Bernardyna Banaś, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu, wygrała ogólnopolski konkurs pod hasłem „Pamiętnik nauczyciela. Blaski i cienie autorytetu nauczyciela”.
– Powiem szczerze, tylu ciepłych i serdecznych słów pod swoim adresem dawno nie słyszałam. Takowe popłynęły od organizatorów, władz uczelni i włodarza Sanoka pod adresem wszystkich uczestników konkursu. Podkreślili oni rolę nauczyciela w społeczeństwie oraz wartość dydaktyczną nadesłanych prac dla studentów, pedagogów i nauki. Podkreślili wzruszenie i cenne refleksje, których dostarczyła im lektura pamiętników – powiedziała laureatka B. Banaś[paywall].
Konkurs zorganizowanym został przez Uczelnię Państwową im. Jana Grodka w Sanoku oraz Uniwersytet Rzeszowski. Jego celem było m.in.: zaprezentowanie wspomnień nauczycieli, zgromadzenie wiedzy na temat osobliwości indywidualnych postaci w zawodzie nauczycielskim, poznanie przemyśleń nauczycieli dotyczących trudu codziennej pracy, refleksji o autorytecie nauczyciela w czasach współczesnych, pasji i zainteresowań zawodowych, poszukiwanie nowatorskich rozwiązań dydaktycznych i wychowawczych. Hasłem przewodnim był fragment z Małego księcia Antoine’a de Saint-Exupery’ego: „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać”.
Gala finałowa odbyła się 14 grudnia br. w Centrum Sportowo-Dydaktycznym sanockiej uczelni. Uroczystości towarzyszyły okolicznościowe wykłady wygłoszone przez prof. Eugeniusza Kowalewa z Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Moskwie oraz dra hab. Wojciecha Walata z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Warto dodać, że prace konkursowe zostaną opublikowane w formie monografii pt. Pamiętnik nauczyciela. Blaski i cienie autorytetu pedagoga i ukażą się w lutym 2020 r., nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze