W kilku miejscowościach gminy Laszki odbyły się uroczystości ku czci poległych w kampanii wrześniowej 1939 r. lotników oraz wywiezionych na Syberię i Besarabię w latach 1940 – 1941.
W kościele parafialnym w Laszkach uroczystą mszę w intencji poległych i wywiezionych mieszkańców gminy odprawili – ks. prałat Marian Karbowski oraz proboszcz parafii ks. Henryk Iwanicki. Po eucharystii w uroczystym orszaku zebrani udali się pod pomnik lotników w centrum wsi Miękisz Stary w gminie Laszki, gdzie delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze, podobnie pod symboliczną mogiłą w miejscu prawdopodobnego zestrzelenia samolotu, czyli na Kamionce[paywall]. 12 września 1939 r. w trójkącie Radymno – Jaworów – Krakowiec doszło do walki powietrznej między niemieckimi myśliwcami a polskim samolotem bombowym PZL P37 „Łoś”. Niemieckie myśliwce zestrzeliły go. Polski bombowiec spadł między Miękiszem Starym a Charytanami. Cała załoga (por. Franciszek Kupidłowski, pilot ppor. Stanisław Sierpiński, strzelcy kpr. Henryk Koniuszewski i kpr. Klemens Mazur) zginęła. W 1979 r. postawiony został pomnik upamiętniający śmierć bohaterskich lotników.
Dalsza część uroczystości odbyła się przed tablicą „Golgota Wschodu Mieszkańców Tej Ziemi” przy Szkole Podstawowej w Wietlinie. Upamiętnia ona tragiczne losy mieszkańców Wietlina i kolonii Dresina, którzy zostali deportowani przez sowieckiego okupanta na Syberię, do Besarabii i Kazachstanu. Na tablicy widnieją nazwiska i imiona deportowanych rodzin. Łącznie w latach 1940 – 1941 z wspomnianych miejscowości deportowano blisko 150 osób. Skazani na tułaczy los nie mieli nawet czasu się spakować. Zabrali tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Wielu z nich na zawsze pozostało w śniegach Syberii, stepach Kazachstanu. Tablica została odsłonięta na budynku szkoły w 2007 r.
Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńca i zniczy pod krzyżem upamiętniającym wywiezienie mieszkańców dawnej kolonii Dresina. W okresie międzywojennym mieszkały tu 24 rodziny polskich osadników pochodzących z okolic Rzeszowa. 10 lutego 1940 r. 12 z nich wywieziono na Syberię do obwodu omskiego, miejscowości Biały Jar. Pozostali uciekli do Wietlina. Kolonia Dresina została całkowicie zniszczona. 10 lutego 2012 r., w 72. rocznicę deportacji, w miejscu nieistniejącej już wioski odsłonięto drewniany krzyż oraz głaz z tablicą pamiątkową dla uczczenia pamięci deportowanych mieszkańców, których tylko część wróciła z tułaczki i osiedliła się we wsi Wietlin.
Finał uroczystości odbył się w SP w Laszkach. Najważniejszym punktem była „żywa lekcja historii”, czyli montaż słowno-muzyczny uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: sekretarz jarosławskiego oddziału Związku Sybiraków Irena Halwa, świadek historii – Janina Adamkiewicz oraz mjr rez. Zdzisław Niemczycki. Na zakończenie głos zabrał wójt gminy Laszki Stanisław Gonciarz, dziękując wszystkim uczestnikom uroczystości oraz jej organizatorom.
Po zakończeniu można było obejrzeć wystawę prac sybiraczki Antoniny Chorzępy, zmarłej 15 kwietnia 2015 r. Pani Antoninie największą przyjemność sprawiało malowanie i rysowanie. Większość jej prac pochodzi z okresu zesłania na Sybir. Sama o sobie mówiła: „Potrafiłam ładnie rysować. Jak dotarliśmy na Sybir, mieliśmy niewiele. Udało mi się wyprosić od komendanta trochę papieru i ołówek. Zobaczyli, że ładnie rysuję i potem mogłam malować różne rzeczy i za to udało się kupić chleb czy ziemniaki. Potem dostałam zeszyt, w którym robiłam rysunki dla siebie. Przywiozłam go do domu...”.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze