Sesją edukacyjno-historyczną, zorganizowaną w Przemyskiej Bibliotece Publicznej, uczczono w Przemyślu pamięć posła, senatora, samorządowca, nauczyciela, pasjonata fotografii i wypraw górskich, a przede wszystkim absolwenta C.K. Gimnazjum w Przemyślu (obecnie I LO im. Juliusza Słowackiego), a później jego wieloletniego profesora Apolinarego Garlickiego.
Okazją była 85. rocznica Zbrodni Katyńskiej – ludobójstwa dokonanego na polskich oficerach i inteligencji przez władze ZSRR. Prawda o losach ofiar była przez lata ukrywana, ale mimo wszystko zawsze żywa. Jedną z nich był Apolinary Garlicki – został zamordowany przez NKWD w 1940 roku. Częścią wydarzeń upamiętniających jego postać była m.in. uroczystość przekazania grobu rodziny Garlickich pod opiekę I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu, która odbyła się w ostatnim tygodniu listopada, z udziałem klasy I e wraz z wychowawczynią Małgorzatą Krzeszowską. Przy tablicy poświęconej Apolinaremu Garlickiemu spotkali się przedstawiciele społeczności szkolnej, Marek Garlicki – wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Warszawie, Tomasz Dziumak – dyrektor przemyskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz Waldemar Wiglusz – prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Pierwszoklasiści wzięli na siebie zobowiązanie sprawowania opieki nad symbolicznym grobem na Cmentarzu Głównym w Przemyślu oraz dbania o pamięć o absolwencie szkoły i jej byłym profesorze.
Kolejnego dnia tym razem uczniowie klasy 1c wzięli udział w sesji edukacyjno-historycznej poświęconej Apolinaremu Garlickiemu zorganizowanej w przemyskiej bibliotece przy ulicy Grodzkiej z udziałem: Agnieszki Bobowskiej-Hryniewicz (Archiwum Państwowe w Przemyślu), wspomnianego już Tomasza Dziumaka (przemyska delegatura Kuratorium Oświaty w Rzeszowie), dra Zbigniewa K. Wójcika, przedstawiciela rodziny Garlickich oraz wiceprezesa Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich Marka Garlickiego i Katarzyny Kyc (IPN w Rzeszowie). Towarzyszyły jej otwarcie wystawy poświęconej działalności A. Garlickiego oraz rozstrzygnięcie organizowanego przez I LO konkursu literackiego „Kartka z pamiętnika Apolinarego Garlickiego” adresowanego do[paywall] uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Laureaci odebrali nagrody z rąk dyrektor „Słowaka” Anety Bednarczyk. Uroczystość była też okazją do uhonorowania T. Dziumaka medalem pamiątkowym „Prawda i Pamięć” nadawanym przez Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich. Z kolei I LO oraz Archiwum Państwowe w Przemyślu otrzymały wyróżnienie w postaci „Guzików Katyńskich” (symbolizuje on wspólną pamięć o tych, którzy zginęli w wyniku Zbrodni Katyńskiej).
Organizatorami wydarzeń poświęconych Apolinaremu Garlickiemu byli: Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu, Archiwum Państwowe w Przemyślu, Przemyska Biblioteka Publiczna, I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu, rzeszowski oddział Instytut Pamięci Narodowej, a patronat honorowy sprawował Podkarpacki Kurator Oświaty.
Szkoły podstawowe: I miejsce – Kornelia Strojek (Szkoła Podstawowa w Reczpolu), opiekun Małgorzata Tenus; II miejsce – Aleksandra Potaczek (SP im. św. Stanisława Kostki w Maćkowicach), opiekun Katarzyna Sus; III miejsce – Maria Szopa (SP 4 w Przemyślu), opiekun Grażyna Klatka.
Szkoły ponadpodstawowe: I miejsce – Lena Wach (II LO w Przemyślu), opiekun Agnieszka Gocal, II miejsce – Iwona Charydczak (I LO w Przemyślu), opiekun Ewa Musiał, III miejsce – Martyna Maczuga (II LO w Przemyślu), opiekun Agnieszka Gocal.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze