Reklama

Parkowa przestrzeń marnieje w oczach. Kiedy zapowiadana rewitalizacja? [ZDJĘCIA]


Liczący blisko 20 ha powierzchni Park Zamkowy im. Mariana Strońskiego lata temu był wizytówką miasta. Niestety czasy świetności dawno ma już za sobą. Na zaniedbania i brak gospodarskiej ręki zwrócił nam uwagę jeden z mieszkańców. Zielona strefa miasta ma szansę zyskać lepszy wizerunek – tak przynajmniej wynika z zapowiadanych przez miasto planów rewitalizacji. Ale na te pozytywne zmiany przyjdzie jeszcze chwilę poczekać.


– Jestem rodowitym przemyślaninem, choć nie mieszkam obecnie na stałe w Przemyślu. Jednak moje kontakty z miastem są ciągłe, mam dom na Podzamczu. Z parkiem związany jestem praktycznie od urodzenia – przedszkole, szkoła, pierwsze spotkania itd. W tamtych czasach, wchodząc do parku, widziało się przepiękną oranżerię, przed którą stały palmy, znajdowały się piękne klomby i rabaty. W dalszych częściach parku starodrzew i łąki traw z kwitnącymi ziołami – przywołuje obrazki z dawnych lat.

Jak również przeprowadzoną rewitalizację, po której park znów odżył. Pojawiły się uporządkowane alejki, oświetlenie, place zabaw, Domek Ogrodnika. Dzięki tym działaniom miejsce na nowo zaczęli odwiedzać przemyślanie i goście przyjeżdżający do miasta.

Reklama

– Teraz strach wchodzić do parku, szczególnie wejściem od ul. Reja. Trawniki zarośnięte, ławki zmurszałe, krzewy nieprzycięte, alejki pozarastane przez trawę, podobnie zarośnięty parkowy staw. Place zabaw też nadają się do remontu. Jedna z ozdób naszego miasta upada. Zauważyłem, że głównie dba się o wejście od strony zamku. Może wizyta gospodarska przedstawicieli władz miasta spowodowałaby zwrócenie uwagi odpowiednich służb na zaniedbane części parku – sugeruje pan Tomasz.

Z jego opinią trudno się nie zgodzić. Gołym okiem widać, że przestrzeń parkowa jest w nie najlepszej kondycji i potrzebuje kompleksowych działań, by przywrócić obiektowi walory historyczne, estetyczne, przekształcając na nowo zaniedbany teren w miejsce służące rekreacji i spacerom.

Reklama

Plany szerokie, ale projekt dopiero w grudniu

Już od pewnego czasu władze miasta mówiły o planach odnośnie rewitalizacji parkowej przestrzeni. Mieszkańcy woleliby jednak konkrety, dlatego zapytaliśmy w magistracie na jakim są obecnie etapie i kiedy można się spodziewać ich realizacji? Jak również, czy miasto ma już projekt planowanej rewitalizacji i jakie pozytywne zmiany zajdą w parku? A przede wszystkim, jakie będą źródła finansowania przedsięwzięcia?

Okazuje się, że miasto jest aktualnie na etapie opracowywania dokumentacji[paywall] projektowej dla zadania: „Odnowa i konserwacja Parku Miejskiego im. Mariana Strońskiego w Przemyślu – opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego”. Projekt przygotowuje jarosławska firma „PRO-ART Pracownia Projektowo- Inwestycyjna” Robert Mendyka. Ma być gotowy w grudniu br.

Reklama

– Opracowana dokumentacja będzie obejmowała: remont nawierzchni części alejek parkowych i placów oraz schodów terenowych, remont i konserwację elementów małej architektury, w tym: zabytkowych altan – drewnianej, stalowo-kamiennej i stalowej, zespołu źródełka wraz z fontanną i przyległym terenem, stawu, a także częściową wymianę ławek parkowych, remont placów zabaw, w tym: wymianę nawierzchni placów zabaw, wymianę urządzeń zabawowych i montaż nowych urządzeń zabawowych dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, jak również  zaprojektowanie zieleni w wybranych  lokalizacjach – wyliczył naczelnik Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu Maciej Wolański.

Odnowa i konserwacja Parku Miejskiego im. Mariana Strońskiego w Przemyślu będzie realizowana w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych zapisanych w Strategii ZIT MOF Przemyśl. Projekt ten obejmować będzie nie tylko remont i konserwację Parku Miejskiego, ale – jak już wspominaliśmy we wcześniejszych materiałach – także odnowę postumentu figury Jezusa oraz placu wokół Krzyża Zawierzenia, remont placu zabaw na Zniesieniu oraz budowę placu zabaw przy dolnej stacji kolei krzesełkowej przy ul. Sanockiej.

Reklama

Kiedy spodziewane zmiany?

Miasto odniosło się też do kwestii dbałości o parkową zieleń i małą architekturę.

– Utrzymaniem małej architektury, w tym placów zabaw oraz utrzymaniem zieleni i czystości na terenie Parku Miejskiego im. M. Strońskiego zajmuje się Zakład Usług Komunalnych w ramach umowy z Gminą Miejską Przemyśl. W zależności od miejsca, park jest koszony od dwóch do ośmiu razy. Żywopłoty są przycinane dwa razy w sezonie. Jeśli chodzi o ławki i place zbaw, są one utrzymywane i naprawiane na bieżąco – wylicza realizowane prace utrzymaniowe M. Wolański.

Reklama

Co do kwestii planowanej rewitalizacji, jest ona melodią przyszłości. Dopiero po uzyskaniu dokumentacji projektowo-kosztorysowych i niezbędnych decyzji administracyjnych i pozwoleń na cały zakres projektu miasto będzie mogło przygotować wniosek o dofinansowanie w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Wybór projektu prowadzony będzie w trybie niekonkurencyjnym, a to oznacza, że na jego realizację przeznaczono środki w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia i nie będzie on konkurował z innymi projektami. Pieniądze wydają się więc pewne. Warunkiem otrzymania dofinansowania będzie jedynie spełnienie wymogów formalnych i merytorycznych określonych przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie – instytucję zarządzającą programem. Wniosek o dofinansowanie miasto planuje złożyć na przełomie I i II kwartału przyszłego roku. Dopiero po zatwierdzeniu go i podpisaniu umowy o dofinansowanie możliwa będzie realizacja przedsięwzięcia. Oznacza to, że na konkretną zmianę wizerunku parku trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 07/09/2025 17:58
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama