Reklama

Pamięci pomordowanych żołnierzy AK

Polowa msza święta była głównym wydarzeniem uroczystości, które odbyły się w lesie w Kidałowicach, w gminie Pawłosiów. To tam 75 lat temu Niemcy zamordowali 10 jarosławskich żołnierzy Armii Krajowej.

Zamordowani w bestialski sposób to: Czesława Puzon „Baśka”, bracia Jan i Roman Prośbowie, Maria Zimnicka, Zbigniew Kopeć, Władysław Półtorak oraz cztery nieznane z imienia i nazwiska osoby[paywall].

– Najprawdopodobniej to nie wszystkie ofiary hitlerowców. Miejscowi historycy przypuszczają, że w tym lesie – miejscu straceń – może być jeszcze pochowanych około 70 osób, ofiar gestapo z całego Podkarpacia – powiedział Konrad Sawiński z Wydziału Rozwoju i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.

Reklama

9 czerwca br. właśnie w intencji bohaterów podziemia i ofiar niemieckich nazistów w lesie kidałowickim odprawiona została polowa msza św. pod przewodnictwem metropolity

przemyskiego abpa Adama Szala. Uczestniczyli w niej: poczty sztandarowe, służby mundurowe oraz parlamentarzyści i ich przedstawiciele, samorządowcy, mieszkańcy Jarosławia i okolic.

Organizatorem wydarzenia było Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości” oraz partnerzy: starosta jarosławski, gmina Pawłosiów, 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej oraz 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej (34 Batalion Lekkiej Piechoty).
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama