Przemyskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym było organizatorem cyklicznej uroczystości pod nazwą Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, która odbyła się 11 maja br.
Obchody rozpoczęły się przed przemyskim magistratem. Następnie ulicami: Rynek, Kazimierzowską, Franciszkańską, Fredry i Katedralną w barwnym korowodzie uczestnicy przeszli na Zamek Kazimierzowski przy marszowych dźwiękach Harcerskiej Orkiestry Dętej Hufca Ziemi Przemyskiej w Żurawicy pod batutą Jacka Łaskarzewskiego. Tam, obok występów artystycznych w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Orląt Lwowskich w Przemyślu, prezentacji wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego oraz Środowiskowego Domu Samopomocy – po raz pierwszy w historii – Zarząd Koła PSOUU wyróżnił osoby i instytucje wspierające ich działania statuetkami „Anioła Stróża PSOUU”.
– Tegoroczne hasło towarzyszące obchodom brzmi „Pełni godności w dzieciństwie i w dorosłości”. Dzieciństwo to przestrzeń życia ludzkiego, otulona troską rodziców, rodziny, zapełniony czas wczesnym wspomaganiem rozwoju, edukacją, rehabilitacją, nadzieją na zmianę i lepsze jutro. W Polsce jest obecnie wiele instytucji rządowych i pozarządowych, które wspierają dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodziny. Potem jednak pojawiają się schody. Dorosłość tych osób to trudne życie ze względu na bardzo ograniczone formy wsparcia i możliwości samorealizacji. Temu służą dzienne i całodobowe ośrodki, czyli Środowiskowy Dom Samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej czy Dom Pomocy Społecznej, ale to wciąż za mało. Podczas tegorocznych obchodów pragniemy zwrócić uwagę na dorosłość osób z niepełnosprawnością intelektualną – powiedziała wiceprzewodnicząca Zarządu PSOUU Koło w Przemyślu Beata Gumienny.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Czy ktoś się orientuje kto robi prywatną plażę na żwirowni w Przemyślu i dlaczego to nie miasto tylko prywaciaż , nie ma żadnej tablicy informacyjnej .
Czy ktoś się orientuje kto robi prywatną plażę na żwirowni w Przemyślu i dlaczego to nie miasto tylko prywaciaż , nie ma żadnej tablicy informacyjnej .