Dane demograficzne dla Podkarpacia z końca ubiegłego roku wyraźnie pokazały, że w naszym regionie przybywa 100-latków. Niedawno do grona sędziwych mieszkańców dołączyły dwie kolejne osoby. Wyjątkowe setne urodziły świętowały niedawno panie Augusta Kopko z Przemyśla i Helena Krupa z Grzęski.
O tym, że liczba stulatków w naszym województwie, od lat uważanym za region o najwyższej średniej długości życia w Polsce, cyklicznie rośnie, informowaliśmy w materiale, jaki ukazał się na łamach ŻP pod koniec ubiegłego roku.
Oparty był na wyliczeniach ZUS, który osobom kończącym 100 lat życia wypłaca comiesięczne świadczenie honorowe. Nawiązaniem do tej informacji niech będą[paywall] ostatnie uroczystości, jakie miały miejsce w Przemyślu i Grzęsce w powiecie przeworskim.
W kwietniu setne urodziny świętowały bowiem 2 mieszkanki naszego regionu – przemyślanka Augusta Kopko i grzęszczanka Helena Krupa. Pierwsza z pań urodziny obchodziła 7 kwietnia, goszcząc w tym dniu zastępcę prezydenta Bogusława Świeżego, który przybył, by złożyć jubilatce najserdeczniejsze życzenia. Spotkanie było okazją do krótkiej rozmowy, podczas której pani Augusta zdradziła swoje sposoby na długowieczność.
Najskuteczniejsze według niej to: praca i dobre odżywianie. Warto dodać, że jest ona jedną z 4 mieszkańców Przemyśla, którzy właśnie w kwietniu obchodzili setne urodziny.
Natomiast u pani Heleny Krupy delegacja z Urzędu Gminy Przeworsk, na czele z jej gospodarzem Danielem Krawcem, pojawiła się 11 kwietnia – dokładnie w dniu jej urodzin. Obok włodarza na ręce jubilatki kwiaty złożyli kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Przeworsku Robert Dybaś i sołtys Grzęski Zbigniew Kiszka.
Pani Helena urodziła się w 1922 r., ukończyła 6 klas szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości. Jej pasją zawsze było krawiectwo, szyła na maszynie, którą dostała od matki. Za mąż wyszła, mając 27 lat. Ze swoim mężem przeżyła 47 lat i wychowała dwóch synów. Doczekała się też 12 wnucząt i 6 prawnucząt.
Pani Helena również cieszy się dobrą kondycją. Mieszka do dziś w rodzinnym domu, który także liczy sobie 100 lat.
Obu paniom składamy najserdeczniejsze życzenia. Niech kolejne lata upłyną jubilatkom w dobrym zdrowiu i otoczeniu najbliższych.

fot.UG Przeworsk
Mieszkanka Grzęski Helena Krupa obchodziła swoje setne urodziny w poniedziałek, 11 kwietnia. Do dziś mieszka w swoim rodzinnym domu w Grzęsce, liczącym 100 lat.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze