowy nowej siedziby[paywall]. Powstała z drewna, na murowanym podpiwniczeniu, posiadała plan prostokąta, w którego naroża wtopiono cztery alkierze. Całość nakryta była dachem czterospadowym, a przybudówki niższymi dachami trójspadowymi, krytymi gontami. Dwór położony był pośrodku umocnień ziemnych w systemie staroholenderskim, z czterema narożnymi bastionami. Przy wschodnim bastionie znajdował się ogród  połączony z pałacem mostkiem.

Po kilkudziesięciu latach hetman wieki koronny i kasztelan krakowski Adam Mikołaj Sieniawski wraz z żoną Elżbietą dokonali znacznej przebudowy obiektu. Dobudowali schody, wymienili okna, dach, stolarkę. W latach 1713 – 1725 rezydencja oleszycka została gruntownie odnowiona. Dwór obronny przekształcono w pałac. Zachowano pierwotny układ przestrzenny, do którego dobudowano galerie kolumnowe w dłuższych elewacjach pomiędzy alkierzami. W połowie XIX w. dwór miał oranżerię i ogród. Około 1880 r. książę Władysław Sapieha przystąpił do restauracji i przebudowy rezydencji. W 1901 r. pożar spustoszył miasto i dwór. W 1941 r. – podczas II wojny światowej – obiekt został spalony.

Reklama

– Po 1945 roku mury zostały rozebrane, a materiał potraktowano jako budulec. Zachowały się piwnice, fundamenty obiektu i pozostałości fortalicji oraz parku. Przed rozpoczęciem prac rewitalizacyjnych wzgórze całkowicie zostało porośnięte drzewami, zachowały się na powierzchni fragmenty fundamentów i piwnic, fosa, bastiony i pozostałości parku – wyliczyła Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.

Startował w konkursie „Zabytek Zadbany 2020”

W br. obiekt, wpisany do rejestru zabytków jeszcze w 1997 r., został zgłoszony do konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków pod nazwą „Zabytek Zadbany”, w kategorii „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu”.

Reklama

– W trakcie prac przeprowadzonych w latach 2016 – 2019 dokonaliśmy pełnego zakresu robót związanych z rewitalizacją wzgórza zamkowego wraz z częścią parku. Wykonane zostały badania archeologiczne z pełnym odsłonięciem i zabezpieczeniem zabudowy dworu, taras widokowy, schody terenowe do dworu, taras przed dworem. Odtworzony został układ komunikacyjny wokół wzgórza zamkowego od strony południowej i wschodniej – powiedziała B. Kot.

Przywrócono pierwotne ukształtowanie obronnego terenu dworu. Wykonane zostało oświetlenie i monitoring całości. Na podstawie badań powstała makieta dworu. W parku odtworzono labirynt grabowy, wycięte zostały drzewa porastające relikty dworu. Zasiano trawniki, zamontowano elementy małej architektury. Tak, aby z tarasu widokowego każdy chętny mógł podziwiać potęgę tego miejsca.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Thomas - niezalogowany 2020-07-14 19:00:27

    Para mí, el pobre presidente polaco de SEO es muy inteligente y creo que es el hombre perfecto para trabajar en Polonia. Él aprendió aquí: https://www.seoplanner.com/#

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama