Reklama

Paweł Barszczak: Oszuści podszyli się pod moją firmę

21/01/2016 10:27

Paweł Barszczak od trzech lat prowadzi punkt z telefonami i akcesoriami do nich. Na początku stycznia padł ofiarą oszustów, którzy podszyli się pod jego firmę.

– Zaczęło się od tego, że w niedzielę, dziesiątego stycznia, ktoś do mnie zadzwonił i powiedział, że przez dwa dni w internecie funkcjonowała strona z nazwą mojej firmy, nawet przesłał mi jej zdjęcie. Mocno się zdziwiłem, bo z końcem ubiegłego roku swoją stronę zlikwidowałem, więc sprawdziłem, ale był już tylko komunikat, że strona jest w remoncie. Potem zaczęły się telefony od klientów, którzy wpłacili na konto i nie dostali zamówionego towaru. Wtedy zrozumiałem, że[paywall] jakiś oszust podszył się pod moją firmę. W ciągu tygodnia zadzwoniło do mnie osiem oszukanych osób. To byli ludzie ze: Skołoszowa, Radymna, Jarosławia, Rzeszowa, Mińska Mazowieckiego, Szczecinka i Jaraczowa. Wszystkim tłumaczyłem, że padli ofiarą oszustwa. Ze wszystkimi nadal mam kontakt i radzę im, żeby poszli na policję. Sam też to zrobiłem i zgłosiłem przestępstwo – relacjonuje Paweł Barszczak.

Anatomia oszustwa

– Oszuści zrobili stronę internetową, ale w nazwie mojej firmy umieścili pauzę i podali adres Brudzewskiego jeden, czyli Galerii Sanowej, gdzie jedynie mam punkt, a firma jest zarejestrowana na mój domowy adres. Podali też dwa numery telefoniczne: jeden stacjonarny, drugi na komórkę, była również możliwość czatu z konsultantem. Na stronie figurowało konto bankowe, na które należało przelewać pieniądze za zamówiony towar. To wszystko świadczy o ich sprycie. Strona była dostępna w serwisach „Sprzedajemy.pl” i olx.pl. Z ogłoszenia wynikało, że ta firma sprzedaje telefony o wiele tańsze niż w innych firmach, dlatego tak wielu ludzi się nabrało. Podliczyłem, że oszuści naciągnęli różne osoby na ponad pięć tysięcy złotych. Wiem o ośmiu oszukanych, choć może ich być więcej. Ja nie straciłem na tym materialnie, ale moja firma straciła na opinii i wizerunku – kończy rozżalony właściciel.

Nie daj się oszukać

– To są bardzo częste przypadki – mówi nadkomisarz Bogusław Kasprowicz, naczelnik wydziału do walki z przestępczością gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu. – Oszuści mają ogromną wiedzę o funkcjonowaniu internetu i z niej korzystają. Dlatego tak trudno się przed nimi ustrzec. Wykorzystują fakt, że ludzie szukają okazji, by kupić coś jak najtaniej. Dlatego przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić. Warto też sprawdzić w ogólnie dostępnych portalach, na przykład w Panoramie Firm, czy taki sklep istnieje. Szczególną czujność należy wykazać, kiedy cena oferowanego towaru jest znacznie niższa niż ta w innych sklepach. Najbezpieczniej jednak umawiać się ze sprzedającym na pobranie gotówki przez kuriera, ale i wtedy przed zapłaceniem należy sprawdzić zawartość przesyłki – radzi policjant.
JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ona:) - niezalogowany 2016-01-21 13:58:17

    uwazaj Pawelku:)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ewa - niezalogowany 2016-01-22 08:31:23

    Dlaczego  ludzie są  głupi ?   Światowej  sławy filozof  ,dla mnie MĘDRZEC ,dominikanin Józef Maria Bocheński  mówił ,że filozofia to jest bardzo niepotrzebna, niby nauka ,sieje tylko zamęt i nie wnosi nic nowego.Najlepiej by polscy ,,filozofowie ,,pokazali światu ,że najważniejsza jest - MĄDROŚĆ ! ! !. Świat ,kościół ,filozofowie zapomnieli ,że mądrość istnieje. To  Polacy mają  otworzyć oczy światu.  Proszę przeczytać dzieło naszego mędrca STANISŁAWA  STASZICA  ,,RÓD  LUDZKI " Tylko Polacy naprawdę są   narodem wybranym przez  Boga . To żadne chciejstwo ,tylko namacalne gołe fakty, dnia codziennego , które są trudne do zrozumienia dla filozofów , bo prawda jest bardzo prosta. Głupi ludzie byle co jadają i byle co gadają . BÓG STWORZYŁ CZŁOWIEKA, BY  Z ŻYCIA  MIAŁ RADOŚĆ, NIE CIERPIENIE ! NARODZIE ! ŻADNA SELEKCJA NATURALNA ANI GENY TYLKO ŻYWIENIE OPTYMALNE , JEST PODSTAWĄ MĄDROŚCI ! ! ! POLACY MAJĄ BYĆ ,CHORZY I GŁUPI  ,bo tak chcą nasi władcy ! Nie ma dzieci niegrzecznych ,są tylko dzieci niewłaściwie żywione .Nie ma ludzi leniwych ,są tylko ludzie niewłaściwie żywieni.Tylko niedobór  BIAŁKA  powoduje próchnicę zębów  ! ! ! DR.JAN KWAŚNIEWSKI   -   OTRUTY   !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    JA to ja :) - niezalogowany 2016-01-22 11:37:38

    Bierz mnie w  WC :D

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama