Reklama

Pamiętamy, Kapitanie! [ZDJĘCIA]

30/05/2024 20:41

W poniedziałek, 20 maja, minęła czterdziesta czwarta rocznica zakończenia samotnego rejsu dookoła świata kapitana Henryka Jaskuły na jachcie „Dar Przemyśla”.

Następnego dnia (we wtorek, 21 maja) nieformalna grupa wsparcia kapitana Henryka Jaskuły, która powstała w 2019 roku z inicjatywy Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, spotkała się na Franciszkańskiej przy pomniku Henryka Jaskuły, dłuta Mariana Szajdy, żeby wspomnieć i oddać hołd kapitanowi.

Redaktor Mieczysław Nyczek odtworzył piosenkę Sławy Przybylskiej  „Mój kapitanie, już wieczór” i zacytował słowa, które powiedział Jaskuła po zejściu z jachtu na ląd:  „Polsko kochana, twój syn powrócił”.

Reklama

Miłym akcentem spotkania była obecność córki Henryka Jaskuły, profesor Lidii Morawskiej, która przyleciała z Australii i po raz pierwszy oficjalnie pozowała do zdjęcia z figurą ojca. Kolejnym elementem rocznicy zakończenia rejsu Jaskuły było odsłonięcie tablicy pamiątkowej na frontonie domu przy ulicy Drużbackiej 2, w którym mieszkał i planował samotny rejs jachtem dookoła świata.

W uroczystości uczestniczył prezydent Wojciech Bakun, przedstawiciele rady miasta, mieszkańcy Przemyśla oraz wychowankowie Niepublicznego Przedszkola „Promyczek”. Przedszkolaki zaśpiewały piosenkę o kapitanie, a odsłonięcia pamiątkowej tablicy, ufundowanej przez  Okręgowy Związek Żeglarski w Przemyślu, rodzinę i przyjaciół, dokonali profesor Lidia Morawska oraz Stanisław Dorosz, prezes OZŻ.

Reklama

Na zakończenie uroczystości kapela podwórkowa „Ta joj” im. Kija Galikowskiego zaśpiewała piosenkę napisaną w 1980 roku, specjalnie  na powitanie kapitana.
J.S

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 30/05/2024 20:41
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama