Reklama

Pamiętają o swoim absolwencie i profesorze


Sesją edukacyjno-historyczną, zorganizowaną w Przemyskiej Bibliotece Publicznej, uczczono w Przemyślu pamięć posła, senatora, samorządowca, nauczyciela, pasjonata fotografii i wypraw górskich, a przede wszystkim absolwenta C.K. Gimnazjum w Przemyślu (obecnie I LO im. Juliusza Słowackiego), a później jego wieloletniego profesora Apolinarego Garlickiego.


Okazją była 85. rocznica Zbrodni Katyńskiej – ludobójstwa dokonanego na polskich oficerach i inteligencji przez władze ZSRR. Prawda o losach ofiar była przez lata ukrywana, ale mimo wszystko zawsze żywa. Jedną z nich był Apolinary Garlicki – został zamordowany przez NKWD w 1940 roku. Częścią wydarzeń upamiętniających jego postać była m.in. uroczystość przekazania grobu rodziny Garlickich pod opiekę I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu, która odbyła się w ostatnim tygodniu listopada, z udziałem klasy I e wraz z wychowawczynią Małgorzatą Krzeszowską. Przy tablicy poświęconej Apolinaremu Garlickiemu spotkali się przedstawiciele społeczności szkolnej, Marek Garlicki – wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Warszawie, Tomasz Dziumak – dyrektor przemyskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz Waldemar Wiglusz – prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Pierwszoklasiści wzięli na siebie zobowiązanie sprawowania opieki nad symbolicznym grobem na Cmentarzu Głównym w Przemyślu oraz dbania o pamięć o absolwencie szkoły i jej byłym profesorze.

Kolejnego dnia tym razem uczniowie klasy 1c wzięli udział w sesji edukacyjno-historycznej poświęconej Apolinaremu Garlickiemu zorganizowanej w przemyskiej bibliotece przy ulicy Grodzkiej z udziałem: Agnieszki Bobowskiej-Hryniewicz (Archiwum Państwowe w Przemyślu), wspomnianego już Tomasza Dziumaka (przemyska delegatura Kuratorium Oświaty w Rzeszowie), dra Zbigniewa K. Wójcika, przedstawiciela rodziny Garlickich oraz wiceprezesa Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich Marka Garlickiego i Katarzyny Kyc (IPN  w Rzeszowie). Towarzyszyły jej otwarcie wystawy poświęconej działalności A. Garlickiego oraz rozstrzygnięcie organizowanego przez I LO konkursu literackiego „Kartka z pamiętnika Apolinarego Garlickiego” adresowanego do[paywall] uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Laureaci odebrali nagrody z rąk dyrektor „Słowaka” Anety Bednarczyk. Uroczystość była też okazją do uhonorowania T. Dziumaka medalem pamiątkowym „Prawda i Pamięć” nadawanym przez Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich. Z kolei I LO oraz Archiwum Państwowe w Przemyślu otrzymały wyróżnienie w postaci „Guzików Katyńskich” (symbolizuje on wspólną pamięć o tych, którzy zginęli w wyniku Zbrodni Katyńskiej).

Reklama

Organizatorami wydarzeń poświęconych Apolinaremu Garlickiemu byli: Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu, Archiwum Państwowe w Przemyślu, Przemyska Biblioteka Publiczna, I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu, rzeszowski oddział Instytut Pamięci Narodowej, a patronat honorowy sprawował Podkarpacki Kurator Oświaty.

Laureaci konkursu „Kartka z pamiętnika Apolinarego Garlickiego” (miejsca I – III)

Szkoły podstawowe: I miejsce – Kornelia Strojek (Szkoła Podstawowa w Reczpolu), opiekun Małgorzata Tenus; II miejsce – Aleksandra Potaczek (SP im. św. Stanisława Kostki w Maćkowicach), opiekun Katarzyna Sus;  III miejsce – Maria Szopa (SP 4 w Przemyślu), opiekun Grażyna Klatka.

Reklama

Szkoły ponadpodstawowe: I miejsce – Lena Wach (II LO w Przemyślu), opiekun Agnieszka Gocal, II miejsce – Iwona Charydczak (I LO w Przemyślu), opiekun Ewa Musiał, III miejsce – Martyna Maczuga (II LO w Przemyślu), opiekun Agnieszka Gocal.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/12/2025 16:26
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama