Reklama

Pamiętają o Ryszardzie Siwcu

12 września br. minęła 47. rocznica samospalenia Ryszarda Siwca na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie.

Pamięć o tym heroicznym czynie jest wciąż żywa. W rocznicę tragedii prezydent miasta Robert Choma złożył wiązankę kwiatów przed tablicą pamiątkową przy ulicy Okrzei w Przemyślu, odsłoniętą we wrześniu 2008 r. Została ona sfinansowana z środków Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz władz Przemyśla. Widnieje na kamienicy, w której przed laty mieszkał R. Siwiec. Wypisane jest na niej motto „Niech prawda znaczy tylko prawdę”[paywall].
Ryszard Siwiec urodził się w 1909 w Dębicy. Do Przemyśla przyjechał w 1936 r. Do wybuchu II wojny światowej był pracownikiem przemyskiego urzędu skarbowego. Po wojnie pracował w Spółdzielczej Wytwórni Win jako księgowy. Był żołnierzem Armii Krajowej. Nigdy nie pogodził się z sytuacją polityczną, jaka nastała po wojnie. Odmówił pracy w szkolnictwie, nie chcąc uczestniczyć w komunistycznej indoktrynacji młodzieży. Długo obmyślał formę protestu, wybierając tę najtragiczniejszą, czyli śmierć. Aktu samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie dokonał 12 września 1968 r. Tuż przed wyjazdem do stolicy sporządził testament oraz nagrał na taśmę magnetofonową „Antykomunistyczne przesłanie”. Zmarł po czterech dniach w szpitalu, w wyniku odniesionych poparzeń. Jego protest został przemilczany przez wszystkie


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama