W ubiegłą sobotę, 5 sierpnia, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyło się uroczyste przekazanie pamiątek po Tadeuszu Szczawińskim, który podczas drugiej wojny przeszedł szlak bojowy 1. Dywizji Pancernej generała Maczka.
W kwietniu 1945 roku Tadeusz został ranny w nogę. Działania bojowe zakończył 8 maja w Leer, w Niemczech. Od 9 maja 1945 roku do 2 kwietnia 1947 roku służył w siłach okupacyjnych na granicy holendersko-niemieckiej. Służbę skończył w stopniu kaprala. Następnie wyemigrował do Kanady, gdzie początkowo pracował na farmie leżącej na północ od Montrealu, a następnie jako mechanik w firmie Canadian Vickers. W 1954 roku ożenił się z Janiną Rząsą pochodzącą spod Kolbuszowej. Zmarł 23 stycznia 1984 roku w Kanadzie.
Pamiątki: mundur, odznaczenia, fotografie i dokumenty trafiły do przemyskiego muzeum dzięki staraniom jego syna, Ryszarda, który chciał, żeby znalazły się one w Polsce, w rejonie, z którego ojciec pochodził i były dla przyszłych pokoleń świadectwem wojennych losów wielu Polaków.

fot.Jacek Szwic
W uroczystości przekazania pamiątek wzięła udział liczna rodzina Tadeusza Szczawińskiego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze