– Obyło się bez incydentów. Chwała Bogu, że nic się nie stało. Takie głosy można było usłyszeć w niedzielę, po zakończeniu uroczystości na Ukraińskim Cmentarzu Wojennym przy ulicy Kasztanowej i to zarówno od Polaków, jak i Ukraińców. Po wydarzeniach ubiegłorocznych, kiedy podczas procesji sprofanowana została chorągiew kościelna i doszło do bezpośredniej agresji, trudno się dziwić takim komentarzom.
Prezydent Robert Choma apelował o rozwagę, potępiał wszelkie formy agresji i podkreślał, że jest to uroczystość religijna. Natomiast „Husaria Polska” na swoim profilu nawoływała do kontrmanifestacji i zablokowania procesji.
fot.Jacek Szwic
Procesja wyruszyła otoczona szczelnym kordonem policji.
Jeszcze przed końcem mszy w Soborze św. Jana Chrzciciela na murku przed kościołem Karmelitów czekał już rząd kamer i fotoreporterzy. Na tyłach świątyni przegrupowywały się policyjne plutony. Policjanci byli wszędzie. Nawet kiedy Jan Paweł II odwiedził to miejsce, nie było takiej obstawy. Wreszcie zabezpieczana szczelnym szpalerem policji ruszyła procesja. Basztową i Słowackiego. Tutaj procesję przywitały[paywall] głośne dźwięki Mazurka Dąbrowskiego odtwarzane z głośników ustawionych w oknie jednej z kamienic. Być może pomysłodawcy chcieli w ten sposób zamanifestować polskość miasta, ale polski hymn świetnie współgrał z polskimi flagami niesionymi przez Polaków uczestniczących w procesji, wśród których szedł między innymi były poseł i minister obrony Janusz Onyszkiewicz z żoną Joanną, wnuczką marszałka Piłsudskiego. W newralgicznych punktach policjanci w bojowym oporządzeniu szpalerem odgradzali jezdnię od chodnika. Czasem zza tego szpaleru ktoś w stronę procesji rzucił niezbyt pochlebną uwagę, ale trudno było uznać to za wznoszenie okrzyków. Dopiero w górze Słowackiego emocje opadły i przerzedziły się szeregi policji. W bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza było kilka radiowozów i nawet policjanci na koniach.

fot.Jacek Szwic
Na ulicy Słowackiego przemyscy patrioci manifestowali polskość.

fot.Jacek Szwic
Liturgię przewodniczyli: bp Eugeniusza Popowicza – metropolity przemysko-warszawskiego Kościoła greckokatolickiego oraz Mychajła Kołtuna, biskupa sokalsko-żółkiewskiego Kościoła greckokatolickiego.

fot.Jacek Szwic
Wieniec pod krzyżem złożyli Joanna i Janusz Onyszkiewiczowie.
W uroczystościach panachydy udział wzięli: przewodniczący administracji obwodu lwowskiego – Oleh Syniutka, przewodniczący Rady Obwodu Lwowskiego Ołeksandr Hanuszczyn, prezydent Lwowa – Andrij Sadowy, sekretarz Państwowej Komisji Międzyresortowej ds. Upamiętnienia Ofiar Operacji Antyterrorystycznej, Wojny i Politycznych Represji – Światosław Szeremeta, deputowani ukraińskiego parlamentu: Oleh Bereziuk, Oleh Ławryk, Taras Pastuch, Lew Pidlisecki, Iryna Podolak oraz Oksana Juryneć, prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma i prezes oddziału w Przemyślu Maria Tucka, zastępca prezydenta Przemyśla Grzegorz Hayder Janusz Onyszkiewicz z małżonką Joanną, Irena Domańska córka jednego z żołnierzy armii Symona Petlury.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jaki chooy przywiązał polską flagę do tego czegoś. Dlaczego na tej "uroczystości religijnej" niesiono kabańskie flagi. Chcą je nosić, to wypad na UPAdlinę.
Dlaczego nie ma więcej informacji? Mam nadzieję ,że tę tzw, procesję odpowiednio przywitano / gwizdy , przypominanie faktów bandyckich z historii rusinów teraz zwanych ukraincami /świadomi e z małej / . Wskazane byłyby worki foliowe wypełnione fekaliami i farbą czerwoną , jak krew . Może to coś tym zbirom powiedziałoby . Natomiast na zdjęciach dominują stare ryje , byc może banderowski , pedalskie u tych nieco młodszych . I jeśli oni storpeduja we Lwowie jakąkolwiek podobna polska manifestację , to w przyszłym roku nawet i te siły policyjne nie pomogą . Trzeba pamietać
Ukraińki fotograf pokazywał Polakom FUCKA w czasie hymnu polskiego . https://www.youtube.com/watch?v=5KYl3vknsL4
Pytania kieruję do władz miasta Przemyśla Prezydenta i Rady Miejskiej - ile kosztowała nadzwyczajna eskorta sił policyjnych ? kto za to zapłaci ? miasto czy organizator marszu?
Też chciałbym dowiedzieć się, ile zabulimy w podatkach dzięki ubiegłorocznemu popisowi głupoty pseudopatriotów, którzy postanowili zaatakować ukraińską procesję. Ani miasto, ani rząd (któremu zależy na utrzymaniu serdecznych, przyjacielskich stosunkach z Ukrainą i odparciu ataków kremlowskiej propagandy) nie mogły dopuścić do powtórnego blamażu na wizerunku Polski.
do Kalafior z Bananistanu - - czy pamięć Twoja tak krótka? Kto był prowokatorem w ubiegłym roku? obecnie również nie obyło się bez prowokacji tytuł""ukrainiec w Polsce w trakcie Polskiego hymnu pokazuje PIER.. SIE POLACY https://www.youtube.com/watch?v=5KYl3vknsL4
@xxAno. Ukraińcy sami na siebie nie napadli.Fragment filmu, na którym ktoś pokazuje w stronę kontrmanifestantów faka... Nie wiadomo komu oraz co go do tego sprowokowało, bo kamera w tym momencie obejmuje tylko maszerujących. Akurat w tle leciał Mazurek Dąbrowskiego. Jaki związek? Zastrzeżenia miałbym raczej do osób, które puszczają sobie na ulicy bez żadnej okoliczności nasz hymn. To nie jest "Rudolf Hess" zespołu Honor, żeby go sobie puszczać na chodniku i drzeć do niego ryja. W ogóle:"MATERIAŁ ZACZERPNIĘTY Z FILMU Marsz Ukraińców w Przemyślu 11.06.2017r. pod ochroną policji.MrPeter8814"8814? Nikt mi nie wmówi, że to data urodzenia właściciela kanału na YouTubie, a nie neonazistowskie symbole "14" i "88". Dziwne, że neonaziści przypierdzielają się do Ukraińców., w końcu jeśli Ukraińcy to banderowcy, a banderowcy to naziści, to taki "MrPeter" powinien raczej szaleć razem z nimi...
Grupa ludzi puszcza na ulicy najważniejszą pieśń Polaków bez wyraźnego powodu.
O jejku jejku, jaki z Ciebie wojownik, żeby nie powiedzieć "as" - świadomie napisałeś "Ukraińcami" z małej. Razem z garstką lokalnych sebixów ruszysz na kordon policyjny i niczym husaria rozbijesz go w proch, pokonując następnie wrogów Ojczyzny.
Okazują przywiązanie do Ukrainy - nie pasuje.Okazują przywiązanie do Polski - nie pasuje.Musicie szczerze nienawidzić tych Ukraińców.
do Kalafior z Bananistanu --- "cyt"""" grupa ludzi puszcza najważniejszą pieśń Polaków"""" --- to POLACY ! i to nie jest pieśń warchole jak Kalina Czerwona a POLSKI HYMN NARODOWY , twoje nazwanie hymnu polskiego pieśnią określa wszystkim kim jesteś naprawdę pomiocie do siebie walczyć o Donbas co tu robisz?
@xxPolski hymn narodowy to nie piosenka, którą powinna wykrzykiwać grupa ksenofobicznych matołów na ulicy. To nie jest ku temu okazja, powiem więcej - to jest obraza. http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Mazurek-Dabrowskiego;3938957.html"Mazurek Dąbrowskiego, Jeszcze Polska nie zginęła, polska pieśń patriotyczna, od 1831 pełniąca funkcję hymnu narodowego, od 1927 hymn państwowy; (...) tekst pt. Pieśń legionów polskich we Włoszech został napisany 1797 w Reggio nell’Emilia przez J. Wybickiego (...)"Albo Encyklopedia PWN się kompromituje, albo Ty. Domyślam się, że hasło "encyklopedia" możesz kojarzyć tylko z lekcji polskiego w gimnazjum, a skrót "PWN" z gier komputerowych, więc ułatwię Ci łamigłówkę - to nie PWN dał ciała. Jestem Polakiem i nigdzie się nie wybieram. A Ty skąd klepiesz te komentarze? Z sztabu separatystów w Donbasie?
Do Kalafior z Bananistanu Kim by nie był użytkownik kanału , co by tam się nie działo .Nie wyobrażam sobie aby na procesji religijnej czy to polskie , ukraińskiej czy jakiejkolwiek innej pokazywać drugiemu człowiekowi FUCKA .
Oglądajmy ze zrozumieniem. Facet nie idzie w kolumnie procesji., idzie za kordonem policji.
"Kalafiorze" , obrońco rusinów , wolna droga na wschód i nie życzę powodzenia . WON
Czy z cmentarza wojennego ekshumowano upowców ktorzy zostali tam pochowani po przenosinach z Birczy,że nikt o tym nie wspomina?
Zapłaci dzicz, za napad w zeszłym roku w postaci grzywien.
Takim jesteś czystym Polakiem może popatrz dobrze w karty historii swojej rodziny a bardzo się zdziwisz. A to coś to flaga Ukraińska ale żeby to wiedzieć trzeba było się uczyć. Ci co się uczyli wiedzą.
Kto zna historię to wie że wśród polaków tak samo byli bandyci.Donosili na swoich, a wiem coś na ten temat bo w mojej rodzinnej miejscowości właśnie Polacy przyprowadzili ukraińską bandę i pokazali gdzie moja ciocia schowała dzieci i razem z nimi wszystkich wymordowali. Więc nie róbmy z siebie świętych tylko czytajmy historię a nie świerszczyki.
Wśród tych upowców z Birczy byli Polacy którzy im pomagali i donosili na swoich i razem z nimi zostali przeniesieni.
Ukraińcy tak jak Polacy płacą podatki i to miasto płaci za eskortę.
tak właśnie trzeba pamiętać polska to tylko księstwo warszawskie idź do historii / celowo z małej litery. polanie
Therapy is almost a subjective term for us writershttps://listovnik.sio.si/user/alex-winston/do-you-really-know-how-to-flirt-with-women-test-yourself
Naród Wybrany trzeba chronić.
Jaki chooy przywiązał polską flagę do tego czegoś. Dlaczego na tej "uroczystości religijnej" niesiono kabańskie flagi. Chcą je nosić, to wypad na UPAdlinę.
naród jebany