Reklama

Pamiątki z II wojny trafiły do muzeum

14/08/2017 17:00

W ubiegłą sobotę, 5 sierpnia, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyło się uroczyste przekazanie pamiątek po Tadeuszu Szczawińskim, który podczas drugiej wojny przeszedł szlak bojowy 1. Dywizji Pancernej generała Maczka.

W kwietniu 1945 roku Tadeusz został ranny w nogę. Działania bojowe zakończył 8 maja w Leer, w Niemczech. Od 9 maja 1945 roku do 2 kwietnia 1947 roku służył w siłach okupacyjnych na granicy holendersko-niemieckiej. Służbę skończył w stopniu kaprala. Następnie wyemigrował do Kanady, gdzie początkowo pracował na farmie leżącej na północ od Montrealu, a następnie jako mechanik w firmie Canadian Vickers. W 1954 roku ożenił się z Janiną Rząsą pochodzącą spod Kolbuszowej. Zmarł 23 stycznia 1984 roku w Kanadzie.

Pamiątki: mundur, odznaczenia, fotografie i dokumenty trafiły do przemyskiego muzeum dzięki staraniom jego syna, Ryszarda, który chciał, żeby znalazły się one w Polsce, w rejonie, z którego ojciec pochodził i były dla przyszłych pokoleń świadectwem wojennych losów wielu Polaków.

Reklama


fot.Jacek Szwic
W uroczystości przekazania pamiątek wzięła udział liczna rodzina Tadeusza Szczawińskiego.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama