Reklama

Pamiętali o rocznicy powstania Armii Krajowej

Obelisk pod siedzibą Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i kwatera żołnierzy Armii Krajowej były miejscami, gdzie władze samorządowe miasta i powiatu oddały hołd tej zbrojnej formacji.

14 lutego 1942 r. rozkazem naczelnego wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został przemianowany na Armię Krajową. Formację wojskową, działającą na terenie naszego kraju, okupowanego wówczas przez Niemcy i ZSRS. Przemianowanie ZWZ na Armię Krajową miało także wymiar symboliczny. Pokazujący, że istnieją trzy części Polskich Sił Zbrojnych: Armia Polska na Zachodzie, Armia Polska w ZSRS i Armia Krajowa, z których ta ostatnia prowadziła wówczas najintensywniejszą walkę zbrojną. Innym powodem zmiany nazwy był proces scalania wszystkich konspiracyjnych sił zbrojnych w Polsce. W Armii Krajowej skupiła się niemal cała patriotycznie nastawiona część narodu polskiego[paywall].

Pod muzeum i kwaterą

Jak co roku 14 lutego to dzień, w którym polskie społeczeństwo oddaje cześć AK. Nie inaczej jest w Przemyślu. W 82. rocznicę powstania tej formacji władze miasta Przemyśla i powiatu przemyskiego, Garnizonu Przemyśl (dowódca 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Daniel Błotko i przedstawiciel 5. batalionu strzelców podhalańskich) i Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej złożyli kwiaty i zapalili znicze przy miejscach pamięci żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Najpierw pod obeliskiem znajdującym się przed siedzibą Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, potem przy kwaterze AK na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Przemysława.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 20/02/2024 19:42
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama